Každý rok skončí na amerických skládkách přes 22 tisíc tun plastových kartáčků. Přitom je tu ekologická alternativa plastu: zubní kartáček z bambusu, který snadno pořídíte na internetu a ve specializovaných obchodech za méně než 100 korun.
Většina z nás k čištění zubů běžně využívá spotřební plastový kartáček, který za pár korun seženeme v každém supermarketu. Když se opotřebuje, hodíme ho do nejbližšího koše. Kartáčky se přidávají k tunám plastového odpadu, který každý rok putuje do světových moří a oceánů.
Firmy budou muset přijít s bioplastickým řešením. Podívejte se například na zákaz mikroplastů a na množství plastů v oceánech.
Není to dobré pro ryby, není to dobré pro nás.
Zubní hygiena je sice důležitá, ale musíme kvůli ní znečišťovat ovzduší, moře a životní krajinu? Přesně takovou otázku si položil podnikatel Eric Hudson. Po měsících konzultací s dentisty, vědci a inženýry spatřil světlo světa zubní kartáček Preserve. Jeho rukojeť je vyrobená z recyklovaného plastu (z vyřazených zubních kartáčků a kelímků od jogurtu), štětiny z nylonu. „Hodně velkých značek nám říká, že mezi zákazníky nevidí jakoukoli motivaci pořizovat si recyklované zubní kartáčky. Nám na tom ale nezáleží; hlavní pro nás je odlehčit ekologickou stopu produktu,“ říká Hudson.
Od roku 2008 iniciativa zachránila již více než 500 tun plastu ze skládek. K pokrytí nákladů na sběr uzavřela firma sponzorskou smlouvu s výrobcem dětských pokrmů Plum Organics a jogurtovou značkou Stonyfield Farm.
Kartáček ale pořád není dokonalý – jeho štětiny se recyklovat nedají. I když firma hledá biodegradabilní variantu, její vědci pořád ještě nenašli řešení. Zatím využívá panenský nylon, který je mezi odborníky považován za „výběrové štětiny“.
Návrat k přírodě
„Při výrobě plastových zubních kartáčků vznikají toxiny a uhlíková stopa. A co je ještě horší, nerozloží se,“ vysvětluje zubní lékař Noel Abdayem. Naštěstí je tu další varianta – biologicky odbouratelné zubní kartáčky. Místo abyste se obtěžovali s recyklací (což i v případě Preserve dělá jenom 10–20 % spotřebitelů), stačí vám hodit kartáček na kompost.
Řada zubních kartáčků je vyráběna z bambusu, který je pevný, rychle roste a snadno se rozkládá. Příkladem takového kartáčku je i Bam Brush. Podle firmy BamBrushes je jejich kartáček stoprocentně rozložitelný, celý vyrobený z čerstvě sklizeného bambusu, odolný (vydrží až 3 měsíce) a je doručený v recyklovatelném balení. Jeho štětiny jsou vyrobené z rychle se rozkládajícího nylonu.
Další z možností je vydat se retro-cestou a začít využívat kartáčky z prasečích štětin tak jako v časech před příchodem nylonu. Jedna německá firma takový produkt nabízí: kartáček má rukojeť z bukového dřeva.
Výhled do budoucna
James Cowles, generální ředitel ekologicky zaměřené firmy Save Some Green, se domnívá, že budoucnost spočívá v plastech vyrobených z kompostovaných rostlin. „Poptávka se dostává do takové fáze, kdy firmy budou muset přijít s bioplastickým řešením. Podívejte se například na zákaz mikroplastů a na množství plastů v oceánech. Není to dobré pro ryby, není to dobré pro nás,“ myslí si Cowles.
Čtěte také:
Moře plastů zaplavuje oceány. Odpad by pokryl celou Francii
Sedm způsobů, jak může technické konopí zachránit svět
Bude do roku 2050 v oceánu víc plastů než ryb?
Podobný názor má i Rachelle Straussová, zakladatelka Zero Waste Week (Týdne bez odpadu). Podle ní je posun k plně recyklovatelným nebo biologicky odbouratelným materiálům na trhu už dlouho očekávaný. „Brzy nám ho nabídnou i velké firmy jako Oral B, Colgate-Palmolive, Crest a další. Ti, kdo se už rozhodli kupovat ekologické výrobky, preferují biologicky odbouratelné možnosti,“ říká Straussová. „Přesto si nejsem jistá, jestli je běžný konzument připraven používat bambusový kartáček.“
foto: Shutterstock, zdroj: The Guardian