Že jsou diamanty nejlepším přítelem ženy? Ano, ale jen do té doby, než přijde řeč na čokoládu. Pro tu má jemnější pohlaví často ještě větší slabost, než pro zářivé kamínky. A stejně tak, jako o drahokamech, vypráví se i o této sladkosti mnoho bájí a pověstí, které teď s námi můžete vyvrátit.

Je to jediný lék, který pohladí duši a zároveň pomáhá i v léčbě zlomeného srdce. Jenže s tímto medikamentem jsou spojeny i mýty, které nás často negativně ovlivňují. Dejte jim tedy sbohem jednou provždy.  

Továrna na sladké

Spousta lidí se domnívá, že čokoláda má kořeny ve Švýcarsku. První záznamy o čokoládových pokrmech však pochází z Mexika. Byli to právě Mayové a Aztékové, kteří představili tuto sladkou pochoutku Evropanům. První fabrika, která zpracovávala boby se pak zrodila v Anglii. Takže Švýcaři si sice receptury vylepšili a Angličany tím tak zcela v produkci čokolády zastínili, ovšem za zrodem lahodného pokrmu opravdu nestáli. 

Čokoholici všech zemí smějte se

Člověk si teoreticky na čokoládě opravdu může vybudovat závislost. Obsahuje totiž některé látky, které jsou i v drogách. Mezi nejznámější patří psychoaktivní látka THC, kterou najdete třeba v konopí. Ovšem množství v tabulce čokolády je tak malé, že byste museli sníst stovky balíčků, abyste pocítili stejné stavy jako při konzumaci marihuany. 

Pleť bez chyby?

Čokoláda za vaše akné nemůže. Pupínky nejčastěji způsobuje nadměrná tvorba mazu, ne sladkosti. Podle mnohých studií nemá stav vaší pokožky a konzumace čokolády přímou spojitost. Spousta žen se domnívá, že na jejich pleti způsobuje paseku, ale je to z velké části tím, že nevědomky mlsají víc před menstruací. Právě v době kdy si, vzhledem k hormonálním změnám, dělá pokožka co chce. 

Rozhodl jsem se léčit lásku, čokoládou!

Cítíte se po mlsání unavení? Nesmysl. Pokud se bavíme o pravé čokoládě a ne té bílé, která s čokoládou nemá nic společného, tak je i tato informace nepravdivá. Tmavá pochoutka totiž obsahuje theobromin, který má silně povzbující účinky a zlepšuje krevní oběh. 

Mnozí pacienti trpící migrénou se často obávají, že čokoláda jejich stavy výrazně zhoršuje. Jenže spouštěčem chronických bolestí hlavy není tato cukrovinka. Alespoň vědci zatím žádnou spojitost neobjevili. Ale je pravda, že před předzáchvatové stavy u mnohých pacientů vyvolávají velkou chuť na sladké pokrmy. A právě proto vznikl i tento mýtus. 

V čokoládě byla naopak potvrzena přítomnost antioxidantů, polyfenolů a dalších pro zdraví příznivých látek. Někteří lékaři dokonce tvrdí, že pokud se budete přejídat čokoládou, snížíte si tak riziko mrtvičky. Zvláště když sáhnete po černé čokoládě, budete mít i skvělý zdroj magnézia, železa, zinku a mědi.

Plná ústa

Zkazí se vám po ní zuby? Ano i ne. Čokoláda obsahuje cukr, který jak je známo, oslabuje zubní sklovinu a pomáhá tak k tvorbě zubního kazu. Mimo cukru však v tabulce naleznete i složky, které brání rozvíjení se bakterií v ústech. Takže ani v tomto případě se nejedná o pravdu.

Kakaovníku se latinsky řekne theobroma cacao, což v překladu znamená pokrm bohů. Není divu, že si čokoláda vysloužila takový honosný název. Je evidentní, že v tomto případě můžete mlsat bez výčitek. Plážová sezona nás stejně jen tak brzy nečeká. 

 

Foto: Pinterest