Je totiž dokázáno, že právě v zimě má mnoho mužů na sex úplně nejmenší chuť. Samozřejmě, že jsme v mrazech méně ochotní se svlékat, holit a odhalovat. Muži i ženy ukazují méně kůže. Zadky, prsa i rozkroky jsou prostě schovány pod nánosem svetrů a kožichů.
Chybí nám sluníčko
Ale těch důvodů k odporu k postelovým hrátkám je víc. Stejné faktory, které způsobují sezónní deprese, mohou být zodpovědné i za nízké libido u mužů. S kratšími zimními dny a menším množstvím slunečního světla se u mužů od listopadu do dubna často snižuje hladina testosteronu, tedy hormonu, který je s libidem nejtěsněji spojen. Jde o velký rozdíl oproti zvýšené hladině testosteronu v teplejších měsících, zejména v dlouhých slunečných červnových dnech, kdy je největší pravděpodobnost, že muž zplodí potomka.
V budoucnu může být jako alternativa k lékům k dispozici přirozenější řešení. Italští vědci dle Reuters zjistili, že když se muži v zimě vystaví světlu, může u nich dojít ke zvýšení testosteronu a sexuálního uspokojení, stejně jako světelná terapie pomáhá mnoha lidem vyrovnat se se sezónní afektivní poruchou.
Prostě strčte hlavu do světla
V rámci studie strávila polovina mužských účastníků ráno 30 minut před světelným boxem s UV filtrem. Druhá polovina byla vystavena světelné terapii s placebem. Na konci dvou týdnů muži ve skupině s jasnějším světlem uváděli trojnásobnou úroveň sexuálního uspokojení, které se na stupnici 1–10 zvýšilo ze dvojky na šestku. Vzrostla jim také hladina testosteronu. Muži ve skupině s placebem nezaznamenali žádnou změnu hladiny testosteronu ani sexuální spokojenosti.
Hladiny estrogenu bývají v zimním období nejnižší, což může ženám v tomto období výjimečně ztěžovat dosažení orgasmu.
Proč je světelná terapie tak účinná? Odpověď můžeme najít v biologii. Vědci se domnívají, že světelná terapie bojuje proti činnosti žláz v mozku, které snižují hladinu testosteronu.
To však neznamená, že by muži měli trávit celý den na slunci. Koneckonců, nadměrné vystavení UV záření může být nebezpečné.
Nejvíc trpí ti truchlící
Kromě světla nám v zimě chybí samozřejmě i vitamin D, který se v těle tvoří právě působením slunečního světla. Sezónní afektivní porucha se v mírné formě objevuje u více než 10 % populace, což je velké množství lidí. Takže pro lidi, kteří bojují s negativním emocionálním a psychickým nepohodlím, je běžné, že jim spolu s hladinou serotoninu klesá i libido. Navíc existují i studie, které spojují nedostatek vitaminu D s poruchami erekce.
Chladné počasí také způsobuje přirozenou únavu. Když je chladno, naše tělo se musí mnohem víc snažit nás udržet v teple. Může nás tedy vyčerpat i tak jednoduchý úkol, jako je cesta do obchodu s potravinami. Což není zrovna nejlepší předehrou k divokému a bouřlivému sexu.
Reklama
Jak již bylo řečeno, testosteron bývá nejvyšší na podzim a nejnižší v létě. V zimě tedy tyto hladiny klesají z podzimního vrcholu, což může lidem, kteří obvykle se sexuálním apetitem vůbec problém nemají, připadat jako významná změna. Hladiny estrogenu však bývají v zimním období nejnižší, což může ženám v tomto období výjimečně ztěžovat dosažení orgasmu.
Někdo to má naopak
Existují však i tací, kteří v zimě pociťují zvýšení libida. Dle statistik bývá 11. prosince dokonce počato více dětí než kterýkoli jiný den v roce. Možná to souvisí s tím, že v chladnějším počasí se zvyšuje produkce spermií (což celé věci s plodností pomáhá). Ať je to, jak chce, někteří lidé se prostě rozmnožují i v prosinci, hormonům navzdory.
A i když více vrstev znamená méně sexuálních podnětů, existují také studie, naznačující, že kůže, kterou nemůžeme vidět, nás ve skutečnosti láká o to víc. Často zkrátka chceme, co mít nemůžeme. Navíc delší pobyt uvnitř může vést k nudě... a nuda může vést ke zkoumání.
Zkrátka a dobře, žádné absolutní zimní pravidlo neexistuje. Pokud jste však v zimních měsících pocítili klesající sexuální apetit, vězte, že je to naprosto normální. Zima je na nic. Objektivně. Ale naštěstí už se otepluje.