Součástí správné péče o pokožku našeho těla by mělo být i pravidelné ošetření peelingem, které napomáhá k odstraňování odumřelých buněk. Exfoliace má na lidskou kůži přímo blahodárné účinky. Díky ní je pleť dokonale vyčištěná, prokrvená i sametově hebká. Obrovské množství kosmetických výrobků však obsahuje abrazivní mikročástice z plastu, které mají přímo katastrofální dopad na životní prostředí. Jak tedy docílít krásnějšího vzhledu a přitom nezatěžovat planetu? A opravdu můžeme mít obojí?

Plastové kuličky o velikosti mikronu až jednoho milimetru se často objevují ve sprchových gelech, pečujících produktech o tělo i o pleť a zubních pastách. Čističky odpadních vod si však neumějí s tak malými částicemi poradit, a ty tak směle putují z našich koupelen skrz filtraci až do ekosystému řek, moří, jezer i oceánů. Z provedených výzkůmů pak vyšlo najevo, že si je ryby i jiná vodní fauna pletou s potravou. Jelikož obyvatele oceánů s oblibou konzumují ptáci a samozřejmě i my, lidé, má používání produktů s exfoliačními mikroperličkami z plastu nedozírné následky pro celý potravinový řetězec. Vědci v Číně už objevili jejich přítomnost dokonce i v kuchyňské soli!

Plastové mikrokuličky představují obrovské nebezpečí pro ekosystém.

Na co si dávat pozor

Nechcete-li se podílet na této enviromentální pohromě, čtěte pozorně složení kosmetických výrobků a velkým obloukem se vyhněte takovým, které obsahují polymethylmethakrylát (PMMA), polypropylen (PP), polyethylen (PE), polyethylentereftalát (PET), kyselinu polymléčnou (PLA) či nylon. Právě z těchto sloučenin se plastové mikrokuličky nejčastěji vyrábějí. V USA začne dokonce od 1.7. tohoto roku platit zákon, podepsaný bývalým americkým prezidentem Barackem Obamou, který zakazuje prodej kosmetických produktů s plastovými perličkami. Již řadu let naleznete na trhu jejich alternativní varianty. Jedná se o abrazivní složky přírodního původu jako je sůl, cukr, pemza nebo skořápky vlašských ořechů. Stejné brusné vlastnosti má i oxid křemičitý (hydrated silica), který nahrazuje kuličky především u zubních past.

Další možností jak dopřát pokožce prospěšný očistec, bez chemických náhražek, je vlastní domácí výroba. Pojďme se tedy podívat, jaké ingredience budeme k vytvoření peelingu potřebovat.

Při ošetření pleti použijte třtinový cukr. Pro tělový peeling zvolte cukr krystal.

Cukrový peeling na obličej i tělo

Na obličeji je pleť obzvláště citlivá, proto je potřeba vybírat takové ingredience, které nebudou pokožku zbytečně dráždit. Skvělou volbou je jemný třtinový cukr. V poměru 2:1 jej smíchejte s olivovým olejem. To znamená, že na každou lžičku oleje připadnou 2 lžičky cukru. Příjemnou vůni dodáte směsi za pomoci pár kapek oblíbené vonné esence. Pak už stačí jen pořádně promíchat a peeling je hotov. Před samotnou aplikací obličej navhlčete teplou vodou a krouživými pohyby vmasírujte vzniklou hmotu do vaší pokožky. Nezapomeňte se vyhnout očnímu okolí, abyste předešli zbytečnému podráždění. Nakonec tvář důkladně opláchněte a pomocí vatových tamponků dočistěte od zbytků cukru. Při peelingovém ošetření těla mohou být abrazivní částečky daleko větší, sáhněte tedy po klasickém cukru krystal a těsně před použitím jej smíchejte spolu s obyčejným sprchovým gelem nebo olivovým olejem, tentokrát však v poměru 1:1. Dále je postup úplně stejný jako u scrubu na obličej. Ošetření neprovádějte častěji než jednou týdně.

Čtěte také:

Deset zásad kontaktního rodičovství

Chcete mít doma malého virtuose? Začněte s výchovou hned po narození

Mateřská není vězení. Nevzdávejte se toho, co máte rádi!

Bioženy ohrožují zemi?

 

 

foto: Pixabay