Voda patří k jednomu z výdajů, který je na ročním vyúčtování poměrně znatelný. Díky úspornému perlátoru ale můžete příští rok platit i o 70 % méně. Jak taková věcička funguje, zjišťovala Táňa Pikartová.

Perlátory je vybavena řada klasických baterií, ať už je máte v koupelně nebo v kuchyni, záleží ale na tom, jaký druh je uvnitř. Správná volba totiž šetří tisíce. Pokud ještě nevíte, co si pod pojmem perlátor představit, je to taková ta malá chytrá věcička, která se vám ukáže po vyšroubování spodní části baterie. Její funkcí je snižovat průtok vody a propouštět do ní vzduch. V tomto důsledku odčerpáte méně litrů, avšak s velmi stabilním a uspokojivým proudem. 

Statisticky vzato...

Při plném průtoku vyteče z kohoutku jeden litr vody za tři vteřiny, za hodinu je to 1200 litrů, což je zhruba 66 korun. Nejvíce vody spotřebujeme na osobní hygienu, to činí až padesát procent celkové denní spotřeby, což je zhruba 60 litrů. Za rok je to přibližně 22 kubíků vody, tedy přes 1200 korun.

Kromě očisty těla vytáhne nejvíce peněz z kapsy mytí nádobí. Pokud myjeme nádobí pod plným proudem vody bez perlátoru, pošleme do výlevky za deset minut až 200 litrů vody, což je jedna plná vana. Jedno takové mytí přijde přibližně na 11 korun jen za vodu, a když budeme počítat dál, dojdeme při denním mytí nádobí k číslu kolem 4 tisíc korun za rok.


Zatím mluvíme jenom o penězích, které ušetříme, pokud vodou neplýtváme. Dalo by se říct, že v tom případě jde o soukromou věc každého z nás, kam chce kdo investovat. Je tu ale ještě druhý apel, a tím je příroda. Ekonomickým využíváním vody jako suroviny a přírodního zdroje chráníme zásoby vody a pomáháme k zachování přírodních zdrojů budoucím pokolením. 

Šest litrů za minutu

Malá technická vychytávka, kterou namontujete na vodovodní baterii během pár sekund, usměrní a provzdušněním výrazně zredukuje průtok tekoucí vody. Jakmile je proud redukován na 6 litrů za minutu, zatímco běžnou baterií může protéct až dvanáct, patnáct i dvacet litrů vody za minutu, může čtyřčlenná rodina s jediným perlátorem ušetřit za rok až 10 000 litrů vody, což je nejméně 1 600 Kč. 


A není to žádná věda, perlátor je vlastně jednoduchý systém kovového sítka, zapuštěný do objímky různé velikosti. Tento systém zachycuje mechanické nečistoty a zjemňuje proud vody. Základní funkcí perlátorů je vytvoření silného proudu s nižším průtokem, ale také provzdušnění, omezení stříkání, usměrnění souvislého toku a redukce spotřeby vody.


Ze speciálních plastů, odolných proti usazování vodního kamene, se vyrábějí také antivápenné perlátory, které zamezí usazování bakterií a vodního kamene, navíc se nemusí tak často čistit jako ty obyčejné.

Komfort se nesnižuje

Zkušenosti těch, kteří už šetřiče vody používají běžně, říkají, že k žádné újmě na komfortu při mytí rukou nebo nádobí nedochází. Opticky teče vody pořád stejně, ale nádobí i ruce umyjeme stejně dobře i pod tenčím proudem vody. Díky tomu, že proud perlátorem teče dutým, silně properleným válcem, necáká na okolní povrchy. Optický, pocitový komfort je zachován, šetříte a ještě nemusíte tak moc umývat kuchyňskou linku.

Pokud si chcete perlátor pořídit, vsaďte na osvědčené značky, které si nechaly zpracovat hygienický atest dle vyhlášky č.409/2005 Sb. Udávané průtoky jsou tady podloženy laboratorním měřením, takže máte jistotu, že se tato investice skutečně vyplatí.

To, jaký perlátor zakoupit, zjistíte, když odšroubujete tu nejspodnější část kohoutku. Dle toho se můžete pak snadno rozhodnout, jestli na váš typ baterie sedne ten s vnitřním nebo s vnějším závitem. Pořizovací cena jednoho perlátoru se pohybuje od 300 do 600 korun. Abyste docílili maximálního efektu, doporučuje se jím vybavit všechny baterie v domácnosti. Investice, která se v průměru může pohybovat okolo 1000 korun, se vám během roku 8 krát vrátí. 

 Foto: Pixabay