fbpx

Zveřejněno: 16. 3. 2017

Když surfaři žralok ukousne ruku, může to trvat ještě pěknou chvíli, než začne cítit bolest. Přinejmenším do té doby, než se dostane z bezprostředního nebezpečí. 

Bolest nepochází z těla, ale z mozku. Je to mechanismus umožňující přežití. Co se tedy stane, když žralok ukousne ruku surfaři? Sensory z ruky vyšlou mozku informaci, že se něco stalo, mozek vyhodnotí situaci a rozhodne se, že důležitější než bolest je vzít zatraceně rychle nohy na ramena. S nějakou zbytečnou bolestí vás nebude obtěžovat. Teprve když se dostanete do bezpečí, dá vám jednoznačně najevo, že nechat si ukousnout ruku vůbec nebylo moudré – není to dobré pro vaše zdraví a jemu se to vůbec nelíbí.

bolest shutter
Větší zabiják než žralok

Ze stejného důvodu můžete pociťovat muka, i když nemáte žádné zranění. Procesy v těle odráží váš psychický stav a mohou být pro tělo škodlivé. Například stres – stav, který vede k obranným reakcím, umožňuje tělu krátkodobě uvolnit velké množství energie, aby jedinec mohl buď zaútočit, nebo utéct. Jenomže když je tento stav dlouhodobý, tělo se vyčerpá. Ale program se nevypne, procesy jsou pořád aktivní a stres se mění v upíra, který z vás vysává život. Tělo si uvědomuje, že je něco špatně, a dá vám to najevo tím, že vás pekelně rozbolí některá část těla.

Ještě větším problémem je, že na bolest se můžete naučit. „Řekněme, že v práci často děláte aktivitu, z níž vás bolí záda – například zvedáte těžké krabice. Mozek se natolik naučí na tyto okolnosti, že aktivuje bolest, už když přijdete do zaměstnání, ještě než začnete pracovat,“ vysvětlil Todd Hargrove, učitel Feldenkraisovy metody.

Jak se zbavit bolesti

Jedním z důvodů, proč tak často trpíme, je, že ztrácíme kontakt s naším tělem. To nám samo říká, co potřebuje, a když ho příliš často ignorujeme, vyústí to v nemilé konsekvence. Nádherným příkladem jsou prášky na utlumení bolesti: neřeší příčinu, pouze otupují tělo či mozek a potlačují informaci o bolesti. Základ problému zůstává. Pokud se jedná o dlouhodobý problém a ne ten krátkodobý (např. naražené koleno), máte jistotu, že se muka zase vrátí. Klasickou reakcí je vzít si další „oblbovák“, čímž si vytváříte okouzlující závislost na pilulkách.

Co s tím?

yoga shutter
Jednou z možností je uchýlit se k bylinkám. Jejich účinky nejsou tak rychlé jako u produktů farmakologického průmyslu, ale pro tělo jsou přirozené a z dlouhodobého hlediska vhodnější. „Tři hlavní doplňky, jichž používám při bolestech, jsou rybí oleje a kurkuma, které působí protizánětlivě, a vitamin D,“ doporučil doktor Lipman.


Celkově byste měli zvážit i svůj jídelníček, protože právě z nevhodného stravování pochází mnoho dlouhodobých tělesných problémů. Není také na škodu začít se věnovat sportu, který vám umožňuje znovuobjevit spojení mezi vámi a vaším tělem – například klasické nebo zdravotní józe či taiči. „Poslední studie ukazují, že pro zvládání chronické bolesti je užitečná také meditace,“ dodal doktor Bauer.


Doktor Sean Mackey ze Stanfordu se svými spolupracovníky provedl experiment, který našel metodu, jak se vyrovnat s chronickou bolestí. Skládá se ze 4 kroků: Odkloníte pozornost od bolesti k jiné části těla. Rozhodnete se vnímat ji jako neutrální vjem a ne jako něco nežádoucího, děsivého, pohlcujícího. Zhodnotíte, jestli je to bolest vysoké nebo nízké intenzity, a konečně udržíte si nad ní kontrolu.
Utíkat před utrpením není řešení. Musíte ho pochopit, přijmout a nechat odejít.

Foto: Shutterstock

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...