Každý člověk má schopnost snít a ten, kdo tvrdí, že nemá sny, lže. Možná nechtěně, ale lže. Každému z nás se něco zdá, ale hodně lidí si svá noční dobrodružství jednoduše nepamatuje. Já jsem zálibu v tomto tématu našel před několika lety. Byl jsem na tom stejně jako většina lidí a mnoho dobrodružství z REM fáze jsem si nevybavoval, a tak jsem zkoumal, jak to změnit. O tyto tipy bych se chtěl s vámi podělit.

Noční příběhy v sobě skrývají ohromný tvůrčí potenciál, ze kterého čerpají nejen umělci, jasnovidci, ale i lidé vědecky založení. Naše podvědomí mluví řečí fantazie, a tak nám může posílat důležité zprávy pro náš každodenní život. Abyste se svými sny mohli začít pracovat, je důležité si je nejdříve začít pamatovat. A jelikož pocházejí z oblasti našeho nevědomí, jsou spíše záležitostí intuitivní pravé hemisféry než té levé, která spíše odpovídá za naši logiku. 

Proč je snový deník tak důležitý

Jeden z nejlepších způsobů, jak si opět pamatovat své sny, je pořídit si snový deník. Kupte si krásný zápisník a rozhodněte se, zda si do něho budete zapisovat jen svá spánková dobrodružství či i ta běžná. Věnujte svým snům úctu a pozornost, ony k vám začnou promlouvat svou tajemnou řečí. Jestli existuje jen jedna technika, kterou byste si měli ohledně tohoto tématu osvojit, je to právě tato.

Deník je velmi důležitý, a to zejména z toho důvodu, že díky němu rozvíjíme snovou paměť. Jak jsem se zmínil na začátku, mnoho lidí si nepamatuje, kam jejich mysl v REM fázi odbíhá, protože jsou příliš zaujati každodenními povinnostmi, které souvisí s levou hemisférou. Sny však probíhají spíše v té pravé. Proto má mnoho lidí pocit, že se jim nic nezdá. Když se však později rozpomenou, najednou objeví nový, bohatý svět, který je po celý život provází. Často je pak při mluvení o něm paradoxně nemůžete zastavit. 

Zapisování je doménou levé hemisféry a sny jsou zase výsadou té pravé. Vzniká zde tak potřebné pojítko v našem mozku a tím je váš deník. Je to brána a klíč k vašim niterným myšlenkám a možná i cesta k hlubší práci s nimi.

Založte snovou skupinu

Další účinnou metodou, jak zvýšit schopnost si své sny pamatovat, je s někým je sdílet. Můžete je vyprávět třeba svému partnerovi a možná tak zmizí tiché mlčení při snídani, tedy pokud není způsobené vaším dokonalým souladem duší. Ale stejně jako slova mohou být nepříjemná, tak i jistý druh ticha může být tíživý. Sny mohou okořenit váš vztah a najít společný zájem.

Pokud je ale vaše druhá polovička ke snům skeptická nebo se o nich bavit nechce, můžete najít spoustu lidí, kteří se o toto téma zajímají. Tím posílíte svou snovou pozornost a zapomenuté příběhy tak mohou znovu ožít. Navíc může dojít k rychlejšímu a hlubšímu spojení s lidmi, se kterými je sdílíte, protože předáváte dál něco, co pochází z vaší duše. Najděte si pár lidí a domluvte se na pravidelných setkáních. Třeba dvakrát do měsíce a uvidíte, že to kvalitu vašeho spánku značně pozitivně ovlivní.

Zkouška reality

Tato poslední a lehce bizarní technika se pro některé může jevit trochu zvláštní, ale je celkem účinná. Během svého pracovního dne nebo při procházce městem či parkem se na chvilku zastavte a položte si otázku, jestli se náhodou neocitáte ve snu. Zkuste brát tuto otázku vážně a alespoň pět minut se snažte hledat důkazy toho, že to, co vidíte, je opravdu realita. Toto cvičení je skvělé především proto, že přestanete svůj život vnímat automaticky. Zkuste se na svou každodennost podívat jako na dlouhotrvající sen. Kdyby se vám to doopravdy jen zdálo, co byste změnili? Jakou přítomnost byste chtěli žít? Udělejte zkoušku reality, například se rozhodněte vyskočit a vzlétnout, a když se vám to nepodaří, můžete si být více jisti tím, že opravdu bdíte.

Touto metodou si můžete osvojit dobrý návyk, na který si můžete vzpomenout, až budete spát. A to je první krok ke kouzlům, ke kterým může ve vašich snech dojít. Protože pokud si stejnou otázku položíte ve snu a zjistíte, že se opravdu nenacházíte v realitě, čeká vás pár hodin magie, které budete mít jen ve své režii, a budete si moci dělat vše, co se vám zachce. Schopnost se svobodně pohybovat a vytvářet vlastní noční příběh se může odrazit v tvůrčích a originálních počinech ve vašem každodenním životě. Dostane sílu a zplnomocnění tvořit svůj vlastní život. To je dar snění.

K čemu je dobré si sny pamatovat

Začít si vybavovat své sny navrací duševní sílu a obnovuje rozhovor s vlastní duší. Je to královská cesta za poznáním a probuzením vlastních jedinečných tvůrčích sil. Ne nadarmo je uctívali jak staří šamani, zkoumají je též dnešní psychologové a inspirují se jimi umělci a vědci.

 

foto: Shutterstock