Jestliže jste řídícím pracovníkem, nějaké té prezentaci se sem tam nevyhnete. Jak ale na to, když nejste řečník od přírody? Pomůžou vám tyto záchranné berličky.
Důležité je, abyste ke svému veřejnému vystoupení zaujali pozitivní přístup. Díky prezentaci na veřejnosti máte příležitost efektivně komunikovat s velkým množstvím osob ve stejném čase. A protože by mělo být vaším cílem podnítit v publiku důvěru v přínos informací, které jim podáváte, nestačí je jen suše sdělit.
Procvičujte se v prezentaci
Prezentační schopnosti je třeba procvičovat. Poslouží vám k tomu zrcadlo anebo využijte rodinné příslušníky či kolegu z práce, kteří vám mohou poskytnout zpětnou vazbu. Vždy při nácviku mluvte nahlas. Od věci není ani zkoušet vstávání ze židle nebo přecházení ze svého místa k pódiu. Chyby, které se objeví v prvních pár desítkách sekund, vás totiž mohou rozhodit natolik, že pak selže i samotný přednes.
Přirozené působení
Jakýkoli přehnaný perfekcionismus může být k vaší škodě. Snažte se koncentrovat na dobrý začátek i konec, ale zvolte vhodný řečnický styl, odpovídající předávanému obsahu. Vsaďte na své přirozené projevy a nestylizujte se do nikoho jiného. Navštivte sál, kde budete přednášet, vyzkoušejte sílu svého hlasu v mikrofonu a celkově se seznamte s daným prostředím. Nebudete pak před prezentací vstupovat do neznámého prostoru. Víte, že jeden obrázek má váhu tisíce slov? Nevyhýbejte se ani obrazové prezentaci.
Adrenalin vás udržuje ve střehu
Pro svůj projev budete potřebovat dostatek energie, tu ale směřujte více do obsahu než do gest. Ovšem jistý stupeň expresivnosti by měl zůstat zachován. I když možná o zvyšování hladiny adrenalinu zrovna nestojíte, mějte na paměti, že právě adrenalin vaše prezentační schopnosti připraví na okamžitou spolupráci s publikem. Ani bez určitého stupně nervozity to nepůjde, takže se jí nebraňte, jinak budete působit nezúčastněně a neosobně. Je dobré soustředit se na dýchání. Budete-li správně dýchat, budete i srozumitelně mluvit. Aby váš projev mohl být plynulý, musíte dýchat rytmicky a klidně.Otázky zapojí publikum
Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že před prezentací se mi vždy osvědčuje procvičit si jednak samotný styl, jakým budu přednášet, ale také se snažím prokládat projev otázkami. Ty mi zajistí pozornost posluchačů, kteří si tak myslí, že s nimi komunikuji, a to přesto, že ve skutečnosti sami nic neříkají.
Čím oživit prezentaci
S publikem byste měli udržovat oční kontakt. Ještě v průběhu prezentace můžete svou řeč upravovat a přizpůsobovat ji signálům z obecenstva. Nejlépe se vždy poučíte na reakcích publika. Dobrý projev vyžaduje interakci s publikem. Používejte přirovnání, zachovejte dobu vhodnou pro udržení pozornosti a nerozvíjejte příliš mnoho hlavních myšlenek. Upravte svou prezentaci podle svých schopností, tím snížíte možnost vlastního selhání. Svou řeč vždy ukončete optimisticky, dobrý závěr leccos napraví.
Foto: Shutterstock