Koučink stále není jednotně regulován, a proto se objevují různí „šarlatáni“ bez potřebné kvalifikace a zkušeností. Vzhledem k jejich velkému množství a nepřehlednosti musíte být při výběru toho pravého opatrní. Nejjistější je spolupracovat s těmi akreditovanými  s certifikací ICF (International Coach Federation).

Jak pracuje dobrý kouč?

Dobrý kouč pomáhá druhým k pozitivním změnám v jejich životech bez ohledu na druh jejich cílů. Chce od vás to nejlepší a pomůže vám, abyste uspěli. Neradí, ale klade otázky a pomáhá svým klientům k tomu, aby sami nalézali odpovědi. Je odborníkem na proces přeměny v zažitém chování.

Při výběru toho správného guru života sledujte, jestli má certifikaci. Nemělo by to však být jediné kritérium. Vodítkem může být i doporučení někoho, kdo má s oním člověkem dobrou zkušenost. Když budete hledat na internetu, nevycházejte jen z profilových „chlubivých“ webů. Jak se říká, papír snese všechno. Sledujte, k čemu a jak se vyjadřují, i to, jak ostatní mluví o nich. Můžete k tomu využít i sociální sítě. Výběr tohoto druhu terapeuta je v podstatě podobný, jako když volíte sportovního trenéra. Měli byste vědět, jaké jsou jeho výhry a prohry, jak si vedou jeho předchozí klienti, zda má zkušenosti a je ve svém oboru úspěšný. Pokud nechcete složitě vyhledávat z různých zdrojů informace, požádejte ho rovnou o reference. Uvidíte, jak bude reagovat, a pokud je předloží, zkuste alespoň u jednoho klienta telefonicky ověřit jeho spokojenost.

Ujistěte se, že spolupracujete s dobrých koučem hned na několika kanálech.

Dávejte si pozor na kouče, kteří vyžadují vysoké poplatky předem a nenabízejí úvodní setkání zdarma. Pamatujte si také, že tento obor je velmi osobní záležitost a osobnost, která vyhovovala vašemu kamarádovi, může být pro vás zcela nepřijatelná. Vztah musí být podpořen sympatií i z toho důvodu, že se svému koučovi budete vnitřně otevírat! Zvažte tedy, koho necháte nahlédnout do svého „já“. Ideální je, pokud si zorganizujete úvodní hodinové sezení s několika adepty a pak se rozhodněte pro toho, který vám nejvíce sedí. A pak už začněte tím, co potřebujete. Chcete-li zlepšit své celkové manažerské chování, veřejné vystupování, kariérní postup, vztahy v denním životě nebo cokoli dalšího, obraťte se vždy na něj, on se na danou oblast specializuje. 

Toho dobrého poznáte podle...

Není placený za to, aby se jeho svěřenci cítili dobře. Ani sportovci nedávají peníze nikomu za to, aby jim aplaudoval. Kouč by měl poskytovat konstruktivní kritiku a techniky, jak se zlepšit. Dále musí respektovat hranice mezi profesionálními a osobními záležitostmi. Mezi ním a klientem může snadno vzniknout bližší osobní vztah, zejména pokud se spolupráce ukáže jako efektivní. Není ale dobré, aby vás váš poradce viděl jako přítele a až v druhé řadě jako zaměstnavatele, to věci rozhodně neprospívá. Kouč není prostředník a neměl by stát mezi klientem a jeho problémem. To by situaci ještě zhoršilo. Pokud by tedy začal vstupovat do řešení problémů vaším jménem, ukažte mu dveře. Nepomlouvá! Ten kdo sklouzává k pomluvám, s tím nemůžete bezpečně spolupracovat. Rozhodně se k takovému typu komunikace nepřidávejte a vyberte si raději někoho jiného. Správný kouč se ani nesnaží prodat něco, co neumí. To, že vám pomůže stát se lepším spíkrem, ještě neznamená, že je odborníkem na management. Pokud se vám bude snažit nabídnout další služby, které však neovládá, poděkujte a odmítněte. A v neposlední řadě jde o vašeho poradce, který ovšem neřídí váš život. Dokáže nabídnout povzbuzení, nové pohledy a myšlenky. Pak ale nechá klienta, aby se sám rozhodoval. Pokud vám bude říkat, co máte dělat, není to dobrá volba.

Dobrý kouč striktně neudává rady do života, ale nabízí několik řešení a předkládá i jejich důsledky.

'

Osobní zkušenost

I já o koučovi uvažovala. Byla jsem nově jmenovaná mladá manažerka a měla jsem řídit převážně mužský kolektiv. Problém byl v tom, abych se pro ně stala autoritou a přirozeným lídrem. V čem mi koučink pomohl? Naučila jsem se nové nástroje komunikace a pracovat se zpětnou vazbou v mužsko-ženské komunikaci. Uvědomila jsem si varianty možných řešení a získala náhled, jak pravděpodobně situaci vnímají moji kolegové. Celkově se zlepšila pracovní nálada v celém oddělení.

Související…

Kouč radí: Když zklame sebedisciplína, dejte si facku
Milada Kadeřábková

 

 

foto: Shutterstock, zdroj: Autorský článek