fbpx

Co mají společného mansplaining, manologue a manterrupting? Jsou to vzorce mužského chování 1 fotografie
zdroj: Shutterstock

Někteří naši mužští kolegové a spolupracovníci se chovají tak, jako by byli středobodem vesmíru

Zveřejněno: 26. 9. 2023

Představte si, že jste na schůzce. Diskutujete o něčem, nebo dokonce prezentujete, bavíte se, něco závažného sdělujete. A pak se objeví on. MAN. Muž, který vás přeruší, aby pak blahosklonně vysvětlil něco, o čem si myslí, že je mnohem důležitější než to, co jste říkaly vy. Jak se vypořádat s mansplainingem, manologem a manterruptingem?

Existují české ekvivalenty?

Pro tato anglická slova nemáme v češtině přesné ekvivalenty. Ale pojďme si je zkusit vymyslet. Pokud je najdeme, definujeme a pochopíme, mohlo by nám to pomoci najít strategii pro úspěšné fungování na pracovišti. 

Mansplaining: K MANsplainingu dochází tehdy, když muž ženě něco blahosklonně vysvětluje, byť často nepřesně, v domnění, že on se v problematice vyzná lépe. Nebo nejlépe. Česky bychom tedy mohli říci, že je to jakýsi druh machismu, mužská projekce sebe sama při rozhovoru se ženou.

Manologue: K MANologu (nezaměňujme s monologem) dochází tehdy, když se muži v rozhovoru se ženami chovají dominantně, přebírají diskusi a jen zřídkakdy berou jejich názory a vyjádření na vědomí. Při manologu muž předpokládá, že lidi, kteří poslouchají, zajímá, co chce říct, a je hnán snahou uchvátit konverzaci. Zde můžeme nechat trochu ironicky slovo manolog.

Manterrupting: Toto slovo vychází ze slova interrupt – přerušovat, přerušit. To se projevuje, když je žena vytrvale v konverzaci přerušována mužem, a to opět pouze proto, že MAN „to ví lépe“ a poslouchání konverzační protistrany považuje za ztrátu času. Česky to můžeme definovat jako mužem přerušená konverzace.

Modelová situace všech tří „MAN“

Pojďme si vymodelovat vlastní situaci, která vychází z té v úvodu článku. Prezentujete výsledky své práce. Najednou vás kolega přeruší, zcela nečekaně a bez důvodu (manterrupting). A ne jednou. Protože poprvé to možná přejdete a povznesete se nad to. Poté, když vás přeruší po několikáté, zeptáte se, co se děje.

Může být pravděpodobné, že se dotyčný pokusí situaci obrátit v žert, stejně tak ale může „podlehnout“ vaší asertivitě a pevnému postoji a své chování vůči vám změnit.

Muž však bezostyšně přebere diskusi. Dojde k manologu. Při svém vlastním „projevu“ alfa samce náhle muž, aniž by si uvědomil, že to byla původně vaše diskuse, začne dávat prostor dalším mužským kolegům. Začne přebírat jen jejich podněty a nebere ohled na jakékoliv informace od spolupracovnic Je zcela ve svém živlu. Co na tom, že jeho „projev“ není vůbec přesný a mnohdy není ani k tématu. Hlavní je, že v rámci svého manologu začne například kolegyni vysvětlovat, jak posouvat slidy v prezentaci, což ona sama dobře ví i bez něj (mansplaining).

Že to znáte? Jistě, je to frustrující situace, se kterou se na pracovišti možná potýká většina žen. Vědecké studie ukazují, že muži na schůzkách více hovoří, daleko častěji přerušují hovořící ženy, přebírají slovo a často slovo svých ženských kolegyň vůbec nevezmou na vědomí.

Příklady ze světa slavných

Článek v magazínu Forbes nás seznamuje i s příkladem z hvězdných sfér. Uvádí, že „slavný příklad manterruptingu se udál v roce 2009 při udílení cen VMA (Video Music Awards), když Kanye West vyskočil na pódium, sebral Taylor Swift mikrofon a vysvětlil, proč si cenu zaslouží Beyonce a ne Swift. Vše je zachyceno na videu níže.

   

A stejný magazín uvádí i příklad manterruptingu/manologu z politické sféry: v prezidentských debatách v roce 2016 přerušil Donald Trump agresivně Hilary Clintonovou hned 51krát v prvních 26 minutách debaty a poté ovládl diskusi. Jak zjistila studie Kalifornské univerzity a Santa Barbary, která je již z roku 1975 (!!!),  až 47 ze 48 přerušení rozhovorů mezi smíšeným pohlavím spočívalo v tom, že muži přerušovali ženy. To je velmi zajímavá statistika, nemyslíte? Mansplaining, manology a manterrupting tedy nejsou ojedinělými případy, ale systémovými problémy, které mají kořeny v genderové nerovnosti.

Jaké existují strategie proti všem „MAN“?

Článek na portálu Bustle navrhuje strategie, jak znovu získat svůj hlas. Není to vždy jednoduché, řešení tohoto problému vyžaduje jemnost a asertivitu.

Reagujte s humorem: Pokud je vám konfrontace nepříjemná, může být užitečným nástrojem humor. S úsměvem označte situaci jako mansplaining a poté v klidu vysvětlete, k čemu došlo. Tento přístup může druhou osobu přimět k menší defenzivě a připravit tak půdu pro konstruktivní rozhovor.

Mluvte asertivně a jasně vyjádřete své připomínky: Projevíte-li ve své řeči sebedůvěru a dáte najevo, že věříte, že váš příspěvek je cenný, může se snížit pravděpodobnost, že vás ostatní přeruší. Jedním z účinných přístupů je předeslat své poznámky s jasným nástinem bodů, které hodláte přednést. Když ostatní vědí, o čem se chystáte mluvit, je méně pravděpodobné, že budou předpokládat, „že jste již domluvili“.

Ohraďte se: Ve skupinovém prostředí, jako jsou schůze nebo diskuse v kanceláři, se můžete k problému vyjádřit otevřeně. Zdvořile informujte skupinu, že byste ocenili možnost vyjádřit své myšlenky bez přerušování. Zdůrazněte, že je důležité respektovat hlas každého, zejména s ohledem na dobře zdokumentovaný trend, kdy jsou ženy přerušovány výrazně častěji.

Nezapomenutelným příkladem, opět ze světa slavných, je viceprezidentka USA Kamala Harrisová, která během debaty s dalším kandidátem na post viceprezidenta Mikem Pencem důrazně prohlásila: „Pane místopředsedo, mluvím já.“ 

Udržujte oční kontakt: Přerušovatelé si oční kontakt  často vykládají jako pokyn k zahájení monologu. Při skupinových diskusích se mu tedy snažte vyhnout a místo toho zaměřte svůj pohled na osoby, které k přerušování nemají tak silné tendence.

Získejte spojence: Máte-li možnost, využijte podpory spojence na pracovišti, který může zasáhnout, když jste přerušováni nebo je s vámi na základě vašeho pohlaví zacházeno nespravedlivě. Spojenci mohou přesměrovat konverzaci nebo klást doplňující otázky a vytvořit tak podpůrné prostředí.

Iniciujte soukromý rozhovor: Pokud ve vztahu s konkrétní osobou přerušování přetrvává, zvažte možnost přímé konfrontace mezi čtyřma očima. Může být pravděpodobné, že se dotyčný pokusí situaci obrátit v žert, stejně tak ale může „podlehnout“ vaší asertivitě a pevnému postoji a své chování vůči vám změnit.

Přestože jsou MAN termíny aktuálně velmi populární, setkaly se i s kritikou – někteří lidé tvrdí, že udržují negativní stereotypy. Výzkumy ukazují, že genderová parita v diskusích je nezbytná pro to, aby ženy měly rovnocenný hlas. Pokud ženy tvoří většinu, je pravděpodobnější, že budou vyslyšeny a aktivně se zapojí. Dosažení této parity zůstává vzdáleným cílem, ale je rozhodující pro řešení komunikačních problémů souvisejících s pohlavím.

Související…

Šovinistické startupy: Investoři preferují firmy, které vlastní muži
Zdeňka Musilová

foto: Shutterstock , zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...