fbpx

Konec chráněných dílen na obzoru? Novela zákona je může připravit o podporu 1 fotografie
Zimní kavárna, chráněná dílna organizace Barevný svět. (zdroj: Profimedia)

Většina chráněných dílen, které poskytují práci lidem se zdravotním postižením, se obává, že se kvůli přísnějším pravidlům ocitnou na hraně přežití

Zveřejněno: 15. 11. 2024

Změny v systému příspěvků mohou vést k tomu, že řada těchto organizací ztratí potřebné financování, což by mohlo mít devastující dopad na jejich zaměstnance i na celé komunity. Novela zákona o zaměstnanosti přináší přísnější limity na provozní náklady a mzdy asistentů na chráněném pracovním trhu, což má zabránit údajně záměrnému nadhodnocování nákladů. Ministerstvo práce a sociálních věcí tvrdí, že někteří zaměstnavatelé neúměrně navyšují náklady, a proto chce tuto praxi zastavit. Chráněná pracoviště se však obávají, že tato nová pravidla pro ně budou likvidační – hrozí zánik pracovních míst pro lidi se zdravotním postižením, kteří mohou přijít o své jediné zázemí na pracovním trhu.

Méně pracovních příležitostí pro osoby s postižením

Chystaná novela se dotkne také neziskové organizace Borůvka Praha o. p. s., která vznikla v roce 1998 a jejímž úkolem je pomáhat dětem i dospělým lidem s tělesným postižením zapojit se do běžné společnosti. „Už nyní jsou mzdy asistentů a provozních pracovníků, kteří umožňují zaměstnávání lidí s postižením, hluboko pod průměrnou mzdou. Bez jejich práce nebude většina chráněných dílen schopna lidi s hendikepem zaměstnávat,“ říká její ředitelka Lenka Nádvorníková. Dodává, že snížení příspěvku povede k omezení počtu chráněných dílen a pracovních příležitostí pro lidi s postižením, čímž se zvýší jejich izolace. Upozorňuje také, že opatření nejspíše způsobí mnohem větší závislost organizací na pomoci nadací a donátorů. „Pokud nezískáme potřebné finanční prostředky, budeme muset omezit počet pracovních míst pro lidi s tělesným postižením,“ upřesňuje.

Každá organizace má jiné podmínky a možnosti. Některé budou schopny provozovat chráněné dílny i nadále, ale ty, které podporují a zaměstnávají lidi s těžkým postižením, se budou se snížením příspěvků pro asistenty a provozní pracovníky obtížně vyrovnávat. „Obávám se, že opravdu přibude lidí, kteří zůstanou mimo pracovní trh, protože jejich hendikep jim neumožňuje pracovat na volném trhu práce a v chráněných dílnách pro ně nebude dostatek pracovních míst,“ vysvětluje Nádvorníková.

Poukazuje také na to, že někteří lidé pohlížejí na „neziskovky“ s nedůvěrou. Neuvědomují si, kolik rozmanité práce tyto organizace vykonávají. Teprve když se něco přihodí jim samotným nebo někomu z jejich blízkých, najednou zjistí, že právě „neziskovka“ jim poskytne pomoc, nasměruje je, aby svou obtížnou situaci zvládli. „K tomu patří i zaměstnávání lidí s postižením. Určitě by pomohla jasně daná pravidla a větší podpora od státu i veřejnosti,“ doplňuje.

Novela zákona se v polovině listopadu dostane do třetího čtení v Poslanecké sněmovně a měla by začít platit už od ledna 2025. „Data ukazují, že zaměstnavatelé záměrně uvádějí nadměrně vysoké náklady, aby dosáhli na maximální výši příspěvku, která je v současnosti stanovena na 15 700 korun,“ uvedl ministr práce Marian Jurečka v důvodové zprávě k novele.

Související…

„Postižení mám od narození, ale naučila jsem se s tím žít. Jsem ráda, že nemusím být závislá na druhých,“ říká Simona Kofroňová
Kristina Vacková

foto: Profimedia, zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...