Vědci zkoumali, jak si single otcové vůči single matkám v rodičovství vedou. Otcové to v některých studiích vyhráli na celé čáře. Má to ale háček – tuhle myšlenku vehementně propagují hlavně aktivisti za mužská práva, MRA.
Skupina MRA (Men´s Rights Activists) je mezinárodní sdružení lidí, kteří se zabývají porušováním lidských práv – speciálně u mužů. Mezi jejich nosná témata patří „nefér“ branná povinnost, mužská obřízka novorozenců nebo tlak společnosti splňovat genderové stereotypy stoického a finančně úspěšného siláka, což jsou všechno validní stesky, které by jim uznala i většina feministek.
Přestože důležitých nosných témat, za která mohou bojovat, mají MRA dostatek, převážná část z nich tráví čas ventilováním vzteku na ženy v různých internetových fórech. Možná proto, že členskou základnu tvoří mimo jiné také hojné množství naštvaných čerstvě rozvedených otců, zhrzených milenců nebo neúspěšných incelů. Občas přijdou s divokými hypotézami, například že ženy páchají víc domácího násilí a hromadně falešně obviňují muže ze znásilnění. Svá tvrzení podkládají více nebo méně kvalitními výzkumy a studiemi.
Někteří však otevírají validní společenská témata – mezi jejich částečně pravdivá tvrzení patří teorie, že děti, které vyrůstaly u single otce, se statisticky mají lépe.
Výzkum na míru
Podle některých studií děti, vyrůstající v single otcovských domácnostech, prospívají opravdu více, v dětství i v pozdějším životě. Vykazují nižší míru duševních onemocnění, je u nich pětkrát nižší pravděpodobnost sebevraždy, nejsou tolik ohroženy závislostmi a pravděpodobněji úspěšně dokončí vzdělání.
U děvčat je méně časté těhotenství v teenagerském věku, nepáchají tolik kriminální činnosti (převážná část masových střelců vyrůstala se single matkou). Děti single otců si zkrátka v mnoha životních oblastech vedou lépe.
Tvrzení, že single otcové jsou zkrátka lepší, ovšem trochu pokulhává. Sociální výzkum bývá chaotický díky různě použité metodologii a volbě respondentů, nicméně všichni se asi shodnou na tom, že úspěch single otců může být zkreslený množinou lidí, ze kterých výzkumníci testované subjekty vybírají – single otců je totiž výrazně méně.
V České republice tvoří neúplné rodiny přibližně 9,4 % všech domácností. Z tohoto počtu je otci samoživiteli vedeno přibližně 7 %, zbývajících 93 % neúplných rodin je vedeno matkami samoživitelkami.
Poměr svobodných matek a svobodných otců je diametrálně odlišný. Dítě často míří do péče žen, včetně těch problematických. Pokud dostanou dítě do péče muži, je to buď proto, že je matka nekompetentní rodič, nebo že jsou daní muži jako rodiče něčím výjimeční. Pomiňme těch několik narcistických manipulátorů, kterým se podařilo přesvědčit soudy, že jsou otcové roku, a dítě nechtějí kvůli lásce k němu, ale jen proto, aby potrestali svoji bývalou. Zaměřme se na obyčejné otce, kteří se jednoduše chtějí starat o svoje milované děti.
Single otcové jsou jistým způsobem specifičtí. Jedním z důvodů, proč si vedou lépe, je množina lidí, ze které je do výzkumů vybíráme. Pokud se stane, že dítě dostane do péče otec, bývá často extra motivovaný – o péči si zažádá u soudu první (některé otce to ani nenapadne, nebo si myslí, že to nemá cenu). Typičtí single otcové se o dítě zajímají stejně nebo více než matky, nebo dokonce byli od začátku primárními pečovateli. Tolik k jejich povaze – snad je ještě dobré zmínit, že rozchod je pro muže často motivací ke zlepšení v rodičovských dovednostech.
Jaké jsou další okolnosti, které hrají v jejich prospěch? U single otců je pravděpodobnější, že budou žít s novou partnerkou, která jim pomůže jak finančně, tak s péčí o děti. Na rozdíl od single matek se od nich automaticky neočekává, že všechno zvládnou sami. Na pomoc přispěchá rodina, nová přítelkyně, nebo klidně sousedka.
Jedním z dalších možných vysvětlení je jejich lepší finanční situace, ve většině zemí patří single matky mezi nejvíce chudobou ohrožené skupiny. Peníze dětem umožňují přístup k lepšímu vzdělání a mimoto mají k dispozici méně vystresovaného rodiče, který nemusí pracovat 80 hodin týdně, aby poplatil nájem. Díky dostačujícím financím bydlí děti single otců v lepších lokalitách a vliv prostředí na chování mládeže byl prokázán – bez ohledu na strukturu domácnosti.
Pokud se nesoustředíme na jednotlivé studie, ale vezmeme v úvahu akademický výzkum této oblasti jako celek, plyne z něj, že výsledky dětí v neúplných rodinách jsou více ovlivněny socioekonomickými faktory, zapojením rodičů a podporou komunity než tím, jestli je single rodič muž nebo žena. Nedostatečný dohled a rodičovské vedení (nikoli výhradně výchova single matky) jsou faktory, které předpovídají budoucí problémy.
Reklama