Českou literární scénou hýbe zajímavá kauza. Autor Jan Žáček plní svůj Facebook stížnostmi, jak se v Česku rozmohla cenzura a jak mu zakázali jeho poslední knihu. Nazval to honem na čarodějnice.
Co se přesně stalo? Před několika dny si Jan Žáček dal na Facebook příspěvek, ve kterém píše: „Nakladatelství Albatros (MF) vydalo mou knihu Fotbalový král v roce 2021. Do dnešního dne ji úspěšně prodávalo a vydělávalo na ní. Dnes ji stáhlo, a dokonce ji vymazalo ze seznamu svých vydaných knih. Prý na základě – dle nich – oprávněných stížností čtenářů. Čtyři roky to nevadilo a teď knihu zakázali. V lednu vytiskli dokonce nových 2000 kusů. Ano, já vadím levičákům. A zřejmě až tak, že jsou schopni udělat jakoukoliv špinavost, aby dosáhli svého cíle. Zbavit mě možnosti publikovat. Šéfredaktor MF o to usiloval již dávno a nyní toho dosáhl. V Albatrosu. Uvidíme, zda i jinde.“
Sexuální podtext v dětské knize
Nakladatelství Albatros Media má na věc poněkud jiný názor. „Titul Fotbalový král vyšel poprvé v roce 2021 ve společnosti Mladá Fronta, tedy v době, kdy toto nakladatelství ještě nebylo součástí Albatros Media a.s. Titul tedy nebyl připravován našimi redaktory. V některých kapitolách se objevily pasáže se sexuálním podtextem, které jsou podle rodičů nevhodné pro dětské čtenáře. Kniha je určena chlapcům se zájmem o sport, konkrétně fotbal, a autor v ní využívá jazyk blízký hovorové mluvě. I přesto se domníváme, že některé výrazy a situace nejsou pro dětskou literaturu vhodné, a chápeme, že vzbudily nesouhlas rodičů,“ řekla Flowee tisková mluvčí zmiňovaného nakladatelství Jana Fikotová.
Problém je, že to klukům od sedmi let ukazuje určité vzorce chování, které prezentuje jako normální. Ale už nějak nevysvětluje, že to je něco, co se nedělá.
Problém tedy není v tom, že by snad Jan Žáček vadil levičákům, jak píše, ale že vadil rodičům dětí, které si pasáže přečetly. Šlo například o scénu, kdy malý fotbalista nabídne fotku své sestry za úplatek kamarádovi. „Moje ségra je ženská, a to pořádná. Já ti to říkám. Ségře je už skoro osumnáct (doslovný přepis pasáže, pozn. red.). Viděl jsem ji nahatou několikrát. Ve sprše. Nebo když se převlíkala. Vona se ráda producíruje,“ vysvětluje v knize Kopi.
A když pak Pépi projeví zájem o to, že by ji také rád viděl nahou, Kopi svižně přejde ke „kuplířství“. „To by se muselo vymyslet. A zorganizovat. Aby to nevěděla (…) A taky by tě to něco stálo, hele,“ reaguje Kopi. Oba chlapci se pak domluví, že „přijatelná cena“ za tělo nahé sestry je dvojitý hamburger s kolou, citují na seznam.cz.
Stížnosti ze všech stran
Podle dětského psychologa Martina Zikmunda je na rodičích, aby knihy či filmy, které jejich děti konzumují, hlídali. A rozhodně by neměli dovolit, aby jejich ratolesti četly knihu, kde sedmiletý chlapec kupčí s fotkami své nahé sestry.
„V tomhle věku dítě už je schopné velmi dobře vnímat morální hodnoty předané rodiči. A pokud mu rodiče žádné nepředali, bude tyto morální hodnoty hledat třeba i v knihách, seriálech, kroužcích, náboženství nebo třeba na TikToku a tak dále. Tam se ale opět vracíme zpět k tomu, že rodič zodpovídá za to, s čím takto malé dítě přichází do kontaktu,“ řekl Flowee Zikmund.
Cenzorsky zasahovali do dalších dílů a vyhrožovali, že když nebude po jejich, knihy nevyjdou. V tomto případě nešlo ani náhodou o nic ve spojitosti se sexem. Spíše jim vadilo například to, že ruští sportovci – fotbalisté – byli popisováni jako surovci s nižší inteligencí.
Kontroverzní pasáž o kupčení s fotkou nezvedla ze židle jen rodiče. Na nevhodné pasáže upozornila na svých sociálních sítích také organizace Moderní sebeobrana. „Problém je, že to klukům od sedmi let ukazuje určité vzorce chování, které prezentuje jako normální. Ale už nějak nevysvětluje, že to je něco, co se nedělá. Takové jednání přeci normální není. Normální je, že se sourozenci chrání, ne že bratr prodává čumendu na nahou sestru. A jak se ukázalo, tak spousta rodičů, kteří tu knihu svým dětem kupovali, vůbec neměli ponětí o tom, že tam takové pasáže jsou. Přišlo jim to stejně šokující a nepochopitelné jako mně,“ řekli Flowee zástupci Moderní sebeobrany.
Ani v recenzích na Databázi knih si kniha nevedla dobře, v hodnocení jí čtenáři udělili v průměru pouhých 22 %. „Kniha, ve které chodí druháci na rande, on platí a ona pak má držet a nechat se líbat, protože je to jeho holka. Kniha, kde se o holkách mluví jako o děvkách. Kniha, ve které jsi pro otce zklamání pro dvojku z tělocviku, a kniha, kde i trenér fotbalu toleruje šikanu tlustých... Jedna z nejhorších dětských knih, co jsem četla, a děkuji Albatrosu, že to už nebude prodávat,“ zní jeden z několika komentářů.
Chtějí mě zadupat do země
Albatros Media po dlouhodobém zvážení na základě rozhodnutí nakladatelské rady ukončil s autorem Janem Žáčkem spolupráci. „S autorem Janem Žáčkem jsme jeho texty řešili dlouhodobě a věděl, kde jsou nevhodné pasáže, proto nemohl být překvapen.“
Já jsem příznivcem užšího pojetí cenzury, kdy se za ni mají mocenské, tedy politicky, ideologicky nebo třeba nábožensky motivované zásahy, které zamezují veřejné dostupnosti dané knihy či jiného díla. To v tomto případě nenastalo.
Podle Jana Žáčka je pravda jinde. „Cenzorsky zasahovali do dalších dílů a vyhrožovali, že když nebude po jejich, knihy nevyjdou. V tomto případě nešlo ani náhodou o nic ve spojitosti se sexem. Spíše jim vadilo například to, že ruští sportovci – fotbalisté – byli popisováni jako surovci s nižší inteligencí. Šlo jim o to zadupat do země jakýkoliv náznak svobody slova. V souvislosti s druhým dílem je jejich přístup k fotbalistům z komunistického Ruska až zarážející,“ pokračuje Žáček.
Některá média postoj nakladatelství kritizují. „Kniha neporušuje žádný zákon, neproběhl žádný soud. Kritici nemají v ruce nic než svůj subjektivní názor. Pohybujeme se tedy na úrovni osobního vkusu, a ten by neměl být důvodem k zakazování knihy. Kdyby se mělo zakazovat kvůli špatnému vkusu, museli bychom zrušit polovinu českých seriálů, romantických komedií a pop music. Možná se prostě jen neumíme smířit s tím, že děti nejsou andělé. Děti někdy kradou, lžou, perou se, mluví sprostě a někdy prostě chtějí vidět „dvojčata Fabiánovic“, dočteme se na forum24.cz.
Co je správně?
Pravdou nicméně je, že Albatros žádnou knihu nezakázal. Má plné právo ji nevydat či stáhnout z prodeje. To Flowee potvrdil i literární kritik a vědec Karel Piorecký. „Knihu Fotbalový král jsem nečetl, takže se nemůžu vyjadřovat k jejím kvalitám ani k adekvátnosti jejího stažení z prodeje. Nepochybné je, že na takový krok má nakladatelství právo. Zda je to cenzura? Záleží na tom, jak si cenzuru definujeme. Já jsem příznivcem užšího pojetí cenzury, kdy se za ni mají mocenské, tedy politicky, ideologicky nebo třeba nábožensky motivované zásahy, které zamezují veřejné dostupnosti dané knihy či jiného díla. To v tomto případě nenastalo,“ vysvětlil Flowee s tím, že knihu si můžete půjčit například v knihovně. Autor se podle něj ale může cítit poškozen, protože je možné, že přijde o zisk z prodeje.
„V době sociálních médií se setkávám docela často s mylnou představou některých lidí, kteří předpokládají, že mají automatický nárok na zveřejnění svého textu na libovolné publikační platformě. Takový nárok samozřejmě neexistuje. Je zcela legitimní, když nakladatelství nebo třeba provozovatel sociální sítě zamezí šíření obsahu, který by mohl poškozovat jeho reputaci. Dalším poměrně častým omylem je představa, že žijeme ve světě bez cenzury. Není tomu tak, například šíření dětské pornografie či propagace nacismu jsou cenzurovány. Každá kultura potřebuje normy i hranice, za které se nechodí,“ pokračuje Piorecký.
Trochu odlišný názor má literární kritik Radim Kopáč, který si myslí, že by kniha měla zůstat v oběhu. „Ať je ta kniha jakkoli literárně mizerná, má být k dispozici. Stejně jako Bible, Mein Kampf, Mezinárodní Žid nebo Korán. Stejně jako básnička jiného Žáčka: „K čemu jsou holky na světě.“ Pokud takové věci nebudou k mání, ale zapadnou ve stínu, nebo rovnou v hluboké tmě nuceného zapomnění, pokud se o nich nebude diskutovat, nebudou se analyzovat, srovnávat, nebude se právě na takových kusech rozlišovat hodnotné a nehodnotné, dobré a špatné, pak jsme zpátky v režimní bídě, co tady kralovala za druhé války nebo po osmačtyřicátém. Reakci Albatrosu ale chápu: Jde jim o byznys – a značku. A byznys je nad literaturou,“ řekl Flowee.
Jan Žáček chce vydat pokračování a píše další knihy. Nyní připravuje titul Zuzanka kouzelná aneb šovinistické prase.