fbpx

Zkrácení základní školy a dělení na tři stupně. Odborníci popsali výhody Reformy 8+2 Dalších 3 fotografií v galerii
Autor: Stanislav Pecháček

Změna má přinést plynulejší přechod mezi vzdělávacími etapami, cílenější podporu žáků a efektivnější individuální hodnocení. Z pohledu škol a jejich zřizovatelů znamená větší flexibilitu v práci s infrastrukturou a finančně efektivnější řízení školských kapacit.

Zveřejněno: 2. 4. 2025

„Dnes běžně maturují dvacetiletí lidé, kteří v zahraničí už mají bakaláře a zakládají startupy. Modularita osmileté ZŠ s navazujícími dvěma roky na střední škole přináší všem žákům prodloužení povinné školní docházky na deset let, zároveň však potřebné zkrácení a zefektivnění celkové vzdělávací dráhy,” komentuje připravovanou změnu Renáta Zajíčková (ODS), poslankyně a předsedkyně podvýboru pro regionální školství a celoživotní učení.

„Diskuzi zkrácení základní školy vítám - jde o krok správným směrem. Náš model 9+0 brzdí vzdělávací systém, zatěžuje kapacity škol i infrastrukturu. Čím dříve přejdeme na pružnější strukturu, tím lépe pro žáky, učitele i školy,“ řekl Antonín Klecanda, pražský radní pro školství, sport a volnočasové aktivity, který nad akcí převzal záštitu.

Z odborného pohledu na změny v organizaci výuky zaznělo, že zásadní otázkou zůstává podoba výuky ve 4. - 6. třídě, kdy dochází k přechodu mezi prvním a druhým stupněm.

obrazek3

Renáta Zajíčková (vlevo), Jiří Růžička (uprostřed) a Antonín Jančařík (vpravo) u kulatého stolu. (foto: redakce)


„Nyní musíme rozhodnout, zda v období 4. až 6. třídy zachováme model jednoho učitele, jak je tomu na prvním stupni, nebo zda výuku rozložíme mezi více učitelů, jak je tomu na druhém stupni. Pedagogické fakulty se pak mohou připravit na vzdělávání budoucích učitelů a předejdeme tak nutnosti přechodného období,“ říká Antonín Jančařík, děkan Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.

Úspěšné přijetí reformy učiteli závisí právě na úzké spolupráci s pedagogickými fakultami, které zajistí jejich kvalitní přípravu na nový systém. S ohledem na očekávaný pokles počtu žáků v příštích letech je právě teď ideální čas na plánování změn.

„Demografický vývoj a klesající počet žáků nám dává prostor pro hladký přechod na nový systém, který bude výrazně prostupnější a flexibilnější,“ dodává děkan Jančařík.

Kariérové poradenství jako nástroj pro lepší uplatnění žáků

V některých regionech Česka až 10 % žáků nedokončí ani základní školu a až 20 % středoškoláků předčasně opouští studium. Zároveň až 40 % absolventů odborných škol nepracuje ve vystudovaném oboru, což ukazuje na velmi neefektivní propojení vzdělávání s realitou na trhu práce.

obrazek1

foto: redakce

Na alarmující čísla upozornil Jiří Růžička, senátor Parlamentu ČR: „V Česku třetina mladých lidí nedokončí střední školu, desetina ani tu základní. Tito lidé jsou často nezaměstnatelní, frustrovaní a jejich nevyužitý potenciál přináší značné náklady pro sociální systém. Nákladné je i odborné vzdělávání, přesto většina jeho absolventů ve studovaném oboru nepracuje. Modularita reformy 8+2 nabízí cestu, jak tyto problémy řešit – podobnost vidím například se Švýcarskem, kde modulární systém a propracované duální vzdělávání efektivně propojuje vzdělávání s praxí a trhem práce.“

Reforma škol 8+2 právě proto klade důraz na lepší prostupnost vzdělávání a cílenější kariérové poradenství, tedy zavést systematickou práci s žáky ve 2 a zejména 3. stupni základní školy, kdy se rozhodují o své budoucí vzdělávací i profesní dráze.

„Kvalitní kariérové poradenství poznáte podle jasných znaků – odborně vzdělaní poradci, kteří se nevěnují více rolím zároveň, úzké propojení se světem práce, pravidelné exkurze a stáže pro žáky a aktivní zapojení rodičů. Pokud chceme, aby mladí lidé dělali informovaná rozhodnutí o své budoucnosti, musí se kariérové poradenství stát odpovědností celého pedagogického sboru“ potvrzuje potřebnost navržených kroků také Silvie Pýchová, ředitelka Partnerství 2030+.

„Dnes jsme udělali další důležitý krok při finalizaci návrhu Reformy školství 8+2. Jsem ráda, že se nám daří spojovat odborníky napříč sektory, protože modernizace školství se postupně stává strategickou investicí Česka,“ komentuje setkání Mgr. Renáta Zajíčková (ODS), poslankyně a předsedkyně podvýboru pro regionální školství a celoživotní učení.

Reforma 8+2 se posouvá do další fáze odborné diskuze, jejímž cílem je zajistit, aby vzdělávací systém lépe odpovídal potřebám žáků i trhu práce. Závěry z kulatých stolů i zpětná vazba ze škol a obcí po celé republice jsou postupně zapracovány do finálního návrhu reformy, který bude představen veřejnosti v květnu tohoto roku.

Související…

Do školy o rok později? Odklad musí mít vždy dostatečný důvod, říká psycholožka
Aneta Šťastná

 

foto: Stanislav Pecháček

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Zde je řešení pro ty, kdo se nechtějí odstěhovat

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Zde je řešení pro ty, kdo se nechtějí...

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...