Žebříček nežádoucích potravin a látek, které obsahují, se každoročně mění. Vyvíjejí se i látky, které mohou a nemohou obsahovat. Zde předkládáme desítku "best of" pochutin, které by se už od 90. let rozhodně jíst neměly. Mnoho potravin na tomto seznamu je v řadě zemí zakázáno kvůli svým škodlivým přísadám, geneticky upraveným ingrediencím nebo dalším nebezpečným látkám. Jinde jsou však běžně k dostání. U nás naštěstí jen málo z nich. Kterým potravinám je lepší se vyhnout a jaké nežádoucí účinky mají na vaše zdraví?
Reklama
Myslíte si, kdovíjak nejíte zdravě, když si dáte k snídani nějaké exotické ovoce, k obědu rybu a k večeři už jen kuřecí salát? Pochvalujete si skvělou životosprávu? Pozor, i v potravinách prospěšných pro váš organismus se mohou nacházet škodlivé látky.
1. Chovný losos
Lososi z farem jsou chováni na zcela nepřirozené stravě, navíc je jim dávána směs toxických antibiotik, vitamínů, léků a chemikálií nebezpečných pro člověka. Mají více tuku a obsahují o 50 % méně Omega-3 mastných kyselin a méně bílkovin.
Dále v nich najdete nezdravé látky jako dioxin, toxaphene, dieldrin a také rtuť. Jak je rozpoznáte pouhým okem? Chybí jim typická růžově červená barva. Chovní lososi jsou již zakázáni v Austrálii, Rusku a na Novém Zélandu.
2. Genetická papája
V roce 2004 zaznamenala Havaj rozsáhlou kontaminaci plodů papáje. Většina tohoto ovoce pocházející z těchto tropických ostrovů je geneticky upravována, aby odolala viru PRSV, který značně zdevastoval americkou sklizeň v 90. letech minulého století.
Rectopamin zasahuje lidský kardiovaskulární systém, způsobuje hyperaktivitu a změny v chování.
V roce 2009 bylo kontaminováno kolem dvaceti tisíc papájí na ostrovech Big Island a Oahu. V Evropě se s ní nesetkáte, neboť byla v Evropské unii zcela zakázána, ale když pojedete v létě na dovolenou, dejte si na tyto exotické plody pozor.
3. Nakažené maso
Rectopamin je látka určená pro hospodářská zvířata (původně užívaná k léčbě astmatu), která snižuje obsah tuku v mase. Ve Spojených státech se v současné době používá jako zesilovač svalů. Podle veterináře Michaela W. Foxe je 20 % rectopaminu obsaženo v mase ze supermarketu.
Od roku 1998 bylo více než 1700 lidí „otráveno“ konzumací vepřového obsahujícího rectopamin. Ten je od té doby zakázán v Evropě, Rusku, Číně a na Taiwanu. U hovězího je "lék" je spojován se snížením reprodukční funkce či zvýšením mastitidy, tedy zánětů vemene u stád dojnic. Je také známo, že látka zasahuje lidský kardiovaskulární systém, způsobuje hyperaktivitu a změny v chování.
4. Zpomalovač hoření
Bromovaný rostlinný olej (BVO), původně patentovaný chemickými firmami jako zpomalovač hoření, se nachází v citrusových aromatických a sportovních nápojích. V roce 1977 americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv prokázal, že BVO se shromažďuje v lidských tkáních a mateřském mléce.
Toxicita bromu se může projevit jako kožní vyrážka, akné, ztráta chuti k jídlu, únava a srdeční arytmie.
Studie na zvířatech také zjistily, že ve velkých dávkách způsobuje problémy s reprodukcí a chováním. Toxicita bromu se může projevit jako kožní vyrážka, akné, ztráta chuti k jídlu, únava a srdeční arytmie. Souvisí s poškozením hlavních orgánů, vrozenými vadami, problémy s růstem, schizofrenií a ztrátou sluchu. Tato látka je zakázána v Evropě a Japonsku.
5. Potravinová barviva
Více než 3000 potravinových doplňků – konzervantů, barviv, látek určených k aromatizaci a jiných syntetických přísad – se přidává do potravin, včetně stravy pro kojence a malé děti. V roce 2009 britská vláda doporučila firmám, aby přestaly používat potravinářská barviva. EU vyžaduje varování na etiketách, protože tyto ingredience mohou zapříčinit porodní defekty nebo rakovinu.
6. Kuřecí s arzénem
Léky na bázi arzénu se přidávají do krmiva zvířatům, protože ty díky nim rostou rychleji a jejich maso vypadá růžověji a čerstvěji. V roce 2000 bylo 70 % z 9 miliard kuřat vyprodukovaných ročně v USA stále krmeno Roxarsonem, látkou obsahující arzén.
Bromičitan draselný vede k poškození ledvin a nervového systému, způsobuje rakovinu nebo problémy se štítnou žlázou.
Prodej takové drůbeže je naštěstí v Evropské unii zakázán. Arzén totiž může způsobit anémii, bolest hlavy, kožní léze, nízký krevní tlak, nízké hodnoty IQ, poškození a selhání ledvin, zvýšené riziko vzniku cukrovky a vyšší riziko potratu, nízkou porodní hmotnost a dětskou úmrtnost.
7. Chléb s bromičitanem
Bromičitan draselný je běžně přítomen v mouce. Komerční pekařské společnosti tvrdí, že je díky němu těsto pružnější a lépe se zpracovává. Z řady studií však vyplývá, že bromičitan draselný vede k poškození ledvin a nervového systému, způsobuje rakovinu nebo problémy se štítnou žlázou. Je zakázán v Kanadě, Číně a Evropské unii.
8. Olestra či Olean
Jedná se o náhražku tuku bez obsahu kalorií a cholesterolu v potravinách (brambůrky), kterou vytvořila firma Procter & Gamble. Protože se ani nevstřebává, ani neabsorbuje a prochází tělem nezměněna, snižuje příjem energie z tuků (nenechte se však oklamat tím, že netučný znamená zdravější).
Přibližně jedna ze šesti dojnic v USA má v sobě růstové hormony.
Časopis Time označil Olestru ze jeden z nejhorších 50 vynálezů všech dob. I přes svou jednoznačnou škodlivost byla však tato náhražka schválena Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v roce 1996. Může způsobit žaludeční křeče a průjem. Je zakázána ve Velké Británii a Kanadě.
9. Mléko a rBGH
Hovězímu dobytku je určen růstový hormon rBGH, jenž je syntetickou verzí přirozeného somatotropinu. Slouží ke zvýšení produkce mléka. Přibližně jedna z šesti dojnic v USA má v sobě růstové hormony.
Krávy, kterým je podáván rBGH, trpí nejméně 16 různými nepříznivými zdravotními problémy, včetně vysoké míry zánětu vemene. Mléko je tak kontaminováno hnisem a antibiotiky. Tato látka je zakázána v EU, Kanadě, Austrálii, Novém Zélandu a Izraeli.
10. Konzervanty BHA a BHT
BHA (butylhydroxyanisol) a BHT (butylhydroxytoluen) jsou toxické konzervační látky. Je známo, že BHA způsobuje rakovinu u potkanů a může ji způsobit i u člověka. BHA může vyvolat alergické reakce a hyperaktivitu, zatímco BHT může způsobit toxicitu orgánů. Naleznete je v pivu, cereáliích, másle, mase, žvýkačkách, dehydrovaných bramborách nebo ve směsi ořechů. Tyto látky jsou zakázány v Japonsku a Evropské unii.
foto: Shutterstock, zdroj: Foodrevolution