Vědci zkoumali oficiální zdravotnické údaje a zjistili zajímavou věc – až třetina mladých Britů ve věku od 16 do 24 let nepije alkohol. Pro srovnání: v roce 2005 to byla jen pětina. Z ne-konzumace alkoholu se stává mainstream, je také méně těch, kteří rádi v pátek absolvují divoké „binge“ pitky – v roce 2005 jich bylo 27 %, v roce 2015 pak už jen 18 %. 

Související…

Jak je to s tím alkoholem? Podle studie je prý nezdravý i v malém množství
Jan Handl

Studie se zúčastnilo téměř 10 000 respondentů a výsledky jsou jasné: konzumace alkoholu mezi mladými lidmi povážlivě klesá. Pouze 28 % přiznalo, že pije větší než malé množství alkoholu, přitom v roce 2005 to bylo 43 %. Zvýšil se také počet úplných abstinentů: z 9 na 17 %. 

Češi nejsou trendy – pijou dál jako duhy

Výsledky průzkumu, publikované v lékařském časopise BMC Public Health, se shodují s nedávno zveřejněnými informacemi britského statistického úřadu, podle kterých je počet lidí pijících alkohol nejnižší od roku 2005.

Globální spotřeba alkoholu na hlavu. Čím tmavější, tím víc se pije. Česko je skoro černé.


Dr. Linda Ng Fat dokonce definuje trend jako velmi silný a rozšířený: „Zvýšené množství mladých, kteří nepijí alkohol, je složeno z nejrůznějších demografických skupin, včetně těch, kteří žijí daleko od hlavního města, bílé populace, studentů, zaměstnaných i nezaměstnaných, všech různých sociálních tříd. Vyšší počet mladých lidí, kteří nepijí alkohol, signalizuje vyšší společenskou přijatelnost abstinence, kdežto rizikové chování jako nárazové opíjení se dostává mimo normální zónu.“ 

Ve spotřebě alkoholu v litrech na hlavu jsme v EU na krásném třetím místě.


Zato v Česku si s tím zcela hedonicky hlavu prostě nelámeme. V patnácti letech u nás pije pravidelně alkohol 30 % dívek a 40 % chlapců. Oproti britské třetině mladých abstinentů jsou jich u nás pouze čtyři procenta. Pijeme opravdu výrazně, v EU pijí víc už jen Francouzi a Litevci. A v pití piva nemáme konkurenci globálně: pije ho u nás 88 % mužů a 57 % žen

Tak na zdraví!

zdroj: BBC