Divoké sny má občas každý. Stává se i to, že se ve snu převalujeme, občas promluvíme, zasmějeme se nebo zapláčeme. Důležité je, že se to neděje každou noc a že projevy nejsou ohrožující. RBD neboli porucha chování v REM fázi spánku (REM sleep behavior disorder) ale spouští příznaky, které ohrožující jsou. Nemocní prožívají své sny tak živě, že ze spaní mávají rukama, kopou nohama, křičí, nahlas se smějí nebo pláčou.
Místo klidu výkřiky, pláč, smích nebo prudké pohyby
Ačkoliv nespíme celou noc strnule v jedné poloze, nýbrž se převalujeme, občas se třeba krátce probudíme, aniž bychom si to pamatovali, nebo jsme chvíli vzhůru, platí, že pro REM fázi spánku je typické naprosté uvolnění svalů a s ním spojený v podstatě nehybný leh. Na rozdíl od očí, které se rychle pohybují (Odtud pochází anglický výraz Rapid Eye Movements, zkratka REM.). U pacientů se spánkovou poruchou RBD je situace jiná – rozhodně neleží nehybně, mohou mluvit i křičet, což může mít dopad jak na jejich zdraví a bezpečí, tak i na člověka, který s nimi sdílí lože.
Typický je nástup po padesátce
Výsledky nedávných studií ukazují, že RBD postihuje zhruba procento populace nad 60 let. U dospělých do 40 let se s ní setkáváme jen vzácně, typicky se objevuje po 50. roce věku. Platí, že výskyt v populaci se zvyšuje s věkem. Nejběžnější případ vypadá asi tak, že RBD je diagnostikována mezi 60–70 lety poté, co postižení několik let hlásili zhoršující se projevy.
Epizody se mohou objevit jednou nebo vícekrát za noc, obvykle přichází po zhruba 90 minutách spánku, což zpravidla odpovídá začátku první REM fáze.
Mladší jedince může postihnout jako součást jiných neurologických onemocnění, jako jsou narkolepsie, specifické autoimunitní onemocnění, nebo v důsledku užívání léků, jako jsou antidepresiva. U pacientů nad 50 let navíc existuje riziko, že RDB odkazuje k existenci další neurologické poruchy, například Parkinsonovy nemoci.
Příznaky se zhoršují postupně, někdy ale nastoupí náhle
Přesná příčina RBD zatím nebyla plně objasněna. „Zkoumají se genetické predispozice onemocnění,“ informuje doc. MUDr. Jitka Bušková, Ph.D., neuroložka s evropským certifikátem v oboru somnologie (Expert in Sleep Medicine) a vedoucí lékařka Oddělení spánkové medicíny v Národním ústavu duševního zdraví (NÚDZ). „Současně je známo, že dochází k narušení funkčního spojení mezi mozkovým kmenem a dalšími oblastmi mozku včetně těch, které ovládají motoriku a emoce. To vede ke změnám v kontrole svalové aktivity během REM fáze spánku,“ dodává.
Příznaky většinou přicházejí postupně a časem se horší, hlášen byl ale i náhlý a rychlý nástup. V případě postupného zhoršování se lidé nejprve setkávají s drobnými záškuby svalů nebo hlasovými projevy, které postupně nabývají na razanci, intenzitě i hlasitosti. Takové epizody se mohou objevit jednou nebo vícekrát za noc, obvykle přichází po zhruba 90 minutách spánku, což zpravidla odpovídá začátku první REM fáze.
Na to, že je něco v nepořádku, obvykle upozorní partner
Protože si nemocní během epizod RBD své činy neuvědomují, je poměrně obtížné poruchu rozpoznat – napovědět mohou třeba poškozené předměty, nacházející se v dosahu, nebo náraz do něčeho, obvyklejší ale je, že na příznaky typu nadměrné aktivity ve spánku nebo hlasitosti upozorní partner. Zajímavé je, že lidé se během epizody RBD mohou probudit a dát si pohyby, gesta nebo zvukové projevy do souvislostí – dochází k nim totiž v REM fázi spánku, z níž si obvykle sny pamatujeme.
Reklama
Samotnou diagnostiku RBD může provést lékař se specializací na spánek, sami se můžete otestovat a získat užitečné informace a kontakty pro pomoc na webu Národního ústavu pro duševní zdraví (NÚDZ), zabývajícího se přímo problematikou RBD a dalších spánkových poruch (parasomnií), jako je třeba somnabulismus (náměsíčnost). Součástí diagnostiky bývá pobyt ve spánkové laboratoři, kde lékaři sledují vaše tělesné funkce během různých fází spánku.
„Pro diagnózu je nutné vyšetření ve spánkové laboratoři, to může vyloučit jiné poruchy spánku, kvantifikovat poruchu atonie v REM spánku a zachytit chování, vázané specificky na toto spánkové stádium, čímž se diagnóza potvrdí,“ vysvětluje doc. Bušková. „Pokud trpíte podobnými obtížemi, obraťte se na nás přes webové stránky www.neklidnesny.cz, kde vám s problematikou můžeme pomoci,“ uzavírá.