Kolikrát nemusíte chodit daleko pro účinné čistící prostředky. Většinu z nich najdete běžně ve své kuchyni. Zkuste uklidit tím, na co spoléhaly naše babičky. Budete překvapeni, jak dobře to funguje.
Na pračku, na myčku, na troubu, na okna, na dveře, na podlahu, na šperky, na mravence… V drogeriích mají všechno - na všechno. Zajímavé na tom je, že základní chemické složky fungují na podobném principu, jako starý dobrý ocet, sůl či citronová šťáva. Jen o něco dražší a o ekologické zátěži ani nemluvě.
Jednička na usazeniny
Skvělý je starý dobrý ocet. Nejen na salátovou zálivku, ale i na úklid. Přidejte ho do vody při mytí oken, podlahy i sprchového koutu. Chcete-li vyčistit pračku od usazenin a vodního kamene, nalejte do bubnu láhev octa a zapněte na 90 stupňů. Ocet se podobně osvědčil i pro myčku nádobí. Varnou konvici s usazeným vodním kamenem vyčistíte tak, že v ní povaříte vodu s octem a potom pečlivě a opakovaně vypláchnete - nejlépe povařením čistou vodou.
Sůl vyčistí koberec
Zdá se vám, že má váš koberec jaksi zašlé barvy? Posypejte ho vlhkou solí, kterou do něj jakoby trochu upěchujete. Nechte asi hodinu působit a poté vyluxujte. Slanou vodou se dobře a šetrně vyčistí proutěný nábytek, trochu soli můžete přidat i do teplé vody při mytí oken. Nečistotami zanesenou troubu nahřejte a znečištěná místa posypte kuchyňskou solí. Po chvíli kartáčkem vydrhněte a po vychladnutí umyjte vodou.
Šťáva z cibule místo leštěnky
Varné desky vypadají pěkně jen v případě, pokud jsou perfektně čisté a lesklé. Udělejte si pauzu od vaření a zkuste je potřít šťávou z cibule. Nechte působit asi 12 hodin a potom umyjte.
Citron na vodní kámen
Toto ovoce je nejen zdrojem vitaminu C, ale také výborným pomocníkem pří úklidu. Pomáhá proti vodnímu kameni - třeba při aplikaci na nerezové vodovodní baterie, při úklidu skleněných dveří sprchového koutu vyčistí skvrny od mýdla a různých gelů, citronovou šťávu můžeme přidat do posledního máchání bílého prádla. Nosíte si do práce umělohmotné krabičky s jídlem a zdají se vám i při pečlivém mytí stále jakoby mastné? Zkuste je potřít citronovou šťávou, nechte zaschnout a potom normálně umyjte. Jsou jako nové?
Citronem nebo octem se dají vyčistit stříbrné šperky: do litru horké vody dáme lžíci octa a do vzniklého roztoku ponoříme stříbrné předměty. Za čtvrthodinku opláchneme a vyleštíme měkkým hadříkem. Vyzkoušeli jsme s následujícím výsledkem: Pokud jsou stříbrné předměty hodně zašlé (například pudřenka po mamince), je třeba proces opakovat, řetízek se vyčistil docela dobře.
Bílek, líh, kyselé mléko
Ušlehaný bílek obvykle pomůže při čištění povrchu kožených sedaček; po zaschnutí jej omyjte a kůži vyleštěte měkkým flanelem. Kyselé mléko pomůže na skvrny od ovoce, konkrétně na modrofialové od borůvek. Nechte chvíli působit a pak vyperte. Lihem se dobře omyjí zaprášené žaluzie - vlhkým hadříkem s vodou a lihem omotejte třeba stěrku na těsto a pěkně každou žaluzii jednu po druhé… Je to piplačka, ale vyplatí se.
Bylinky místo vůně
Aby vám po čištění žaluzií nevoněla jako u alkoholiků, svařte si bylinky. Bez pokličky. Levandule, máta, šalvěj, mateřídouška, heřmánek, dobromysl vám pohltí kuchyňské pachy a provoní celý byt. Anebo dejte do rozprašovače vodu s citronem a sem tam stříkněte do prostoru.
A možná vám začnou po svých trasách pochodovat mravenci. Nechcete je mít doma? Oblíbené cestičky jim posypejte badyánem, skořicí nebo hřebíčkem (a dům vám pro změnu bude vonět vánočně) anebo pepřem, solí a pálivou paprikou. Nakonec vytřete - čím jiným než octovou vodou.
Co se při úklidu nejvíc osvědčilo vám? Máte nějaký svůj zaručený tip? Dejte nám vědět.
Foto: Pixabay