fbpx


Zveřejněno: 16. 2. 2017

Asi by vás to jen tak nenapadlo - ale pokožka propustí daleko více nežádoucích látek, než třeba ústa. Selektovat je proto důležité nejen potraviny, ale i hygienické potřeby – ty dámské obzvlášť.

Toxiny do těla přijímáme ústy v podobě stříkaných potravin, či jídla plného náhražek a syntetických ochucovadel a konzervantů, ale například i z každé sprchy. Tělo dokonce takto přijme mnohem více chlóru, než když budeme chlorovanou vodu pít celý den. Spousta nežádoucích látek se ale nachází i v menstruačních vložkách a tamponech.

Co jsou dioxiny?

Konvenční značky vložek a tamponů jsou bělené chlórem. Není to vůbec proces pro tento produkt potřebný, protože vložky i tampony se bělí jen z toho důvodu, aby se zákaznicím líbily.  Znamená to ovšem, že jsou tyto produkty plné chlóru, čímž se z nich při používání vylučují tzv. dioxiny. Opakované vystavování se dioxinům zvyšuje riziko rakoviny, karcinogenita dioxinů je mnohonásobně vyšší než třeba u zakázané postřikové látky DDT.

images

Kromě toho, že dioxiny nepříznivě působí na hormonální regulaci, jako je např. vznik vývojových poruch, neplodnosti, spontánních potratů, poškození plodu apod., vyvolávají dioxiny také poruchy imunity (citace z knihy Jak přežít dobu jedovou). Dioxiny jsou také spojovány s abnormálním nárůstem tkání v oblasti břicha a pohlavních orgánů a s abnormálním nárůstem buněk v celém těle.

Pozor na pesticidy

Jemná a měkoučká bavlna je v klasických tamponech ze zdrojů, které jsou udržovány pomocí pesticidů. Dlouhodobější působení pesticidů, kterých se užívá k postřikům na obranu proti škůdcům, má za následek poruchy nervového systému a zvýšené riziko vzniku nádorových onemocnění – toto je potvrzeno několika studiemi zpracovanými na různých kontinentech a v různých zemích.

Jíst geneticky modifikovanou kukuřici či jiné plodiny našemu tělu nepřináší nic dobrého, pokud přichází naše tělo v intimních zónách do styku s bavlnou téhož původu. Je to ještě rizikovější, než když takové potraviny pojídáme. Nebezpečí geneticky modifikovaných plodin spočívá v jejich genetických přeměnách, které jsou podle některých evropských studií díky výměně genu alergenní nebo toxické.

Vložky z plastu? Ani to není neobvyklé!

Vložky jsou často plné plastů, plasty pocházejí z ropy a jejich výroba enormně poškozuje životní prostředí. Ve vložkách obvykle najdeme polypropylen a polyetylen. Polyetylen je z ropných plastů nejméně škodlivý, ale i u něj už experimenty odhalily uvolňování látek, které mají negativní vliv na testovaná zvířata. Plasty navíc zajistí v intimních zónách dokonale vlhké prostředí, které je následně ideálním zdrojem pro množení bakterií, vznik zánětů a vracející se problémy tohoto typu.

Je-li dámská vložka, kterou používáte navíc potištěná či ovoněná, obsahuje mimo jiné pravděpodobně i umělá barviva či syntetické vůně v podobě látek často spojovaných s rakovinou, hormonálními poruchami či obyčejnou suchostí a podrážděností pokožky.

Lepší řešení

img 8202

Pokud máte zájem kromě lepších potravin napomoci i svému intimnímu zdraví, existuje už nyní na českém trhu mnoho možností. Těmi nejextrémnějšími jsou látkové vložky z certifikovaných netoxických textilií a silikonový menstruační kalíšek.

Tyto dvě alternativy jsou jen pro skutečné nadšence, vložky je třeba prát, není zaručeno úplně správné antibakteriální prostředí, ušetříte tak peníze a přírodu, ale asi ne vždy své intimní zdraví. Kalíšek je téměř bezúdržbový, ovšem ne každá žena jej dokáže pohodlně aplikovat, spokojeně nosit a několikrát za den vylévat – je třeba specifických hygienických podmínek, jako je umyvadlo na záchodě apod.

Další možností jsou vložky z organických či jinak šetrných materiálů, které neobsahují umělé hmoty, chlór, parfémy ani latex. Jejich nepropustná vrstva je většinou vyrobena z kukuřičného plastu, na který je použita kukuřice bez genetických modifikátorů. K dispozici máte klasické, slipové a v některých případech i poporodní a prsní vložky značek Organyc, Xkko, Naty, Masmi, Natracare a 7th Generation.

Všechny tyto vložky nemají savé jádro v podobě superabsorpčního polymeru, takže může nastat problém v případě silné menstruace nebo zvýšené fyzické aktivity. Kompromisem mezi konvenčními a zcela organickými vložkami jsou pak vložky anionové

Foto: Pixabay

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...