Z kotlů na biomasu se nejvíce prodávají kotle na dřevo nebo dřevní pelety. U obou jde o ekologické palivo z obnovitelných zdrojů, které navíc Česko zvládá pokrýt z vlastních zásob. Dokonce dvě třetiny pelet loni čeští výrobci vyvezli, protože mezi tuzemskými zákazníky nebyla taková poptávka. To se ale může kvůli vysokým cenám plynu a elektřiny rychle změnit.

Pokud jde o palivové dříví, roky byl u nás nadbytek měkkého smrkového dřeva následkem kůrovcové kalamity. Poslední týdny začíná také cena dřeva a pelet stoupat, ale stále se jedná o jeden z nejlevnějších způsobů vytápění rodinných domů nebo chat. Moderní kotle navíc přinášejí o poznání jednodušší obsluhu, než jsme byli zvyklí.

Appka na kotel

V době, kdy je na internetu kde kdo, možná nepřekvapí, že také zplynovací kotle na dřevo můžete snadno připojit k internetu. Aplikace za vás palivo nepřiloží, ale pohodlně vám zobrazí aktuální chod kotle nebo nastavenou teplotu.

Kotel na dřevo H4EKO-D s ručním přikládáním. (zdroj: OPOP)


 Ale tím elektronický pokrok nekončí. Kotle jsou vybavené řídicí jednotkou, která monitoruje a automaticky upravuje průběh spalování dřeva. Pro nastavení slouží dotykový displej a kotle umí samy regulovat svůj výkon díky odtahovému ventilátoru.

Méně dřeva, více tepla

Přestože dřevo dlouhodobě patří mezi levnější paliva, vždy se vyplatí sledovat jeho spotřebu a spálit co nejméně. V tomto ohledu nejlépe poslouží kotel s vysokou účinností, ideálně přes 90 procent, který je schopen většinu energie paliva použít na vytápění. Při vysoké účinnosti kotle máte doma stejné teplo, ale přitom se spálí méně dřeva. Pro srovnání například otevřený krb nabízí účinnost jen kolem 15 procent.

Není dřevo jako dřevo

Často si majitelé krbů a kotlů lámou hlavu nad tím, jaké palivo používat. Obecně doporučované tvrdé dřevo (buk, habr nebo jasan) bývá dražší. Odpověď naštěstí není složitá. Různé typy dřeva mají různé výhody, takže se dají dobře kombinovat a využívat všechny.

Měkké dřevo smrku, modřínu nebo břízy se hodí pro založení ohně a rychlé vytvoření tepla, naopak tvrdé dřevo déle a stabilněji hoří. Důležitější než strom, z něhož dřevo pochází, je doba, kdy mohla polena na vzduchu vysychat. Před použitím musí vlhkost klesnout pod 20 procent, k čemuž bývá zapotřebí alespoň dvouleté uskladnění.

Žádné čouzení z komína

Ve prospěch topení dřevem mluví i ekologické požadavky. Před nákupem radíme zkontrolovat, zda nový zplynovací kotel na dřevo spadá do 4. nebo 5. emisní třídy, které mají nejpřísnější limity. Pro všechny kotle vyráběné po začátku roku 2020 je také nezbytné splnění podmínky takzvaného ekodesignu, který vyžaduje Evropská unie. Pokud má nový model nahradit starý neekologický kotel na uhlí, vyplatí se požádat o dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám nebo Kotlíkové dotace 2022.

Související…

Libor Grubhoffer: Pandemie opičích neštovic nehrozí. Pozor ale na virus chřipky
Kateřina Hájková

foto: Shutterstock, OPOP, zdroj: OPOP