S ředitelkou potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj jsem dělal rozhovor před půl rokem. Bylo to pár týdnů po začátku konfliktu na Ukrajině a v době, kdy končil covid. I tenkrát trápila potravinovou banku neochota výrobců podílet se na tom, co je v Německu běžné. „Chybí nám trvanlivé potraviny, sýry a máslo dostáváme až z Německa, kde neprodejné potraviny dávají potravinovým bankám všichni výrobci, u nás téměř nikdo,“ řekla tehdy Věra Doušová.

Neprodejné potraviny přitom nejsou ty, které jsou zdraví škodlivé, ale které z jakýchkoliv jiných důvodů nemůžou do regálů v supermarketu. A ty důvody mohou být třeba estetické: „Zelenina je moc malá, nebo moc velká, nebo prostě jen škaredá. Nebo když třeba květáku oschnou listy, které se ale stejně olámou,“ usmívá se Věra Doušová. To je její setrvalý stav i v dobách největší krize a upřímně řečeno, jinak by takový nápor práce a nervů ani nemohla zvládnout, proto i dnes půl roku poté dodává: „Tehdy na začátku války nám řetězce velmi pomáhaly potravinovými dary, ale to nejde donekonečna. Jsou to soukromé firmy a musí také vydělávat. Jsme vděčni za pomoc, kterou nám v době krize poskytly, ale nemůžeme toho zneužívat a musíme hledat i jiné cesty.“

Takhle to vypadá v pražské potravinové bance. Počet klientů ale rychle narůstá...


Konec války v nedohlednu, to nejhorší nás teprve čeká

Přitom najít nové cesty bude určitě potřeba. Před půl rokem rozdala potravinová banka 2600 balíčků přímým klientům za měsíc, prostřednictvím 260 charitativních organizací pak dalším 70 tisícům klientům. A i když jsme se všichni těšili v roce 2022 na klid, situace se ještě zdramatizovala. „V tuto chvíli rozdáme asi 3000 balíčků měsíčně přímým klientům. Zásadně ale klesl počet Ukrajinek, protože už dáváme jen seniorkám a matkám na mateřské,“ říká Věra Doušová. Vcelku nepřekvapivě ale narostl počet členů nejvíce ohrožených sociálních skupin v Česku. „Přibylo českých seniorů a matek samoživitelek. Organizací přihlášených k odběru je již 270, což je asi 80 000 klientů.“ A vzhledem k tomu, že konec války na Ukrajině je v nedohlednu, inflaci se daří krotit jen velmi lehce a podle všech ekonomů nás to nejhorší teprve čeká ve zbytku roku. Dá se čekat, že počet klientů pražské potravinové banky bude narůstat.

Máme možnost každý týden přivézt z Německa 1 auto každé z bank čili celkem 5 aut. Jedná se o dodávky se 4 paletami. Kromě ceny pohonných hmot jsme ale také omezeni harmonogramem řidičů, kteří mají napevno stanovené svozy právě z českých supermarketů.

A zvýšené požadavky a nárůst počtu klientů znamenají samozřejmě také vysoké náklady na provoz. Ale i přes to zůstává Věra Doušová optimistkou: „Válečnou situaci jsme s pomocí solidární veřejnosti zvládli, zdražování energií a potravin a s tím související nárůst klientů zvládáme také, a ačkoli nemůžeme nijak ovlivnit situaci, která může nastat v zimě, věříme, že ji zvládneme. Pokud nebude stačit solidarita veřejnosti, věříme, že pomůže i vláda.“ Jak jsme říkali i na začátku, dost potravin vozí z Německa nejen ta pražská ale i 4 další potravinové banky: „To samozřejmě zvyšuje zcela zásadně náklady na provoz, zejména v oblasti pohonných hmot,“ říká Věra Doušová. „Máme možnost každý týden přivézt z Německa 1 auto každé z bank čili celkem 5 aut. Jedná se o dodávky se 4 paletami. Kromě ceny pohonných hmot jsme ale také omezeni harmonogramem řidičů, kteří mají napevno stanovené svozy právě z českých supermarketů.“

Potřební dostanou potraviny až domů

Jak bude vypadat situace za dalšího půl roku, to si v tuto chvíli netroufne predikovat ani ten nejtroufalejší prognostik. Jsou lidé, kteří věří, že válka skončí a vše se stabilizuje, jiní věří tomu, že dojde k regulaci cen energií na celoevropské úrovni, jiní se už připravují na nejhorší.

"Jsem nepolepšitelná optimistka," říká Věra Doušová. Rádi věříme. Bez optimismu by to nešlo (foto: Zdeněk Strnad)


Věra Doušová zůstává velmi pragmaticky pozitivně naladěna. Což i přes tvrdé podmínky lze, pokud máte kolem sebe lidi, kteří jsou ochotni pomáhat. „Každou středu rozvážíme potraviny těm, pro které je cesta do našeho hlavního skladu obtížná.“ Za pomocí firmy Liftago dostává 100 klientů potravinovou pomoc až domů, jedná se o matky samoživitelky s dětmi do 3 let, a také o seniory, kteří mají pohybové problémy. „Jsem nepolepšitelný optimista, věřím, že to společně nějak vyřešíme a nenecháme lidi v nouzi bez pomoci.“

Související…

Věra Doušová, potravinová banka: Výrobci v Česku nejsou zvyklí rozdávat neprodejné potraviny
Zdeněk Strnad

foto: Zdeněk Strnad, zdroj: Autorský článek