Nová vyhláška, kterou ministerstvo připravuje, má za cíl zakázat všechny příchutě elektronických cigaret kromě klasické tabákové. Tento návrh ale čelí kritice jak odborníků na adiktologii, tak i výrobců a samotných uživatelů, kteří varují, že by takový krok mohl vést k návratu ke klasickým cigaretám.

Ministerstvo obhajuje svůj krok ochranou dětí a mladistvých

Podle ministerstva zdravotnictví je nutné omezit dostupnost e-cigaret zejména pro děti a mladistvé, kteří jsou stále častěji uživateli těchto moderních alternativ klasického kouření. Příchutě jako meloun, čokoláda nebo žvýkačka jsou totiž velmi populární a přitahují mladé lidi k vapování. „Původní návrh byl, že by byla povolena pouze tabáková příchuť. Jsme však otevření ke kompromisu a hledáme řešení, které by omezilo dostupnost těchto výrobků mezi dětmi,“ uvedl mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Návrh vyhlášky rovněž omezuje design elektronických cigaret, které by měly být méně atraktivní pro mladistvé. Podle návrhu by krabičky měly být v neutrálních barvách, bez grafických prvků nebo lákavých obrázků, a samotná zařízení by měla být jednoduchá a nenápadná.

Odborníci varují před nárůstem počtu kuřáků klasických cigaret

Navzdory záměru ministerstva však odborníci na závislosti a výrobci varují, že plošný zákaz příchutí by mohl vést k tomu, že mnoho uživatelů přejde zpět na klasické cigarety, které jsou mnohem škodlivější. „Dopady na zdraví jsou u alternativ, jako jsou elektronické cigarety, desetkrát až stokrát menší než u klasických cigaret, protože neobsahují dehet a jsou méně karcinogenní,“ vysvětluje ředitel Asociace poskytovatelů adiktologických služeb Matěj Hollan. Podle něj by měl být prioritou přístup harm reduction (snižování škodlivosti), kdy by se kuřáci motivovali k přechodu na méně rizikové alternativy namísto plošných zákazů.


Podobný názor zastávají i další odborníci. Profesorka Eva Králíková z 1. lékařské fakulty UK uvádí, že elektronické cigarety jsou až o 95 % méně škodlivé než klasické cigarety. „Nelze srovnávat elektronické cigarety s nahřívaným tabákem, který se zahřívá na vyšší teplotu a tím se riziko přibližuje klasickým cigaretám,“ doplňuje Králíková.

Výrobci se obávají přesunu na černý trh

Zástupci výrobců elektronických cigaret varují, že pokud dojde k zákazu příchutí, lidé si budou chtít své oblíbené příchutě obstarat na černém trhu. „Jakmile dojde k zákazu, padá veškerá kontrola nad kvalitou výrobků a nad obsahem nikotinu,“ upozorňuje prezident Komory elektronického vapování Robert Hrdlička. Podle něj by tento krok vedl k rozmachu nelegálních výrobků, což by mohlo mít negativní dopady na zdraví uživatelů a zároveň by stát přišel o miliardy korun z daní.

Návrh na plošný zákaz příchutí elektronických cigaret kritizují i samotní uživatelé, kteří považují vapování za méně škodlivou alternativu kouření. Petici proti vyhlášce podepsalo během několika týdnů více než 15 tisíc lidí a dalších 13 tisíc připojilo svůj podpis v elektronické verzi.

Politici hledají kompromis

Pod tlakem veřejnosti i odborníků začalo ministerstvo zdravotnictví zvažovat úpravy původního návrhu. Na schůzce s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) a koaličními stranami bylo dohodnuto, že se bude hledat kompromisní řešení. „Domluvili jsme se, že se budeme soustředit na omezení příchutí, které jsou nejvíce atraktivní pro mladistvé, jako jsou cukrovinky či žvýkačky, ale celkový zákaz příchutí se pravděpodobně konat nebude,“ uvedla Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS), předsedkyně parlamentního zdravotnického výboru.

Ministerstvo zdravotnictví nyní pokračuje v připomínkovém řízení a je otevřené dalším jednáním. Výrobci mezitím připravují vlastní návrh samoregulace, který by zahrnoval přísná opatření, jako jsou tvrdé postihy za prodej elektronických cigaret nezletilým a omezení atraktivity obalů i příchutí. Tento přístup by měl umožnit zachování elektronických cigaret pro dospělé uživatele jako méně škodlivé alternativy kouření, přičemž by chránil děti a mladistvé.

Co bude dál?

Zda dojde k plošnému zákazu příchutí nebo k úpravám návrhu, se rozhodne v následujících týdnech, kdy se budou návrhy projednávat ve sněmovním zdravotnickém výboru. Očekává se, že konečné rozhodnutí přinese kompromis mezi ochranou veřejného zdraví a zachováním méně škodlivých alternativ pro kuřáky. Vývoj situace tedy bude záležet na dalších jednáních mezi ministerstvem, odborníky a zástupci výrobců.

Související…

Když není v pohodě učitel, nejsou ani děti. Psycholožka radí, jak zvládnout stresy ve třídě i sborovně
Aneta Šťastná

foto: Adobe Stock, zdroj: Media List