Pracuje s životní energií chi, jejíž čistý a ničím nerušený tok vnáší do interiéru klid a balanc. Ložnice, jako místo odpočinku a regenerace, si proto zaslouží pečlivou pozornost – od barev a materiálů až po rozmístění nábytku. Inspirujte se základními pravidly Feng Shui a proměňte svůj prostor v oázu štěstí a harmonii.

Balanc v každém detailu

Podle Feng Shui je nejzásadnější harmonický a přirozený tok životní síly chi, jež prostupuje nejen lidmi, ale také vším, čím je utvářeno jejich přirozené okolí. Jestliže je energie blokovaná, může nepříjemně ovlivnit pohodu, prosperitu, ale také zdraví člověka. Aby nedocházelo k narušení, je třeba udržovat prostor vždy čistý a zbavit jej nepotřebných prvků, jež mohou být zdrojem negativních impulzů. Obklopte se proto minimalistickými prvky pravidelných tvarů. Vyhledávejte především přirozené světlo a obohaťte interiér zrcadly, která odrážejí pozitivní energii. V ložnici se také vyvarujte elektrických zařízení, jež jsou zdrojem rušivých vibrací a nepřirozeného osvětlení.

Velký důraz je kladen také na volbu vhodných materiálů, které by měly být odrazem pěti základních elementů a jejich harmonie v prostoru. Dřevo, oheň v podobě svíček a hřejivých lůžkovin, kov, kámen a keramika zastupující element země a v neposlední řadě také voda, jejíž podstatu do místnosti můžete vnést například akváriem či modrou barvou. Vše, co je přímým napojením na přírodu, je dle Feng Shui vítáno. „Nejoblíbenějším přírodním materiálem ložního prádla je jednoznačně bavlna. Skvěle se hodí do každého ročního období, díky pevným vláknům vydrží i dlouhá léta a také je měkká a příjemná na dotek. V posledních letech zažívá jistý boom také mušelín. Jde o skutečně jemnou a prodyšnou textilii, která se své velké oblibě těší především pro své praktické vlastnosti. Velmi rychle schne a nevyžaduje ani žehlení,“ komentuje Jakub Kalvoda, CEO společnosti MK Lůžkoviny.

Zdroj odpočinku a životní stability

Jednou z nejoblíbenějších barev  ve Feng Shui je zelená. Jde o přirozené splynutí člověka s přírodou. Přináší do interiéru klid, zdraví, odpočinek a nabíjí jej životní energií ve své nejčistší podobě. Zelená je symbolem dřeva, které představuje pevné rodinné vazby a je také zdrojem hojnosti. Je tedy ideální do dětských pokojů a ložnic.

Bílá symbolizuje kov, jenž podporuje tvořivost, sebevědomí a inteligenci. Nábytek a doplňky v této barvě jsou zdrojem odpočinku a relaxu. Rádi byste prostor postavili na pevných a stabilních základech, kde se budete cítit v bezpečí a sami sebou? V tom případě nezapomeňte na žlutou barvu! Ta reprezentuje hlavní přírodní element v podobě země. Odstíny žluté místnost nejen rozveselí, zároveň také přináší zdravé sebevědomí, tvořivost a dobrou náladu. Buďte však opatrní – tato barva v nadměrném množství může být zdrojem žárlivosti a zveličování problémů, které vám mohou přijít do cesty!

Živelnost a nespoutaná síla vody a ohně

Zdroj živé energie a pocitu svěžesti. Modrá barva obklopí prostor odhodláním, díky kterému se krátkodobé i dlouhodobé cíle zdají takřka na dosah ruky. Není asi velkým překvapením, že právě tento odstín hrdě reprezentuje živelnou vodu a dodává interiéru její náboj a nespoutanost.

Další energizující barvou je červená. Ta reprezentuje podstatu ohně. Nekonečná svoboda, vášeň, moc, ale také hněv a nepředvídatelnost. Stejně jako u žluté, i zde tedy platí, že je třeba být rozvážný. „U odstínů červené by člověk měl být opatrný. Jde totiž o silnou a stimulující barvu, která člověka spíše nabuzuje. V ložnici by tedy měla představovat spíše zpestření než dominantní odstín stěn, lůžkovin a jiných klíčových bodů místnosti,“ dodává Kalvoda.

Kouzelná moc správného umístění

Pro udržení čistého toku energie chi je třeba myslet také na vhodné rozmístění nábytku.  Podstatou Feng Shui je vzdušnost, proto by i vybavení ložnice mělo být spíše skromné a minimalistické. Vyhněte se zaskládaným stěnám a stísněnému prostoru. Nechte zkrátka ložnici dýchat a vybavte ji jen praktickými kousky, který skutečně potřebujete!

Hlavní dominantou je však postel, které čínská filozofie věnuje obzvlášť svou pozornost. Snad každý se již setkal s názorem, že spaní přímo naproti dveřím do místnosti bychom se měli raději vyhnout, pokud nechceme přijít o pozitivní energii uvnitř nás. Jen málokdo si však tuto myšlenku spojí s prastarým učením. Právě postel je jedním z významnějších míst domácnosti, kde člověk čerpá potřebnou sílu a zbavuje se stresu a tíhy po náročném pracovním dni. Měla by tedy zaujímat takovou polohu, která podpoří harmonii interiéru a přispěje ke skutečnému klidu, odpočinku a svobodnému proudění životní energie. Podle čínské filozofie by dominanta ložnice měla stát daleko od vchodu i oken. Určitě byste se měli vyhnout také poličkám, obrazům a jiným dekoracím přímo nad spacím prostorem. Tyto předměty totiž brání přirozenému toku energií. Pozornost je třeba věnovat rovněž okolí postele, které by mělo být zbaveno všech nepotřebných prvků, a to i v případě úložného prostoru pod ní. Postel by navíc měla být ukotvena ke zdi a volně přístupná z obou stran.

Související…

Muži a menopauza: Spíš než změna vzhledu jim vadí náladovost
Alžběta Bublanová

foto: MK Lůžkoviny, zdroj: MK Lůžkoviny