Střetu názorů občas nejde předejít. Zvlášť když vaším tělem tepe přesvědčení, že jste to právě vy, kdo má pravdu. Jenže i taková slovní bitka má mít záchytné body. Aspoň tedy v případě, má-li splnit svůj účel a pozitivně pročistit vzduch. 

Hádat se je pozitivní. Minimálně víc než v sobě dusit nakumulovaný vztek. Pod to by se podepsala celá řádka psychologů a lifecoachů. Vyostřené situace jsou totiž zárodečné pro celkem nepopulárního společníka vztahu – emoční jed. Zvyšující se koncentrace jedu pak může nenávratně infikovat váš vztah. Je totiž dokázáno, že jeho navyšující se hladina rozostřuje střízlivý pohled na protistranu a váže na sebe další negativní emoce, které už se o poznání hůře odmazávají. Navíc se vrací a vyvstávají na mysl v každé situaci, kdy váš partner (a je jedno jestli v práci, rodině nebo ve vztahu) udělá či řekne cokoli, s čím jen trochu nesouhlasíte. 

Žádné monology a odbíhačky vás nezachrání

Je zcela přirozené, že hádka začíná výbušně. Důležité ale je, kam směřuje její křivka. Pokud se se svým sparing partnerem nadosmrti pozurážíte, akorát se ochudíte o energii bez prospěchu věci. Hádka by měla být především konstruktivní a vyvážená. Neveďte proto monolog a dejte i partnerovi dostatečný prostor pro vyjádření.


Nezapomínejte, že v momentě, kdy hájíte svou pravdu, jsou vaše názory naprosto rovnocenné ani jeden nemá větší váhu. Navíc nikdo nemůže předpokládat, že hodnoty, které jste jednou měla, ve vás přetrvají navždy. To, že se měníte, je přirozené. „I váš partner musí respektovat, že se vyvíjíte. Je přece jasné, že v padesáti letech budete jiná než dnes, a on to musí respektovat. Aby to ale nebylo překvapení a boj, kdo si obhájí to své, musí být váš vztah založen na bázi neustálé komunikace,“ radí PhDr. Jitka Douchová, expertka na psychologii lidských vztahů.

Držte se pevně tématu a neodbíhejte k situacím, které byly předmětem hádek minulých. Jinak se zamotáte do bludného kruhu, z něhož se vám bude jen obtížně hledat cesta ven. Pokud utíká od tématu hádky váš partner, snažte se jej v klidu upozornit na to, že jste začali řešit jinou věc. 

Hádku neukřičíte

Křik a pláč bezpochyby patří k emocím, které vám prolétávají hlavou během hádání. Nicméně ani jedno z toho vám v nápravě situace nepomůže. Pláč vás v očích druhého partnera oslabuje, křik zase zamezuje protistraně vyslovit názor, o kterém byste za normálních okolností třeba i mohli rozumně uvažovat. Pamatujte na to, že není důležité jen to, co říkáte, ale také jakým stylem to říkáte. Pokud budou vaše stanoviska rozumná, ale vy budete rozhazovat rukama a hystericky křičet, těžko bude partner ochotný vyslyšet váš názor, radí PhDr. Jitka Douchová.

Veřejné estrády nechte ostatním

Ačkoli můžete být sebevytočenější a krev, která ve vás obíhá, může dosahovat bodu varu, snažte se myslet i na své okolí. Jednak vaše hádka nikoho nezajímá, pak uvádíte partnera v trapné situace, což na vyřešení konfliktu rozhodně nepřidá – naopak lze očekávat, že jej ještě více rozbouříte, a pak přemítejte také dopředu dopady, které hádka může mít. Zkuste si představit například situaci, kdy se se svým partnerem (a teď myslíme s tím životním) pohádáte před svými rodiči. Zatímco vy pravděpodobně budete za hodinu, půl den, den (dle toho, jak moc silné máte splachovadlo) zase v pohodě, vaši rodiče vás už pořád uvidí jako pár, který má problémy a hádá se.

Foto: Pixabay, Shutterstock