Do každé ženy je vložena touha po vyváženém vztahu a do každého muže je vložena potřeba takový vztah mít. Pokud jste se už vzdali naděje, vězte, že je možné ji znovu získat. Každý z nás má potenciál takový vztah vybudovat. Jak? Naučit se správné konverzaci. Byly nám dány dvě uši a jedna ústa. My se však často chováme, jako bychom měli jedno ucho a dvoje ústa.
„V osamělosti lze získat všechno - kromě charakteru.“ - Stendhal
Před několika lety byla provedena zajímavá výzkumná studie. Na katedře psychologie jedné univerzity zřídili místnost, kterou vybavili několika židlemi. Střídavě tam uváděli vždy dva studenty nebo studentky, které požádali, aby počkali, než je k samotnému výzkumu zavolají. Při čekání si studenti začali povídat. Chlapci si židle vždy stavěli vedle sebe a při řeči spolu téměř nenavázali vizuální kontakt. Jejich konverzace byla méně osobní a více konkurenční. Děvčata si naopak téměř vždy stavěla židle proti sobě tak, aby mohla sedět blízko sebe a při hovoru se dívat do očí. Jejich konverzace byla více osobní, sdílející a společenská, méně konkurenční. Všimli jste si toho, že to takto zůstává i do dospělosti?
„Nejlepší způsob, jak někoho přesvědčit, je použít své uši - naslouchat druhému.“ - Dean Rusk
Muži konverzují s očima upřenýma před sebe i při sledování televize, čtení novin nebo při práci na počítači. Ženy pak touží se svým mužem hovořit stejně důvěrně jako se svou nejlepší přítelkyní a jsou úplně vedle z toho, že on není schopen s ní komunikovat stejným stylem. Zdá se jim studený, vyhýbavý, vzdálený a duchem nepřítomný. Muži jsou zvyklí jednat s jinými muži na neosobním, neutrálním hřišti a vytvářet neohrožující vztah, který respektuje území toho druhého. Jsou proto „vyplašeni“ ze své ženy, protože vnímají komunikační styl své ženy jako emocionální, agresivní, příliš důvěrný a vtíravý.
„Nejprve se snaž pochopit a teprve potom být pochopen.“ - Stephen R. Covey
Také se ukázalo, že pokud je manželský poradce žena, vidí muže často jako netečného a nezainteresovaného a ženu jako citlivou a upřímnou. Oproti tomu manželský poradce muž vidí muže jako toho, kdo se snaží ze všech svých sil, a ženu naopak jako panovačnou a ctižádostivou. Už tedy chápete, jak důležité je porozumět naprogramování sebe i druhých lidí?
Jak chceme úspěšně komunikovat, když nerozumíme svému naprogramování? Kam nás dovede popírání těchto zakódovaných rozdílů nebo jejich ignorování? Může nám odhalení naprogramování lidí pomoci, abychom začali lépe komunikovat? Abychom dosáhli lepších výsledků?
Naše zkušenosti ukazují, že jednoznačně ano. Protože pak se mohu s tím druhým potkat na půli cesty nebo i na „jeho území“. Přejeme všem krásný a úspěšný týden.
Pro čtenáře Flowee vybíráme zajímavé čtení z archivu časopisu Nový Fénix, zaměřeného na osobní rozvoj.
Reklama
foto: Shutterstock , zdroj: Dáša a Tomáš Kašparovi, Nový Fénix