Projektu na nalezení a záchranu ztracené lodi se pod záštitou Falklandského fondu námořního dědictví zúčastnil jihoafrický ledoborec Agulhas II a několik dálkově ovládaných ponorek. Okamžik, kdy se do zorného pole kamer ponorek dostala záď vraku s názvem Endurance, popsali členové pátracího týmu jako „moment, kdy jim spadla čelist“. Obrovské nadšení ze stavu nalezeného vraku ještě násobí fakt, že pátrání bylo díky na hladině se pohybujícím kusům ledu, vánicím a teplotám okolo -20 °C extrémně náročné.

Ponorky pročesávaly vymezenou oblast více než dva týdny, než se jim v roce stého výročí úmrtí Ernesta Shackletona podařilo vrak 5. března 2022 objevit. Od té doby probíhá detailní fotodokumentace jak lodi samotné, tak trosek v jejím okolí. A fotodokumentace a videozáznamy je také to jediné, co se z Endurance dostane zpět na mořskou hladinu – podle Antarktické smlouvy z roku 1959 byla prohlášena za kulturní památku, s níž  nelze jakkoliv manipulovat.

Vrak Endurance je téměř nedotčený

Ačkoliv na své znovuobjevení čekala více než století, vypadá stále stejně jako onoho listopadového dne, kdy „šla ke dnu“. Trámoví, přestože porušené, stále drží pohromadě a nápis Endurance na zádi je stále velmi dobře čitelný. Mořský archeolog Mensun Bound, člen týmu, který vzrušující objev učinil, říká: „Endurance je bez nadsázky nejzachovalejší vrak lodi, který jsem za svou téměř padesátiletou kariéru viděl. Na mořském dně jen tak ´sedí´, jako by plula v písku.“

Endurance byla měsíce uvězněna v ledu, než šla v roce 1915 ke dnu. Foto: BBC

Stožáry jsou pochopitelně zlomené, ale lana se zachovala a trup lodi je až na menší poškození ve spodní části (pravděpodobně od nárazu na mořské dno) téměř netknutý. Kotvy jsou stále na svých místech a ponorky dokonce zachytily překvapivé předměty jako nádobí a boty. Mensun Bound neskrýval pohnutí: „Říkám vám, museli byste mít srdce z kamene, aby s vámi takové záběry nezacloumaly. Otvorem v boku lodi lze nahlédnout do Shackletonovy kajuty. Při takovém pohledu cítíte, jako by vám sám Shackleton položil ruku na rameno.“

Proč je objev Endurance tak zásadní?

Ze dvou důvodů. Prvním z nich je příběh Shackletonovy výpravy: vydala se na vůbec první výpravu do Antarktidy, ale poté, co jejich loď Endurance uvízla v ledu, se výprava změnila v boj o přežití. Jako zázrakem všichni na rozbouřeném moři na malých člunech přežili. Druhým důvodem je příběh hledání vraku Endurance samotný: Weddellovo moře je v podstatě trvale pokryto tlustou vrstvou ledu – stejného ledu, který rozpáral Endurance a poslal ji ke dnu. Už jen dostat se k předpokládanému místu potopení je obtížné, nemluvě o pátrání na místě. Naštěstí pro pátrací tým tloušťka ledu byla v době pátrání nejtenčí za celou dobu jeho měření, tedy od 70. let 20. století.

foto: BBC, zdroj: BBC