„Kde máš muže?“ Tak přesně tuto otázku Liz Pardue-Schultzová, autorka článku na NBC News, pravděpodobně dostane, když zase přijde sama na svatbu. Tato freelancerka ví, že jejímu introvertnímu partnerovi nejsou velké společenské akce příjemné, tak na ně chodí sama, zatímco on zůstává doma.

„Cítila bych se hrozně, kdybych ho měla tlačit do společenských situací, ve kterých mu není příjemně. Přijde mi strašné tohle dělat někomu, koho milujete,“ popisuje Liz.

Ona i její partner chodí na různé události bez toho druhého už od doby, co spolu začali před deseti lety chodit. Ale i tak to jejich okolí neustále překvapuje. Nedávno, když šla Liz na pohřeb bez manžela, musela znovu vysvětlovat svým přátelům, proč tam s ní její partner není. „Většinu z nich ani nenapadlo, že tato varianta vůbec existuje,“ zmiňuje, když vzpomíná na šokované výrazy svých kamarádů. „Bylo to, jako bych jim řekla, že umím levitovat.“

Když začnete tyto sólo akce provozovat a zjistíte, že nemůžete svému protějšku důvěřovat, značí to problém, který byste měli řešit. Může to bolet sebevíc, ale alespoň už víte, že byste s tím měli něco dělat.

Tlak z okolí

Když jsme ve vztahu, často máme pocit, že jsme povinni našeho partnera doprovázet i na akce, na které sami nechceme. Stejně tak to platí i z druhé strany, kdy si my sami myslíme, že s sebou svého partnera či partnerku musíme všude vodit. Má to ovšem co dočinění se sociálním tlakem.

„Bohužel, vidím, že dnešní společnost hodně určuje hodnotu člověka na základě toho, jestli má, nebo nemá partnera. A když ho nemá, je to skoro jako by nebyl platným členem společnosti,“ říká Liz. „Můžete být nejúspěšnější osobou ve svém oboru, ale stejně vás nemine otázka, kdy už se s někým dáte dohromady. Takže když s sebou na akci někoho přivedete, nemusíte si tímhle procházet.“

Budování důvěry i ozvláštnění vztahu

Díky akcím, kam jdete sami, máte podle Liz možnost vybudovat mezi sebou a svým partnerem silnější pouto a máte si taky víc co říct. „Připadá mi, že je velice zdravé přátelit se i s dalšími lidmi a mít každý i svůj vlastní život. Ostatně, právě to nás na tom druhém přitahovalo hned od začátku,“ doplňuje.

Pro někoho může být pochopitelně nepříjemné nechat partnera o samotě, obzvlášť pokud má pár problémy s důvěrou. „Když začnete tyto sólo akce provozovat a zjistíte, že nemůžete svému protějšku důvěřovat, značí to problém, který byste měli řešit. Může to bolet sebevíc, ale alespoň už víte, že byste s tím měli něco dělat,“ říká Liz. 

Cítila bych se hrozně, kdybych ho měla tlačit do společenských situací, ve kterých mu není příjemně. Přijde mi strašné tohle dělat někomu, koho milujete.

Užít si to společně

I přesto, že spolu nechodí na všechny společenské události, Liz tvrdí, že jsou s manželem velmi šťastní a společný čas tráví kvalitně, například jízdou na kajaku či večerním sledováním filmů. „Můj partner se moc nevyzná v hudbě, takže mi třeba řekne, ať vytvořím playlist písniček, pustíme si je, potom u nich popíjíme víno, a jelikož já jsem hudební nerd, tak mě nechá mluvit o historii těch umělců a socio-kulturním kontextu dané hudby.“

Některé páry spolu samozřejmě rády tráví každou volnou chvíli, nicméně jiné potřebují větší nezávislost. Pokud patříte do druhé skupiny, určitě se nebojte na některé akce chodit bez své drahé polovičky. „Podle mě to může váš vztah jen zlepšit a vyjasnit,“ tvrdí Liz. „Víte, jak na tom jste, budujete svou vlastní identitu a nezávislost, a to vás jako pár hodně posiluje.“

Související…

Cigárko a lenošení s partnerem? Zlepšuje to vztah, tvrdí vědci
Aneta Šebková

foto: Shutterstock, zdroj: NBC News.com