Ty tam jsou doby, kdy vézt si s sebou na dovolenou vibrátor znamenalo stejné dobrodružství jako převážet s sebou pytlíček drog. Ale doba se mění a my s ní. Sexuální pomůcky už dávno nejsou tabu, naopak – pro mnoho párů jsou běžnou součástí intimního života. Co když ale nastane situace, kdy jednoho z dvojice začnou uspokojovat více než partner? A jak to zvládnout, když to ´opuštěný´ partner nechce přijmout?

Nuda je zabiják vztahu

Představte si, že žijete ve spokojeném vztahu. Což o to, pro některé z nás je tato samotná představa velmi utopická. Ale budiž, sněme dál. Máte úžasného partnera, všímavého, pozorného. Vzájemně se milujete a všechno klape, až na jednu věc. Po těch letech začíná být váš intimní život trochu nudný. Už víte, co od sebe čekat. Jistě, některým párům to vyhovuje, ale pokud rádi experimentujete a nebaví vás, že vás partner už ničím nepřekvapí, je na čase vyzkoušet něco nového. A ne, nemusí to být snad přímo nevěra. Takových dobrých společníků a rozjařovadel je mnoho.

Rozhodnete se zpestřit své noci tím, že do hry zapojíte sexuální pomůcky. Ze začátku jde vše hladce, partner není proti, i on ostatně zažíval, kulantně řečeno, pocit ustrnutí a nějakému zpestření by se nebránil. Ale pak se stane něco nečekaného.

Plastový je lepší než ten tvůj

Postupem času se naučíte pomůcky používat přesně tak, jak vám vyhovuje a jak v danou chvíli potřebujete. Ono navigovat partnera jako v autě není při milostných hrátkách zrovna extra zábava, a právě pomůcky si můžete skutečně užívat tak, jak chcete. Postupně tak zjistíte, že vám umělí pomocníci přinášejí více potěšení než samotný partner. A je možné, že ten to vnímá jako problém. Ostatně, má na to právo, i když upřímnost se cení.

Související…

Povyšte své milostné hrátky na další úroveň: Vyzkoušejte techniku Karezza
Klára Kutilová

Stejný scénář zažila například Jana T., třicetiletá marketingová manažerka, která si jednoho dne uvědomila, že vibrátor uspokojuje její potřeby daleko lépe než její manžel. „Zpočátku byl manžel nadšený, že si obohatíme sexuální život, ale pak mu začalo vadit, jak moc jsem si na pomůcky zvykla,“ říká Jana. A právě v tomto bodě začal její problém. Jak zvládnout situaci, kdy se partner začal cítit jako druhý v pořadí, hned za pomocníkem z e-shopu. A Jana sama přiznává, že po stránce uspokojení ho tak skutečně vnímala.

Pomůcky vítězí? Co ukazují studie

Sexuální pomůcky se staly běžnou součástí intimního života mnoha párů. Například studie z počátku tohoto roku ukázala, že většina lidí napříč celou Evropou vlastní sexuální hračku a používá ji buď sama, nebo se stálým partnerem (55–65 %) a menšina s příležitostnými partnery (10–15 %). Zajímavé je, že tatáž studie zjistila, že vlastnictví a používání sexuálních hraček obecně je významně spojeno s vyšší sexuální spokojeností a životní spokojeností, a dokonce vyšší spokojenost se vztahem je velmi významně spojena pouze s aktuálním vlastnictvím sexuálních hraček.

Jiná studie zase ukázala, „že heterosexuální muži, kteří se svými partnerkami používali sexuální hračky, uváděli nižší míru uspokojení než ti, kteří je s partnerkami nikdy nepoužívali.“ Většina mužů totiž jako důvod jejich použití uvádí, že je používají pro zvýšení partnerčina potěšení. Dále říkají, a s tím by asi manžel paní Jany souhlasil, že cítili, že nutnost používat vibrátor se negativně odráží v jejich vlastních romantických schopnostech, což je tedy i logicky méně uspokojuje.

„Přesvědčení, že používání sexuální hračky znamená, že váš partner není dostatečně dobrý milenec, je běžné. Jeden z partnerů se obává, že ho druhý partner používáním sexuální hračky nahradí nebo že se na hračce stane příliš závislým,“ říká licencovaná manželská a rodinná terapeutka a Dr. Kat Van Kirk pro Psychology Today

Není to selhání

Jana není jediná, kdo se ocitl v této patové situaci. I Milan Pelcl, pětačtyřicetiletý programátor, zažil s manželkou něco podobného. „Byli jsme spolu deset let a chtěli jsme vyzkoušet něco nového. Koupili jsme nějaké vibrátory a pomůcky, ale časem se stalo, že moje žena byla závislá na pomůckách, a náš intimní život začal trpět. Pro mě to bylo frustrující, protože jsem měl pocit, že selhávám,“ říká Milan.

Je závislost na umělém potěšení nevěra?

Když se sexuální pomůcky stanou pravidelnou součástí života, někteří z partnerů mohou začít přemýšlet o tom, zda jejich používání vlastně není něco jako nevěra. Jistě, je to trochu přitažené za vlasy, ale v dnešní době někteří považují za nevěru chatování, sledování lechtivých filmů, a pak tedy i používání PVC hraček.

Pokud se jeden z partnerů cítí odstrčený nebo méněcenný, je důležité ho ujistit, že pomůcky nejsou náhradou, ale prostředkem ke zlepšení intimního života.

Psychologové ale obecně zastávají názor, že použití pomůcek, i když do partnerství může přinést komplikace, není považováno za nevěru. „Je to otázka komunikace a očekávání. Pokud jsou pomůcky používány společně a partneři se o jejich roli dohodnou, pak nevěru neznamenají. Problém nastává, když se jeden z partnerů cítí vynechán nebo ohrožen,“ říká sexuální terapeutka a psycholožka Laura Bermanová.

A právě to se stalo Milanovi. Zatímco jeho žena se cítila šťastně a (u)spokojeně, on  začal postupně trpět komplexem méněcennosti a cítil se nedostatečný. „Byl jsem naštvaný, protože jsem měl pocit, že manželka raději tráví čas s vibrátorem než se mnou,“ říká. Podobně se cítil i Janin manžel, který si připadal zbytečný, a odmítal přijmout, že Jana používá pomůcky jako doplněk, nikoliv náhradu.

Jak problém řešit?

Klíčem k řešení tohoto problému je komunikace. Psychologové se shodují, že pokud jeden z partnerů vnímá použití sexuálních pomůcek jako ohrožení nebo „konkurenci“, je potřeba o tom otevřeně mluvit. „Nejdůležitější je zůstat v kontaktu a sdílet své pocity. Pokud se jeden z partnerů cítí odstrčený nebo méněcenný, je důležité ho ujistit, že pomůcky nejsou náhradou, ale prostředkem ke zlepšení intimního života,“ radí Bermanová.

I Jana se nám svěřila, že se nakonec rozhodla začít s manželem pravidelně hovořit o svých potřebách, a společně hledali kompromis. „Zjistili jsme, že musíme oba udělat krok zpět a zkusit najít rovnováhu mezi tradičním sexem a použitím pomůcek. Šlo o to najít něco, co bude uspokojovat oba. A nakonec se povedlo,“ říká Jana.

Milan se také rozhodl svou situaci řešit, ale s jiným přístupem. „Šli jsme s manželkou na párovou terapii, kde jsme se dozvěděli, jak spolu mluvit o našich obavách. Stále tam docházíme, ale posun určitě cítím,“ vysvětluje. Podle terapeutů je velmi důležité, aby oba partneři pochopili, že sexuální uspokojení může mít mnoho podob a žádná z nich není špatná, pokud je dosaženo konsensu.

Jak se znovu napojit

Takže pojďme se vrátit k tomu, co dělat, když vás sexuální pomůcky uspokojují více než partnera, a on to nechce přijmout. Dost klíčové je pochopit, že intimní život se neustále vyvíjí a mění. To, co fungovalo před pěti lety, nemusí nutně fungovat dnes. Je nutné si uvědomit, že oba partneři by měli hledat způsoby, jak zůstat spojeni a zároveň respektovat své potřeby.

Pokud jeden cítí, že jeho role v ložnici je zpochybňována, je na místě najít způsob, jak opět navázat kontakt. „Zkuste si udělat čas jen pro sebe bez jakýchkoli pomůcek. Je důležité znovu objevit své vlastní spojení a najít rovnováhu mezi tradičními a novými způsoby intimity,“ radí Laura Bermanová.

Láska a technologie by měly být v rovnováze

O používání sexuálních pomůcek v ložnici nejde říci, zda je správné, nebo špatné. Ve vztahu jsou dva, tudíž vše záleží na tom, jak jej vnímají oba partneři. Jana i Milan se nakonec naučili, jak najít rovnováhu mezi tím, co jim přináší potěšení, a tím, jak udržet svůj vztah v harmonii.

Pokud se tedy ocitnete v podobné situaci, vsaďte na otevřenou komunikaci, pochopení a ochotu experimentovat, aniž by někdo z partnerů ztratil svou roli. Sexuální pomůcky mohou být skvělým zpestřením, ale pokud přestanete mluvit a sdílet své pocity, mohou přinést více problémů než radosti.

 

foto: Shutterstock , zdroj: Autorský článek