Žít s někým pod jednou střechou už samo o sobě vyžaduje notnou dávku trpělivosti a kompromisů. A teď si představte, že se vedle vás každý den probouzí cholerik. Vášnivý, výbušný a neustále v pohybu. Anebo naopak flegmatik, klidný, až mrazivě lhostejný ke všemu, co se kolem něj děje.

Řekni mi, jaká je tvá tělesná tekutina…

Když se člověk podívá do historie, zjistí, že staří Řekové neměli na práci jen filozofii a olympijské hry. Měli také rádi škatulkování lidí. A tak se zrodila teorie čtyř lidských temperamentů, podle které jsme buď cholerici, melancholici, sangvinici, nebo flegmatici.

Základní klasifikace vychází z toho, že každou osobu lze charakterizovat jako určitou směs čtyř základních tělesných šťáv čili humorů, podle nichž jsme každý nositelem jednoho temperamentu. Jsou jimi krev (sangvinik), sliz či hlen (flegmatik), černá žluč (melancholik) a žluč (cholerik). Temperament je podle Wikipedie „souhrn charakteristických nebo vrozených rysů osobnosti, které se trvale projevují způsobem reagování, jednání a prožívání. Je spjat se vzrušivostí, tj. mírou odpovědi určitého člověka na různé podněty – a zahrnuje i emoční stabilitu nebo náladovost (tendenci měnit nálady)“.

A co to znamená? S cholerikem může v kuchyni létat nádobí, flegmatik si případného letícího talíře ani nevšimne, a pokud ano, nechá jej to naprosto klidným.

… a já ti povím, jaký jsi

Cholerik je něco jako lidská sopka. Rychle se naštve a ještě rychleji vybuchne. Takového člověka rozhodně nepouštějte k montáži nábytku z Ikey, protože by to mohlo skončit tak, že ze skříně budete mít jen třísky nebo šroubovák v oku. Staří Řekové si mysleli, že v cholerikovi proudí příliš mnoho žluči, což zní divně, ale když vidíte cholerika v akci, začíná to dávat smysl. Typickými světovými choleriky byli například William Wallace ze Statečného srdce, ale třeba i Adolf Hitler (promiňte), Vladimír Putin či Rihanna.

Související…

Existují čtyři typy manželství, říká sociolog. To rituální dbá na rutinu
Klára Kutilová

Flegmatik je naopak takový ledovec mezi temperamenty. I kdyby kolem něj prošel ničivý hurikán, klidně by dál popíjel čaj a zvažoval, jaká barva ponožek se mu dnes hodí k outfitu. Teda, pokud by mu na tom záleželo, což je dosti nepravděpodobné. Pokud je ale váš partner nebo dítě flegmatik, gratulujeme. Alespoň s ním nehrozí žádné hádky. Jen možná zapomene na každé výročí, anebo že zítra jsou Vánoce. K nejslavnějším světovým flegmatikům pak patří nebo patřili Elon Musk, Albert Einstein, ale i Audrey Hepburn či princezna Diana.

A co sangvinik? To je člověk, který by měl vlastní talk show, kdyby ho životní cesty nezavedly jinam. Vždycky má o čem mluvit, je optimistický a nikdy nemá čas na deprese. Staří Řekové je měli rádi, tedy alespoň do chvíle, než je museli umlčet, aby mohl Platón vůbec říct větu. Ostatně, k sangvinikům patří Ronald Reagan nebo Bill Clinton.

A konečně je tu melancholik. Ten typ, co se nikdy neodtrhne od přemýšlení nad smyslem života a pravděpodobně má deníček, kam si zapisuje každý malý detail. Když se cholerik vzteká a sangvinik se směje, melancholik vše analyzuje, až do hloubky duše. Starověcí lékaři věřili, že melancholik je pořád trochu zachmuřený, zkrátka každý večer je pro něj trochu podzimní. Melancholik si dává na čas. Jeho smutek je však krásně poetický, podobně jako ten pocit, když si na playlist přidáte písničky „pro deštivé dny“. Skvěle se s ním pobavíte o smyslu vesmíru a dokonale vám zabalí dárky. //medium.com/@afrighbrahmantya/the-unique-traits-from-4-personalities-hippocrates-theory-c2ae974c4e1">Melancholiky byli údajně Michael Jackson nebo Stephen Hawking.

Od melancholika a sangvinika ale dáme dnes ruce pryč, protože s nimi není život tak protikladný jako s druhými dvěma temperamenty.

Je soužití s cholerikem peklo, nebo zábavný adrenalin?

Začněme s cholerikem, protože ten vám nedá ani chvilku klidu. Je jako lidská načasovaná bomba. Energický, rychlý, a když exploduje, všichni to vědí. „Cholerik má nulovou toleranci k nesmyslům a rozhodně to není člověk, kterého byste chtěli rozčílit v dopravní zácpě,“ říká vztahový expert John Gottman. Ale nepleťte si to se špatnými úmysly, cholerik většinou nevydrží být naštvaný dlouho. Za pět minut zapomene, proč zrovna rozmlátil ovladač na televizi.

Žít s flegmatikem je jako mít po ruce někoho, kdo je vždycky klidný a vyrovnaný. Strašně mě to vytáčí, ale zároveň vím, že nikdo jiný by se mnou nevydržel.

Příběh Lenky, která se rozhodla strávit s cholerikem deset let svého života, je poučný. „Cholerik je typ člověka, který vám v jeden okamžik může věnovat největší pozornost na světě, a o pár minut později křičí na nefunkční myčku, jako by šlo o konec světa. A přitom stačí restartovat mycí cyklus. Na druhou stranu, v domácnosti s cholerikem se nikdy nenudíte. Vždycky se něco děje, ať už se řeší rozbitý hrnek, nebo krize v práci. Cholerik vám dá pocit, že žijete život naplno – každá situace je dramatická a intenzivní, což může být zároveň vzrušující, ale také vyčerpávající,“ popisuje Lenka Martinová (49 let) pro Flowee se smíchem.

Cholerici mají tu výhodu, že problémy řeší velmi rychle. Nemají rádi prostoje a okamžitě chtějí jednat, což může být skvělé, když je potřeba vymyslet, jak zvládnout domácí rozpočet, nebo když jde o nečekaný problém v domácnosti. Jenom je třeba připravit se na trochu té výbušnosti, když věci nejdou podle plánu. Studie říkají, že „cholerici jsou vůdčí osobnosti s velkými sny a ještě většími osobnostmi. Využívají svých nekonečných kontaktů, přímé komunikace a pracovitosti, aby šli za tím, co chtějí, a dosáhli toho.“

Cholerici jsou známí tím, že jejich emoce často vybuchnou bez varování. Rozlité mléko, špatně zaparkované auto, zlobivé děti (ty hlavně) nebo vypnutá Wi-Fi mohou snadno spustit malý vulkán emocí. Pokud s cholerikem chcete žít, musíte být připraveni na fakt, že každý malý problém může být příležitostí k mikro-dramatu.

Flegmatik: Pohodář, nebo lhostejný kamarád

A co když žijete s flegmatikem? Tady se dostáváme do opačného spektra. Ale věřte, že vás může flegmatický partner vytočit mnohem víc než cholerik, zejména pokud jste sami cholerikem. Flegmatik je jako tichá, klidná řeka, která neoplývá žádnými dramaty. Jestliže cholerik je erupce sopky, pak flegmatik je klid před bouří, která ale naštěstí nikdy nepřijde. I když mu doma spadne strop nebo odejde televize, bude na to reagovat maximálně pokrčením ramen. Flegmatik si prostě s ničím nedělá hlavu.

V domácnosti s cholerikem se nikdy nenudíte. Vždycky se něco děje, ať už se řeší rozbitý hrnek, nebo krize v práci. Cholerik vám dá pocit, že žijete život naplno.

Simona Holečková (37 let), která s flegmatikem žije už pět let, se svěřila: „Žít s flegmatikem je jako mít po ruce někoho, kdo je vždycky klidný a vyrovnaný. Strašně mě to vytáčí, ale zároveň vím, že nikdo jiný by se mnou nevydržel. Když máme v domě problémy, většinou to vyřeším já, zatímco můj partner si dál v klidu čte nebo kouká na oblíbený pořad.“ Na první pohled to vypadá jako sen – nikdo se nehádá, nikdo nevyvádí kvůli maličkostem. Jenže někdy může být tato klidnost frustrující. „Když se občas snažím vyvolat diskusi o něčem důležitém, cítím se, jako bych mluvila do zdi,“ dodává Simona a my jí dáváme za pravdu.

Flegmatik je mistr v tom, jak se vyhýbat konfliktům a napjatým situacím. Místo toho, aby se pustil do hádky, jednoduše přikývne a jde si po svém. Je to pro něj jednodušší, protože konflikty jsou pro něj zbytečné, stejně jako hádky. To může být úlevné, pokud nemáte rádi střety, ale frustrující, pokud chcete někoho, kdo bude aktivně zapojený do řešení problémů. Takže, zatímco flegmatik nikdy nevybuchne jako cholerik, může vás jeho apatie přivést k šílenství.

Flegmatik versus cholerik: S kým je soužití těžší?

Pokud bychom měli porovnat cholerika a flegmatika, jde o dva naprosté protiklady. Cholerik je jako žhavý a živý plamen, který vás může rychle zahřát, ale také spálit. Naopak flegmatik je jako teplý kámen na slunci – příjemný, ale pokud ho dlouho necháte ležet na místě, můžete si být jisti, že ho tam zase najdete. Zatímco s cholerikem máte zaručené vzrušení a akci, s flegmatikem můžete zapomenout na jakékoli větší drama, ale taky na to, že se někdy dočkáte jasného rozhodnutí nebo reakce. „Dohodnout se s flegmatikem po dobrém je daleko efektivnější než na něj tlačit a vyskakovat! Partnera flegmatika poznáte snadno, často chraptí!“ vtipně glosuje Český rozhlas.

„Život s cholerikem znamená, že váš dům bude neustále plný energie, zatímco flegmatik vám dá pocit stability a klidu. Klíčem k úspěchu je však nalezení rovnováhy – obě osobnosti mají své výhody, ale také své temné stránky,“ říká pro Flowee  psycholožka Karolína Zapletalová. A to je přesné.

Cholerik, jak vysvětluje psycholožka Arlin Cuncic, je velmi energický, rychle rozhoduje a často reaguje výbušně. Jeho cílem je dosáhnout výsledků co nejrychleji, což může být skvělé, když potřebujete rychlé řešení, ale náročné, když se ocitne ve stresové situaci. Cholerici mají tendenci se silně zaměřovat na výsledky, někdy na úkor emocí druhých.

Zdánlivě nesourodé povahy spolu mohou docela dobře fungovat. Záleží jen na vás.


Na druhé straně flegmatik je podle článku v Our Mental Health symbolem klidu a trpělivosti. Tito lidé často fungují jako mediátoři, udržují harmonii v napjatých situacích a nemají sklony ke konfliktům. To může být uklidňující, ale na druhou stranu se mohou jevit jako příliš pasivní a někdy až lhostejní.

Na závěr si ale řekněme pár praktických tipů, jak přežít s každým z nich.

Praktické tipy, jak přežít

Žít s cholerikem znamená, že se budete muset připravit na emoční rollercoaster. Jak ho přežít a dát?

  1. Nebrat vše osobně: Cholerici často vybuchují kvůli maličkostem, ale stejně rychle se uklidní. Pokud dokážete jejich výbuchy zvládnout s chladnou hlavou, máte šanci na klidný vztah.
  2. Mluvit o problémech, když jsou klidní: Nejlepší doba k řešení závažných otázek je v okamžiku, kdy je cholerik klidný a uvolněný – ne v okamžiku, kdy praská žárovka v kuchyni.

Oproti tomu život s flegmatikem vyžaduje trochu jinou taktiku:

  1. Trpělivost je klíčem: Flegmatik nepotřebuje, aby bylo všechno vyřešeno hned. Pokud mu dáte čas a prostor, občas se k problému vrátí a bude ochoten diskutovat.
  2. Zaměřte se na malé kroky: Flegmatik nechce dělat velké změny rychle. Zaměřte se na drobné vylepšení a postupné kroky, které mu nebudou připadat příliš dramatické.

Takže pokud se stále ptáte, jestli je lepší žít s cholerikem, nebo s flegmatikem, pak už asi odpověď znáte. Jednoznačná odpověď neexistuje, protože záleží na vašem vlastním temperamentu a potřebách. Pokud máte rádi akci a adrenalin, cholerik vám zaručí život plný vzrušení, možná i trochu více, než jste čekali. Naopak pokud hledáte klid a stabilitu, flegmatik vám dá pocit bezpečí, ale budete se muset smířit s jeho občasnou lhostejností.

Obě tyto osobnosti přinášejí do života něco jedinečného. Nakonec jde jen o to, jak s nimi naložíte, buď se připravíte na divokou jízdu plnou výbuchů, nebo se smíříte s tím, že někdy budete muset kopnout flegmatika pod stolem do kotníku, aby se probral.

 

foto: Shutterstock , zdroj: Autorský článek