Věčně nespokojení. Takoví jsme my, lidé. Buď se trápíme, že nejsme hezcí, a závidíme těm, kteří jsou. Nebo nám je krása na obtíž. Ono, kdo je tmavý, chce být světlý, kdo je kudrnatý, chce mít rovné vlasy. Lidstvu se nezavděčí ani Stvořitel. Ten, pokud tomu věříte, stvořil muže a z jeho žebra ženu. Stvořil je takové, jací byli ve své podstatě. Krásné. Každý je krásný, pokud se umí přijmout takový, jaký je.

Ono není jednoduché být ani „až příliš kočka“. Pak se potýkáte s tím, že vás balí manželé vašich kamarádek, jiné ženy na vás žárlí, v práci na vás koukají jako na protekční krásku, které všechno projde, i když mozek příliš nepoužíváte. I atraktivita přitahuje problémy. Nevěříte? Tyto ženy o tom vědí své.

Atraktivita přitahuje až moc pozornosti

„Ty máš tak jednoduchý život. Hezké holky to přece mají vždycky snadné,“ slyšela jsem nedávno od své dlouholeté kamarádky. Bylo by to lichotivé, kdyby to neznělo jako pasivně agresivní poznámka, která předznamenávala, že v očích kamarádek a jejich partnerů možná hraju jinou roli, než bych chtěla. Žárlivé pohledy, nepříjemné situace a balící taktiky jejich mužů, to je jen pár věcí, které musí řešit ženy, kterým příroda nadělila více půvabu, než je společensky „bezpečné“.

Související…

Krása ještě neznamená štěstí v lásce. Dokonce je to spíš naopak
Tereza Hermochová

Přitom mnoho hezkých holek si svou krásu ani neuvědomuje, anebo dokonce trpí komplexy méněcennosti. Mně když několik kamarádek, opravdových kamarádek, po letech vyseklo kompliment, bylo to většinou až potom, co jsem se jim přiznala, že se někdy ráno vidím ve výkladní skříni a jdu se domů převléct. Sebevědomím jsem neoplývala a neoplývám, naopak pro mě často moje kamarádky byly velké kočky. Ale faktem je, že jejich manželé, přítel či kamarádi se mnou opravdu nepokrytě flirtovali poměrně často. Až to bylo nepříjemné.

Ženy na jiné žárlí „od přírody“

Pojďme si přiznat, že ženská žárlivost má hlubší kořeny než jen ty vizuální. Podle článku v Psychology Today má žárlivost v ženských přátelstvích evoluční základ, jak potvrzují i studie. „Krása často vyvolává jak obdiv, tak i závist. Oba tyto pocity mohou mít destruktivní dopad na přátelské vztahy, pokud nejsou správně zvládnuty. Žárlivost tedy není jen o nespokojenosti s vlastním vzhledem, ale i o strachu z toho, co by atraktivní žena mohla ,vzít‘. Ženy byly historicky motivovány k soutěživosti v rámci omezeného zdroje partnerů,“ vysvětluje psycholožka doktorka Michelle Haneyová. Jinými slovy, když kamarádčin muž začne být až příliš pozorný, biologické mechanismy spustí varovné signály.

Podle odbornice atraktivita hraje v mezilidských vztazích zásadní roli. Nejde jen o to, jak člověk vypadá, ale i o to, jak se prezentuje. Tento fakt pak vytváří časté konfliktní situace, jelikož atraktivní, neřku-li přespříliš atraktivní žena může být vnímána jako hrozba, aniž by měla jakékoli úmysly přitahovat pozornost. A ještě méně pozornost zadaných mužů, mužů jejích přítelkyň a kamarádek.

Jak to vypadá v praxi?

Představte si situaci: Jste na večírku, kde se vám kamarádčin manžel začne podezřele často nabízet, že vám přinese drink. Usmívá se, trochu se naklání, vtipkuje s vámi, evidentně chce, abyste mu věnovala pozornost. Zatímco vy se snažíte situaci odvést do, řekněme, neutrálních vod, cítíte na sobě studený kamarádčin pohled. Scéna jako vystřižená z americké romantické komedie, že? A vám to vůbec nedělá dobře, ale sotva něco řeknete, budete buď nafoukaná v jeho očích, nebo mrcha, která odvádí přítelkyni muže, v očích kamarádky.

Já jsem tak pitomá, mně vůbec nedošlo, že mě balí! A trvalo to dlouho. Došlo mi to až v okamžiku, kdy mi při pozdravu dal pé... do ruky.

„Nechápu, na co si stěžuješ, vypadáš skvěle, takhle krásnou ženskou musí všichni obdivovat,“ řekla mi jednou kamarádka, když jsme se po delší době viděly. Ale tón jejího hlasu mi napověděl, že její radost je spíš „kyselá“. Až pak jsem se dozvěděla, že její manžel dost často komentuje na Instagramu některé z mých fotek. Začalo mi to pomalu secvakávat. Být hezká je někdy spíš na škodu, než abyste to považovali za výhru v genetické loterii. Zejména když se do hry přidají muži vašich blízkých přítelkyň, může se vaše atraktivita snadno proměnit v noční můru.

Prostě mi ho dal do ruky...

Ne vždycky je ale tahle nechtěná pozornost ze strany partnerů vašich kámošek tak okatá. Někdy je mnohem méně nápadná, dokonce vás to někdy ani netrkne. Musím říct, že mám kamarádku, která to jednou velmi trefně popsala: „Já jsem tak pitomá, mně vůbec nedošlo, že mě (manžel její kamarádky) balí! A trvalo to dlouho. Došlo mi to až v okamžiku, kdy mi při pozdravu dal pé... do ruky.“ (Ano, skutečně, jeho mužskou chloubu jí položil do ruky místo ruky na pozdrav.) To už je opravu nepřehlédnutelné.

Jindy ale jde jen o „náhodnou zprávu“ na WhatsAppu typu: „Kde jsi koupila tem náramek, cos měla minule na sobě?“ Což je ve skutečnosti jen začátek, snaha o navázání konverzace. „Můj muž ti napsal, protože chtěl tip na dárek,“ zní později kamarádčina omluva, ale spolu s ní si můžete být i jistá, že vás už příště na podobnou akci rozhodně nepozve.

Podle mnoha článků a studií je rivalita v ženském přátelství téměř vždy přítomná, a je neuvěřitelně destruktivní.

Dá se tomu předejít

Pokud jste se někdy ocitla v podobné situaci, víte, že nejlepší obrana je prevence. V takových chvílích by se vám mohlo hodit pár tipů:

  1. Snižte kontakt s partnerem vaší kamarádky na nezbytné minimum. Když vám kamarádčin muž začne vyprávět, jak moc se mu líbí váš smysl pro humor, rychle změňte téma a převeďte ho zpět k jeho ženě. „Díky, to je od tebe milé... Ale víš, kdo má opravdu skvělý smysl pro humor? Tvoje žena.“
  2. Buďte ke kamarádkám zcela otevřená a upřímná. Nepředstírejte, že se nic neděje. Pokud cítíte, že by situace mohla přerůst v nějaký problém, jemně a citlivě ji řešte. Můžete například říct: „Co to ten tvůj manžel dneska dělá? Mluví se mnou, jako by byl adeptem na olympiádu v gentlemanství!“
  3. Ujasněte si hranice. Pokud situace pokračuje a cítíte se nepříjemně, je na místě být asertivní přímo k muži. „Díky za lichotku, ale pro mě už je to trochu za hranou. Asi by bylo lepší se společně bavit s tvou ženou, mojí kamarádkou.“

Ženy jsou skutečně často konkurentky

Když jsem příběh mé kamarádky s „mužskou chloubou v dlani“ sdílela s mým jiným kamarádem, bývalým psychologem, dnes koučem Martinem Krátkým, potvrdil, že podobné situace nejsou výjimečné. „Atraktivní ženy jsou často vnímány jako potenciální konkurence, i když o to nestojí.

Žena, která se necítí jistě ve svém vztahu, anebo není spokojena sama se sebou, přenáší tuto nejistotu na jinou, klidně a dokonce většinou kamarádku, kterou vnímá jako hrozbu. Ale to nemusí být vždy na škodu.

Je důležité, aby si obě strany uvědomily, že vztahy, ať už přátelské nebo partnerské, vyžadují důvěru. Pokud důvěra chybí, problémy se rychle zveličí. Ale to, co se stalo tvé kamarádce, to je fakt extrém. Myslím, že kdyby tohle někdo udělal mojí ženě, normálně bych mu nabil. A to normálně zásadně nedělám… Ono, my chlapi často vnímáme krásu jako výzvu, zvlášť pokud máme pocit, že v našem vlastním vztahu něco chybí. Není to omluva, ale spíš vysvětlení, proč se chováme někdy nepatřičně.“

Přijměte svou krásu a buďte chytrá, nebo spíš mazaná

Proč si tedy myslíte, že je vzájemná ženská žárlivost stále aktuálním problémem? Může to být proto, že žijeme v době, kdy jsou vizuální dojmy mnohdy důležitější než reálné hodnoty. Ženská krása, hlavně ta objektivní a skutečně výrazná, je pak nejen silnou zbraní, ale i štítem. Žárlivost je ale často i reakcí na vlastní nejistotu. Žena, která se necítí jistě ve svém vztahu, anebo není spokojena sama se sebou, přenáší tuto nejistotu na jinou, klidně a dokonce většinou kamarádku, kterou vnímá jako hrozbu. Ale to nemusí být vždy na škodu. Naopak, je to startovací čára pro to začít se sebou něco dělat. Jedna moje kamarádka mi dokonce řekla, že si na mě dává pozor, protože „hezké holky přitahují problémy“. Přitom jsem nikdy neměla v úmyslu ohrozit její vztah. Ale když už žárlivost jednou zapustí kořeny, je těžké ji vyrvat...

On i ten život „kočky“ může být nejen zábavný, ale i pěkně náročný. Je důležité si uvědomit, že vzhled není všechno a že ať už vás manželé vašich kamarádek obdivují jakkoli, nikdy by to nemělo narušit vaše ženské přátelství.

„Atraktivita není vina ani zásluha. Je to nástroj, který můžete využít moudře,“ uzavírá Martin Krátký. „Já bych řekl: Dámy, zvedněte hlavu, buďte hrdé na to, kým jste, a pamatujte, krása není nic, co by vás mělo omezovat, ale spíš něco, co vám může pomoci.“

Takže vy, dámy, které jste krásné, ale je vám to nepříjemné, vykročte do nového roku s úsměvem, protože být krásná je dar, který si zaslouží být nošen s hrdostí.

 

foto: Shutterstock , zdroj: Autorský článek