Devět z deseti Čechů považuje tajné schůzky kvůli sexu za nevěru, ať už s city, nebo bez. Většina za podvádění označuje i platonické tajné vztahy či chatování na seznamce. Jen jeden z deseti by při podezření z nevěry zapíral, zatímco 90 % radí přiznání. Třetina lidí by nevěru partnera zkoumala třeba i kontrolou mobilu. V případě sexuální nevěry by vztah zachraňovala jen třetina, ale většina by se snažila při problémech jako nedostatek sexu nebo žárlivost. Vyplývá to z průzkumu e-shopu YOO.cz.

Nevěra a šance na záchranu vztahu

Pouze 33 % žen a mužů věří, že existují polehčující okolnosti omlouvající nevěru. Nejčastěji jde o opilost, kterou jako omluvu uznává jen 18 % respondentů. Pokud nevěra zahrnuje sexuální kontakt, 63 % žen a 56 % mužů ji považuje za důvod k ukončení vztahu.

Kdy stojí vztah za záchranu?

Většina lidí by se snažila zachránit vztah při odmítání sexu (85 %), zanedbávání potřeb (83 %), nebo při přehnané pozornosti partnera k mobilu (81 %). Naopak čtení soukromých zpráv toleruje a řeší jen 54 % a názor na nové sexuální praktiky je rozdělený – polovina by se snažila situaci řešit, druhá nikoli. 

„Nevěra je obvykle považována za porušení důvěry v partnerství a může naznačovat problémy ve vztahu. Většinou je vnímána jako selhání a často má za následek naprostou ztrátu důvěry,“ vysvětluje sexuolog Marek Broul. Na tuto tématiku jsme se zeptali nejen sexuologa, ale také párové terapeutky. Jak je to tedy s nevěrou, je skutečně vždy zabijákem vztahu?

dr.broul foto2

MUDr. Marek Broul, Ph.D., MBA, FECSM

Primář Sexuologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a urolog Urologického oddělení, Nemocnice Litoměřice, Krajská zdravotní a.s. Také je předsedou České společnosti pro sexuální medicínu.
 V roce 2013 složil mezinárodní zkoušku ze sexuální medicíny a stal se Fellow of the European Committee of Sexual Medicine (FECSM). V roce 2015 dokončil postgraduální studium a obhájil disertační práci na téma Kvalita života a erektilní dysfunkce po radikální prostatektomii.
 

Pane doktore, je podle vás nevěra člověku přirozená? 

Faktem je, že evoluce nás jako monogamní tvory nestvořila. Tento koncept zavedla až lidská společnost, pravděpodobně na počátku zemědělství. Tehdy vznikla myšlenka vlastnictví majetku – kvůli pěstování plodin lidé začali uplatňovat vlastnictví půdy a její dědictví. Tyto dva fenomény byly úzce spjaty s podporou monogamních vztahů. Přesto ani po tisíci letech fungování v systému vlastnictví a rodiny se monogamii nepodařilo pevně zakódovat do lidské přirozenosti.

Pokud dojde k jednorázové nevěře, například pod vlivem alkoholu, je lepší o tom partnerovi říct, nebo to raději zamlčet?

Jestliže jde o jednorázovou nevěru, například pod vlivem alkoholu, záleží na situaci a povaze vztahu, zda o tom partnerovi říci, nebo mlčet. Někteří upřednostňují otevřenost a snahu situaci společně řešit, zatímco jiní volí zamlčení, aby předešli konfliktům a ochránili důvěru. Klíčové je zvážit dopady na oba partnery i na vztah jako celek. Obecně se ale doporučuje „nehodu“ raději neprozrazovat.

Jaké jsou nejčastější příčiny nevěry?

Nevěra v partnerském vztahu může být důsledkem mnoha faktorů a okolností. Mezi nejčastější příčiny patří nedostatek komunikace a porozumění mezi partnery, chybějící intimita nebo emoční propojení, případně nespokojenost s partnerským vztahem či sexuálním životem. Často také hraje roli hledání potvrzení, uznání nebo seberealizace mimo vztah, problémy s důvěrou či citovou zranitelností. Dalšími příčinami mohou být nevhodné hranice ve vztahu a nedostatek respektu k vzájemným limitům. Pokušení či příležitosti, například v pracovním prostředí nebo na sociálních sítích, také často přispívají k nevěře. Porozumění těmto faktorům a snaha aktivně pracovat na posilování a udržování zdravého a důvěryhodného vztahu jsou klíčové.

Je nevěra skutečně důvodem k rozchodu, nebo lze partnerovi odpustit?

Odpuštění je složitý proces, který vyžaduje čas, trpělivost a úsilí od obou partnerů. Klíčové je pochopit příčiny nevěry, řešit problémy ve vztahu a hledat nové způsoby komunikace a spolupráce. Pokud však zjistíte, že nejste schopni nevěru odpustit a důvěru obnovit, je důležité zamyslet se nad svými potřebami a hranicemi a zvážit rozchod.

Přestože existuje v podvědomí lidí názor, že lidé podvádí, přestože jsou ve vztahu spokojeni, nevěra je onemocněním vztahu.

Každý vztah je jedinečný, a proto neexistuje univerzální řešení, jak se s nevěrou vyrovnat. Důležité je naslouchat vlastním pocitům, potřebám a v případě potřeby vyhledat odbornou pomoc pro zpracování této náročné situace.

Je pravda, že muži zvládají nevěru lépe než ženy?

Obecně nelze jednoznačně říci, že muži zvládají nevěru lépe než ženy. Reakce na nevěru jsou velmi individuální a závisí na mnoha faktorech, jako je osobnost, hodnoty, životní zkušenosti, emocionální stabilita a podpora okolí. Muži i ženy mohou po odhalení nevěry svého partnera zažívat zklamání, smutek, hněv, nedůvěru a další intenzivní pocity.

Co si myslíte o otevřeném vztahu?

Klíčové je, aby se na pravidlech otevřeného vztahu oba partneři shodli a nikdo je nepřijímal jen ze strachu, že by jinak o partnera přišel. Pokud oba pravidla dodržují, stále se milují, vzájemně se respektují a chovají se k sobě hezky, lze takový vztah považovat za zdravý. Naopak nedostatek upřímnosti, porušování domluvených pravidel nebo narůstající napětí mohou vést k rozpadu vztahu. Pokus vstoupit do otevřeného vztahu jen proto, aby se zachránil nefunkční vztah, obvykle nepřináší dlouhodobý úspěch.

***

„Přestože existuje v podvědomí lidí názor, že lidé podvádí, přestože jsou ve vztahu spokojeni, nevěra je onemocněním vztahu. Nabourává dva základní a hlavní pilíře zdravého vztahu, závazek a důvěru,“ upřesňuje psycholožka Hana Kone, která se s touto tématikou setkává velmi často jako párová terapeutka.

Mgr. Hana Kone

Poradenská psycholožka, párová a rodinná systemická terapeutka. Vystudovala psychologii a speciální pedagogiku v Praze. Nyní působí a pracuje v irském Dublinu. Při práci s páry vychází z práce amerických autorů Johna a Julie Gottmanových.

Historicky byla otázka monogamie a polygamie spjata spíše s potřebami společnosti než s přirozeností člověka. „Polygamie byla často důsledkem ekonomických a kulturních potřeb. Ani monogamie, ani polygamie nejsou člověku vrozené, jde spíše o osobní volbu každého jednotlivce,“ vysvětluje Kone.

V otázce jednorázové nevěry, například pod vlivem alkoholu, záleží na přístupu každého člověka. „Rozhodnutí, zda se svěřit partnerovi, je velmi individuální. Pokud o nevěře řeknete, můžete začít pracovat na obnově důvěry. Na druhou stranu, zatajení ušetří bolest, ale může vést k výčitkám a tajemstvím, která do zdravého vztahu nepatří. Pokud má navíc partner podezření a konfrontuje vás, rozhodně nezapírejte. Zapírání může být formou gaslightingu, což vztah i důvěru velmi poškozuje,“ varuje psycholožka.

„Nejčastější důvody nevěry bývají nedostatečná emocionální blízkost, konflikty nebo slabá komunikace. Dokonce i situace, jako je nedostatek sexu, často souvisí s tím, že partneři o svých potřebách nemluví, nebo se necítí být vyslyšeni,“ upřesňuje.

Nevěra však nemusí nutně znamenat konec vztahu. „Nevěra může být impulzem k lepšímu vztahu, pokud se partneři dokážou s tímto problémem vypořádat, odpustit si a zapracovat na důvěře. To ale vyžaduje práci z obou stran a podmínkou je, aby nevěra skončila,“ upozorňuje Hana Kone.

Tvrzení, že muži zvládají nevěru lépe než ženy, je podle ní mýtus. „Ve skutečnosti se muži často s nevěrou partnerky vyrovnávají hůře a déle. Obě pohlaví však mohou nevěru prožívat velmi těžce, přičemž reakce závisí na osobnosti, hodnotách a podpoře okolí. Někdy nevěra dokonce vyústí v deprese nebo posttraumatickou stresovou poruchu,“ dodává.

Otevřené vztahy mohou fungovat, pokud jsou postaveny na důvěře, komunikaci a respektu. „Otevřené vztahy mohou uspokojit potřebu novosti a vzrušení, ale rizikem je, že jeden z partnerů vytvoří silnější pouto s někým jiným, což může vést k zanedbávání původního vztahu. Pokud partneři o svých pocitech nemluví, může to vést ke zklamání, tajemstvím a postupnému odcizení,“ uzavírá Kone.

Související…

Ženské vyvrcholení trvá deset až patnáct sekund. Muži se musí spokojit s polovinou, říká sexuolog
Martina Malá

 

foto: Shutterstock, se svolením Marka Broula, se svolením Hany Kone, zdroj: Autorský článek