„Podle mého názoru je opak pravdou. Od momentu, kdy mám syna, mám pocit, že se na mě muži lepí jako vosy na med. A já vůbec nejsem seznamovací typ a jsem spokojená tak, jak jsem. Jenže syn je naopak extrémně společenský. Táta mu, podle jeho slov, vůbec nechybí. Ale strašně rád se seznamuje. S kýmkoli. S muži, ženami, psy, kočkami. Takže mi poměrně dost často přivede do života i nějakého muže. No, ještě že ne toho psa... Většinou se někde poznají a ještě nikdy se nestalo, že bych byla nechtěným ,přívěskem‘. Opak je pravdou, takže se tak občas seznámím i já, a pak mám problém toho samečka od naší malé, ale spokojené smečky odehnat,“ říká třiačtyřicetiletá Filoména, maminka šestiletého Matyáše.
Je to zvláštní fenomén: ženy s dětmi často přitahují muže jako magnet, zatímco single ženy mohou mít, trochu nelogicky, se seznamováním větší potíže. Co stojí za tímto paradoxem? Proč jsou matky s dětmi pro muže někdy atraktivnější a jak toho mohou využít? Podíváme se na psychologické, sociologické a evoluční faktory, které tento jev vysvětlují, a doplníme příběhy z praxe i skutečnými studiemi.
Zn. Dítě už mám
Mnoho žen se v určité životní etapě stane svobodnou matkou, rozvedenou matkou, nebo prostě ženou, která je se svým dítkem (alespoň částečně) sama. Péči o dítě zvládnou, neříkáme, že hravě, ale nemají prostě na výběr. Strašákem, který se nad nimi ale vznáší a zatahuje mračna samoty, je seznamování.
Reklama
Většina těchto matek si myslí, že jejich rodičovství bude pro potenciální partnery překážkou. Představa, že dítě odradí muže od vážnějšího vztahu, je poměrně rozšířená, nicméně realita je často jiná. U celé řady žen se později jejich mateřská role ukáže jako přednost, která přiláká muže, jež hledají něco jiného. Stabilitu, zralost a rodinu.
Naopak single ženy, které se intenzivně zaměřují na hledání partnera, mohou vyzařovat trochu těžkopádnou naléhavost, jsou až příliš urputné. Je na nich prostě vidět, že loví, což je pro mnohé muže odrazující.
Je tedy možné říci, že děti (tedy přesněji některé děti), fungují mnohem lépe než Tinder nebo ta nejlepší seznamovací aplikace. Velmi nečekaně se tak stanou výhodou a perfektním seznamovacím agentem…
Dítě jako nenápadný „matchmaker“
Stejně jako Filoména mnohé ženy/maminky často ke svému údivu zjistí, že jejich potomek funguje jako nenápadný „matchmaker“. Příkladem je i příběh Jany (36 let), rozvedené matky pětiletého Petra. „Když jsme spolu na hřišti, Petřík se hned zapojí do her s ostatními dětmi. To často vede k tomu, že začnu mluvit s jejich rodiči. Občas je to maminka, občas tatínek. Už několikrát jsem takhle dostala pozvání na kávu,“ popisuje Jana.
Podle článku na eDarling.cz jsou podobné situace běžné. Děti se stávají příležitostí ke konverzaci a usnadňují navazování kontaktů. Podle koučky Hany Wolf „jsou tyto obavy mnohdy jen odrazem našeho podvědomí a jsou častější spíše u žen než mužů. Muži berou děti z předchozího vztahu jako daný fakt a příliš si nelámou hlavu nad tím, jak je nová partnerka přijme. Na druhou stranu ženy berou při seznamování dítě spíš jako závazek a bojí se, že by je nový partner nemusel s dítětem chtít. Mají strach z toho, že nebudou potenciálním partnerem vnímány jako svobodné.“
Matky, které jsou spokojeny se svým životem a zoufale neprahnou po vztahu, působí stabilněji a atraktivněji.
Například jedna studie potvrzuje, že přítomnost dětí může snižovat sociální bariéry mezi dospělými a podporovat vzájemnou interakci. K takovým situacím často dojde naprosto spontánně a někdy vedou k navazování i hlubších vztahů.
Jana také říká, že její Petřík často začne konverzaci s cizími dospělými třeba v kavárně nebo při cestování vlakem. „Jednou jsme seděli v čekárně u lékaře a on se dal do řeči s mužem vedle nás. Nejenže jsem si s ním později vyměnila číslo, ale dnes je to můj dobrý přítel,“ říká Jana.
Syn mi ho přivedl na pláži a byl z toho perfektní rok
Paní Filoména ale při svém „odhánění samečků“ udělala výjimku. Syn jí jednou takto přivedl muže, nebo spíš kluka, se kterým pak měli rok krásný vztah. „Byli jsme na zahraniční dovolené a jako obvykle se plácali v moři a sbírali jsme mušle. Syn občas odbíhal a já jsem si všimla, že si tam povídá s místním plavčíkem. Asi třetí den mi ho najednou přivedl k lehátku. Byli už jako nejlepší kamarádi. I když jsem byla velmi ostražitá a o seznámení nestála, velmi pomalu se stalo, že jsme v sobě našli zalíbení a pak i lásku. Byl to super vztah, trval hodně intenzivní rok. Když skončil, syna mi bylo líto, vím, že si kluci chybí, ale jsem si jistá, že jednou mi Maty přivede opravdu toho pravého, se kterým třeba vydržím. Fakt nemám problém se seznámit, myslím, že daleko menší, než když jsem byla single,“ směje se Filoména.
Spokojenost a nezávislost má až magnetický efekt
Jednou z klíčových věcí, která z ženy s dětmi činí atraktivní cíl, je její schopnost působit nezávisle a vyrovnaně. Muže přitahují ženy, které není nutné zachraňovat. „Matky, které jsou spokojeny se svým životem a zoufale neprahnou po vztahu, působí stabilněji a atraktivněji,“ říká psycholožka Hana Nová z poradny Psychologie.cz. Podle ní mezi ženami také panuje obava, že by si potenciální partner mohl myslet, že když má žena dítě, bude si ho chtít uvázat jako náhradního tatínka. „Pokud i vás takové strachy trápí, zkuste si svou situaci obrátit. Udělejte ze svého rodičovství přednost, ať už jste muž či žena. Na světě je totiž spousta lidí, kteří naopak uvítají fakt, že máte dítě. Pokud vy budete na své dítě pyšní, uvidíte, že i váš partner či partnerka budou vaše dítě vnímat velmi pozitivně. Jestliže však berete dítě jako možný handicap, je dost pravděpodobné, že si přitáhnete podobně smýšlející protějšek,“ dodává koučka Hana Wolf.
Mnoho žen o pomoc nestojí a oceňují spíše respekt k jejich nezávislosti.
Tento jev má kořeny v evoluční psychologii. Studie publikovaná v časopise Sage Joournals z roku 2021 ukazuje, že muži preferují partnerky, které prokazují nezávislost a schopnost zvládat náročné situace. Matky tyto kvality prokazatelně mají, protože organizování co možná nejpohodovějšího života pro ně i jejich potomka nebo potomky je každodenní realitou, v níž čelí řešení problémů a tíživé zodpovědnosti na denní bázi. A v neposlední řadě ženy, které jsou matkami, často nevysílají „zoufalé signály“. Jak vysvětluje vztahová terapeutka Klára Řezníčková, „když žena nevysílá pocit naléhavosti při hledání partnera, stává se pro muže zajímavější. Tento fenomén je běžný u žen, které se soustředí na své děti a kariéru. To, že nevytvářejí tlak na nové seznámení, může na muže působit jako osvobozující prvek,“ dodává.
Muž coby policista? Instinkt pomáhat a chránit
Dalším z důvodů, proč matky s dětmi na muže působí jako vábnička, je i biologicky zakořeněná touha mužů pomáhat a chránit. Muže coby lovce a zajišťovatele rodiny může i podle článku na Psychology Today často zaujmout situace, kdy může projevit svou schopnost přispět nebo někoho podpořit. Matky samotné s dětmi obecně společnost pokládá za sociální skupinu, jejíž život je náročný, a někteří muži v tom vidí příležitost ukázat své schopnosti třeba nabídkou pomoci.
„Je ale potřeba dávat si pozor na to, aby tato ochota nebyla vnímána jako podceňování schopností matky. Mnoho žen o pomoc nestojí a oceňují spíše respekt k jejich nezávislosti,“ upozorňuje na dvojsečné pojetí této skutečnosti Hana Nová. I tuto skutečnost zná paní Jana. Když byl ještě Petr miminko, vypráví Jana o situaci, kdy na ulici zápasila s nákupními taškami a přeplněným kočárkem. „Přistoupil ke mně muž a nabídl mi pomoc. Zpočátku jsem váhala, ale byl natolik milý, že jsem s radostí souhlasila. Jsme kamarádi dodnes.“
Statistiky a studie: Co říkají data?
Naše tvrzení podporují i statistiky a data. Ukazují, že matky nejsou při hledání partnera znevýhodněny. Například průzkum seznamovací platformy eDarling ukazuje, že 35 % mužů aktivně vyhledává ženy s rodičovskou zkušeností.
Naopak podle rychlé sondy, kterou provedla v roce 2017 Asociace neúplných rodin mezi 231 maminkami samoživitelkami, jež jsou momentálně bez partnerů, bylo zjištěno následující. Největší část oslovených maminek (21 %) zmiňuje, že partnera intenzivně hledá. Připadá jim však, že muži, kteří by byli ochotni přijmout často zadluženou ženu s pošramoceným sebevědomím a s cizími dětmi a doplácet na skutečnost, že jejich biologický otec na ně neplatí, prostě neexistují. Druhá nejpočetnější skupina matek (16 %) už po několika špatných zkušenostech hledání vzdala a došla k názoru, že samotným jim je přes veškeré problémy nejlépe. 15 % maminek si stěžuje na málo času – partnera tedy nemají jak najít. A v případě, že by ho chtěly potkat třeba ve společnosti, nemají na to jednoduše peníze (13 %). Za osm let se toho ale zřejmě dost změnilo. Například studie ze Spojených států ukazuje, že mnoho mužů dokonce sní o tom najít si za partnerku maminku s dítětem. Další studie zpracovaná americkým centrem Pew Research Center v roce 2020 ukazuje, že 40 % mužů považuje rodičovskou zkušenost ženy za pozitivní vlastnost, protože ji spojují se zodpovědností a vyzrálostí.
Muži v dnešní době hledají nejen atraktivní partnerky, ale také stabilitu a zralost.
Na české scéně uvádí iDNES.cz, že počet svobodných matek, které se aktivně seznamují, každoročně roste, a to jak online, tak offline. Moderní technologie navíc nabízí prostředky, jak překonat bariéry času a prostoru.
Zajímavým faktem je, že až 50 % mužů uvádí, že jim nevadí, pokud má jejich partnerka dítě, pokud si s nimi dokáže vybudovat vztah. Podle psychoterapeutky Aleny Chytilové se pak v průběhu života preference na partnera značně mění, což se odráží ve stále větší ochotě mužů zapojit se do vztahů se ženami, které již mají děti, a to jak u mladší generace, tak u mužů po třicítce.
Společnost se seznamování „s dětmi“ otvírá
Tento titulek zní jako z dílny predátora ze sociálních sítí, má však upozornit na to, že muži v dnešní době hledají nejen atraktivní partnerky, ale také stabilitu a zralost. Moderní společnost začíná více akceptovat rozmanité rodinné struktury a svobodné matky dnes nejsou zdaleka tak stigmatizovány jako dříve. Naopak, na jejich schopnost zvládnout rodičovství bez partnera společnost dnes již dost často nahlíží s obdivem. I ženy s dětmi, podle našich příběhů, vnímají seznamování jako méně stresující. Matky přistupují k seznamování jinak než ženy bez dětí, mají jasně nastavené priority a vědí, co od života chtějí. Tento přístup může mužům imponovat, protože jasné priority a autenticita jsou dnes velmi ceněnými vlastnostmi.
Závod s časem
Navzdory všem pozitivům přítomnost dítěte při seznamování přináší také určité výzvy. Organizace času je pro matky složitější a obavy z reakcí dětí na nového partnera mohou komplikovat jejich rozhodování. Klíčem pak je otevřená komunikace s dětmi i potenciálním partnerem. Děti potřebují pocit bezpečí a jistoty, a pokud jim nový partner dokáže ukázat, že není hrozbou, ale naopak obohacením, vše může fungovat bez problémů.
Výzvou je pak i schopnost sladit nový vztah s dosavadními rodičovskými povinnostmi. Matky často řeší dilema, kdy a jak představit nového partnera dítěti. Psychologové doporučují postupovat pomalu a dbát na to, aby dítě mělo prostor si na změnu zvyknout.
Každopádně seznamování se jako matka přináší nejen úskalí a výzvy, ale i překvapivé příležitosti. Naše děti mohou být mostem k novým kontaktům a zároveň jsou nepřímým symbolem stability a zralosti, která muže přitahuje. Klíčem je autenticita, sebevědomí a otevřenost novým příležitostem. Matky by se neměly obávat hledání lásky, protože právě jejich zkušenosti mohou být tím, co budoucího partnera osloví.
foto: Freepik, zdroj: Autorský článek