Věřím, že téma „čaj a jeho vliv na lidský organismus“ pro vás není nové a ani úplně neznámé. Jistě se vám vybaví články o čínských vědcích, kteří potvrdili, že tento tradiční nápoj výrazně snižuje hladinu cholesterolu v krvi, že umí zatočit s rakovinotvornými buňkami, nebo se dokonce na obalu renomovaného výrobce dozvíte, že po vypití čaje určitě zhubnete. Proč tyto rádoby zázraky většinou nefungují, nám prozradí Ájurvéda.
Ájurvéda, nejholističtější systém péče o zdraví s tradicí sahající až 1 500 let před náš letopočet, je obecně považována za lékařství komplementární a alternativní. Je to propracovaný a tisíciletími prověřený systém vědění o komplexnosti a propojení biologických, emocionálních a duchovních prvků, které tvoří svazek vaší mysli s tělem. A je to právě Ájurvéda, tedy nauka o těle a systému péče o jeho zdraví, která mne inspirovala a motivovala k napsání tohoto článku. Abychom totiž odhalili, proč čaje, které by vám měly pomoci, nepomáhají. Musíme nejdříve zjistit, jak vlastně funguje naše tělo a náš metabolismus.
Tělo je proces
Lidské tělo není ani tak „věc“ jako spíše „proces“. Během jednoho roku se nám obnoví 98 % atomů celého těla. S každým vdechem přijímáme asi 1022 atomů z vesmíru a s každým výdechem se jich pak podobné množství uvolňuje do okolního prostředí. Každý z nás sestává asi z 10 bilionů různých buněk, které „žijí“ různě dlouho. Například u červených krvinek se jedná zhruba o čtyři měsíce, zatímco u bílých v průměru o víc než rok. Kožní buňky vydrží maximálně tři týdny a buňky tlustého střeva dokonce jen tři dny. K veteránům našeho těla pak patří buňky mozkové, které se zčásti neobměňují vůbec.
Metabolismus je děj, který řídí příjem potravy a její přeměnu na energii v našem těle. A protože již víme, že tělo není věc, ale proces, můžeme si snadno dosadit, že metabolismus není fixní vzorec. Naopak je neustále modulován našimi emocemi, přáními a myšlenkovými procesy. Naše pocity metabolismus urychlují, ale také zpomalují. Cokoli se v síti myšlenkových vln pohne, odráží se pak v našem těle.
Proč zázračný čaj nefunguje?
Příroda nás vybavila dvěma zásadními signály – pocitem pohody a nepohody. Pokud se nacházíme ve všech ohledech (fyzicky, psychicky i duchovně) v pohodě, směřujeme správným směrem a naše tělo optimálně reaguje na každou vzniklou situaci. Pokud však zažíváme nepohodu, náš organizmus ji okamžitě promítá do metabolismu. Myslet si v tuto chvíli, že pohodu navodíme tím, že vypijeme směs „čaje proti depresím“ způsobem, že s telefonem u ucha zaběhneme do kuchyňky a zapneme rychlovarnou konvici, pak vyřešíme dva e-maily, ve kterých někomu nabídneme zboží, o kterém nejsme přesvědčeni, že je kvalitní, za chvíli se vrátíme do kuchyňky znovu, protože si vzpomeneme, že vaříme vodu, a raději počkáme, až znovu začne vřít… do hrnku od kávy vložíme sáček oné „zázračné směsi“ a zalijeme ji již několikrát převařenou vodou, pro jistotu si hrnek odneseme k počítači, protože víme, že bychom jej mohli jako již tolikrát najít zapomenutý s vychladlým odporným nálevem vedle dřezu někdy před koncem pracovní doby… není snad na první pohled jasné, že takhle to určitě nefunguje?
Je to rituál
Čaj je skvělý pomocník, se kterým je velice jednoduché dostat se do dobré pohody! Může být naším společníkem, který dokáže, pokud je připravován s náležitou péčí a pozorností, navodit harmonii těla i ducha. Ptáte se JAK?
Jeden japonský guru vysvětloval na přednášce o čajovém obřadu, že ideální pro pití tohoto nápoje je splnění tří základních podmínek: Použít kvalitní surovinu. Čaj připravit v pěkné soupravě správným způsobem. Popíjet ho v dobrém rozpoložení mysli. K tomu ovšem dodal, že pokud se navíc poštěstí, že čaj připravíte někomu, koho máte rádi, efekt je umocněn.Komu tím prospějeme
Hlavním přínosem popíjení čaje není tedy jeho zdravotní účinek ve smyslu působení jeho biochemických látek, ale komplexní efekt celého rituálu na naši pohodu. Při navození atmosféry pohody totiž náš metabolismus začne pracovat tak, jak má, a to s sebou přinese výrazné zdraví prospěšné účinky, týkající se procesu, kterému říkáme tělo.
Při správném pití čaje je tedy zapotřebí mít na vědomí, že kromě vyrovnanosti fyzické si dokážeme navodit i klid emoční a duchovní. A pokud nám konkrétní situace nedovoluje si čaj připravit, stačí si na příjemné chvíle spojené s takovým rituálem na chvíli vzpomenout.
Čajování se může stát prvním pomocníkem na cestě k důkladnému uspořádání života, odstranění závislostí a zklidnění ducha. Tento dýchánek prováděný vědomě s cílem vytvořit příjemnou chvíli sobě i druhým je tím nejlepším krokem k naplnění touhy po harmonii těla i ducha, za kterou, jak věřím, všichni míříme.
Foto: Shutterstock