fbpx

Neskákat a nekoupat se v horké vodě. Odborník vyvrací mýty o těhotenství 1 fotografie
zdroj: Freepik

Pohlaví na přání, neskákat, nekoupat se v horké vodě... a mnoho dalších. Jak je to doopravdy?

Zveřejněno: 17. 11. 2024

Zatímco některé ženy jsou v těhotenství velmi, velmi opatrné, ať už se to týká jídla, péče o tělo nebo pohybových aktivit, jiné razí heslo – „Co se nepokazilo, není třeba opravovat.“ Nelze plošně říci, který přístup je ten správný, každá nastávající maminka je stejně unikátní jako každé vzniklé těhotenství. Ať už je to ale jakkoliv, faktem je, že o těhotenství koluje množství mýtů, jejichž uvedení na pravou míru prostě nemůže uškodit.

Odkud se všechny tyto pověry vzaly, a je na nich něco pravdy? Na to jsme se zeptali gynekoložky Anny Vlčkové, lékařky z gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice ve Slaném.

Paní doktorko, první trimestr je obecně nejrizikovější z celého těhotenství. S tím je spojena i skutečnost, že většina žen čeká na konec třetího měsíce, a teprve poté se o tuto novinku podělí s ostatními. Lze obecně říci, kolik těhotenství tedy zanikne na samém začátku?

Zánik těhotenství v I. trimestru je v populaci běžný, v podstatě velmi častý jev. Asi 70 % vzniklých těhotenství vůbec nedosáhne období životaschopnosti plodu a přibližně v 50 % dojde ke ztrátě těhotenství ještě před očekávaným menstruačním krvácením. Proto většina z těchto těhotenství není vůbec diagnostikována a projeví se např. pouze jako opožděná menstruace. I po uhnízdění vzniklého embrya v děloze je procento zániku těhotenství pořád poměrně vysoké, asi 30 %. Pokud budeme mluvit už o klinicky diagnostikovaných těhotenstvích, tj. potvrzených ultrazvukovým vyšetřením, tak tam dojde k potratu během prvního trimestru asi v 15 % případů.

Jaké jsou nejčastější důvody potratu v prvních třech měsících těhotenství?

Příčiny potratu v prvním trimestru mohou být různé. Nejčastěji jde o genetickou příčinu – ve více než 50 % případů má potracený zárodek abnormální genetickou výbavu. Druhou skupinou jsou geneticky normální embrya, kde nastala porucha v jejich uhnízdění v děloze nebo při tvorbě placenty. Příčina může být samozřejmě i na straně matky. Může jít o hormonální poruchu, onemocnění nebo vrozené vady děložního těla i hrdla, infekce, imunologickou poruchu, závažnou nemoc matky, otravu nebo vystavení určitým lékům nebo toxinům, úrazy a různé další vzácnější příčiny.

Je pravda, že po prvním trimestru už riziko potratů klesá?

Ano, po prvním trimestru klesá riziko potratu na méně než 2 %.

„Když jsem těhotná, nesmím skákat, běhat, sportovat ani zvedat ruce nad hlavu…“ Toto je další časté tvrzení, se kterým jsem se i já sama jako těhotná setkala. Mohla byste to uvést na pravou míru? Kdy je opravdu lepší se sportu vyvarovat?

Cvičení je základem zdravého životního stylu i v těhotenství. Vždy je ale nutný individuální přístup. Obecně se dá říci, že nevhodné sportovní aktivity v těhotenství jsou takové, při kterých hrozí úder do břicha, nebezpečné pády nebo velké otřesy. Závisí také na tom, zda a jak těhotná žena sportovala před otěhotněním – není vhodné začínat v těhotenství s novou sportovní aktivitou, na kterou tělo není zvyklé,  ve velké intenzitě.

Související…

Jak se rodilo v minulosti: Těhotenství bylo označováno za nádor břicha, porod vleže zavedl francouzský panovník
Adéla Fojtíková

Pokud je těhotenství fyziologické a žena je zdravá, stačí se řídit těmito principy. Pokud je ale těhotenství rizikové, objevily se nějaké komplikace nebo nemoci a žena chce sportovat, měla by se vždy poradit se svým lékařem, zda je konkrétní pohybová aktivita pro ni vhodná. U žen, které podstoupily IVF, žádná běžná pohybová aktivita, jako chůze nebo i běh během prvního trimestru, nezhoršuje naději na úspěšné těhotenství. Pokud je žena zdravá a nejsou přítomny jiné komplikace, tak není potřeba dodržovat klidový režim nebo jiná zvláštní opatření a vyhýbat se pohybu.

Je pravda, že by těhotné ženy měly vynechat i saunu a horkou koupel?

Mnoho let se tradovalo, že by těhotné neměly navštěvovat saunu v prvním trimestru těhotenství. Stejně tak jim bylo doporučováno, aby se v tomto období nekoupaly v horké vodě. Jako důvod bylo uváděno, že se horkem zvyšuje riziko vzniku vrozených vad neurální trubice. Novými studiemi se toto podezření už nepotvrdilo. Saunování bych ale stejně doporučila jen ženám, které s touto aktivitou mají dlouho dobré zkušenosti, jejich těhotenství není rizikové a poradit se s gynekologem, jestli je to pro ně vhodné, je stejně zcela na místě. To platí i pro 2. a 3. trimestr.

Opět jako u sportovních aktivit je třeba individuální přístup. Do sauny by neměly chodit ženy, kterým hrozí předčasný porod, nebo pociťují předčasné stahy dělohy, protože horko děložní činnost zesiluje. Těhotné ženy by měly pobývat v sauně vždy jen po dobu, kdy se cítí příjemně, dostatečně doplnit tekutiny a minerály po saunování a dbát na dodržování hygienických zásad.

Je sice pravda, že těhotné mají často „chutě“, ale také během prvního trimestru častěji trpí nevolnostmi. Čím je to způsobeno?

Nevolnost a zvracení, vyskytující se u mnoha žen v prvním trimestru, jsou pravděpodobně způsobeny zvýšenou sekrecí hormonu hCG neboli lidského choriového gonadotropinu. Je to hormon, který začíná být produkován pár dní po uhnízdění zárodku v děloze a jeho produkce vrcholí v 8. týdnu těhotenství. V prvních týdnech těhotenství je důležitým hormonem pro jeho udržení a na detekci určité hladiny tohoto hormonu v moči nebo krvi je založen průkaz těhotenství.

Je pravda, že by těhotná žena měla jíst za dva?

Pokud je jídelníček v těhotenství vyvážený, jíst za dva opravdu nemusí.

„Co dítě, to jeden zub.“ Toto pořekadlo naráží na fakt, že se ženám v období gravidity často zhoršuje kvalita zubů. Kromě zubů má těhotenství vliv také na kvalitu pleti a vlasů, je to tak?

Od 2. až 3. měsíce těhotenství dochází vlivem hormonů ke stimulaci růstu vlasů. Po porodu však naopak nastává zvýšené vypadávání, což je dočasný stav, který se obvykle upraví nejpozději do jednoho roku po porodu.

Pokud těhotná žena přichází do kontaktu s domácí kočkou, která je očkovaná a krmená pouze granulemi nebo konzervami, je riziko přenosu minimální.

Co se týče pleti, u těhotných žen se často objevuje hyperpigmentace, která je nejvýraznější v oblastech s přirozeně zvýšenou pigmentací (např. prsní dvorce, podpaží, genitálie, oblast kolem pupku), ale může se vyskytnout i na tvářích. U většiny žen tato zvýšená pigmentace po skončení šestinedělí vymizí.

Podle tvaru břicha poznáme pohlaví miminka. Je na tom podle vás něco pravdy, nebo jsou to skutečně jen pověry?

Neexistuje žádný medicínský důkaz pro souvislost mezi tvarem břicha a pohlavím plodu. Při ultrazvukovém vyšetření v prvním nebo druhém trimestru je lékař obvykle schopen rodičům, pokud si to přejí, sdělit pohlaví dítěte. Pořád ale platí, že 100% jistotu mají rodiče až po porodu.

Ještě bych otevřela téma pohlaví miminka u IVF. V jakém případě si rodiče mohou vybrat nebo vědět od začátku, zda je embryo holčička nebo chlapeček?

Umělé oplodnění je v České republice regulováno zákonem, který zakazuje selekci pohlaví. Rodiče si proto nemohou vybrat pohlaví dítěte ani jim po oplodnění nemůže být sděleno. Výjimkou je situace, kdy pár podstupuje IVF kvůli výskytu genetického onemocnění vázaného na pohlaví. V tomto případě lze provést preimplantační diagnostiku a vybrat zdravé embryo podle pohlaví.

Pojďme se ještě zaměřit na preeklampsii, která patří mezi takzvané strašáky těhotných. Které ženy mají větší riziko preeklampsie a lze už na začátku těhotenství určit, zda je riziko zvýšené, a případně tomu nějak předejít?

Vyšší riziko rozvoje preeklampsie mají mladší ženy při prvním těhotenství, ženy s vícečetným těhotenstvím, ale také ženy, které se léčí s vysokým krevním tlakem, cukrovkou nebo onemocněním pojivových tkání. Rizikovým faktorem je i výskyt preeklampsie v předchozím těhotenství. Riziko preeklampsie se hodnotí v rámci kombinovaného screeningu v prvním trimestru.

Na základě ultrazvukového vyšetření děložních tepen, krevního tlaku těhotné ženy a anamnestických údajů dokáže specializovaný software u konkrétní pacientky určit, zda je riziko rozvoje preeklampsie zvýšené. Těhotným ženám v riziku je pak preventivně doporučováno užívání kyseliny acetylsalicylové do 36. týdne těhotenství, což prokazatelně snižuje riziko rozvoje časné preeklampsie a komplikací s ní spojených.

Je pravda, že přibývá předčasných porodů? A pokud ano, čím je to dané? Jsou s tím spojeny i určité mýty?

Otázka předčasných porodů je stále velmi aktuální a náročná na řešení. Přestože bylo provedeno mnoho výzkumů po celém světě, stále se nedaří předčasným porodům efektivně předcházet. Zlepšily se však metody, jak rizikové těhotenství včas rozpoznat a zajistit, aby tyto ženy měly co nejlepší péči.

MUDr. Anna Vlčková, lékařka Gynekologicko-porodnického oddělení porodnice Slaný

Po absolvování 2. lékařské fakulty jsem nastoupila a stále působím na Gynekologicko-porodnickém oddělení nemocnice Slaný. Obor gynekologie a porodnictví jsem si vybrala pro jeho pestrost a možnost se poměrně často setkávat se zdravými a spolupracujícími pacientkami. Při práci v porodnici si velmi vážím toho, že pokud probíhá vše v pořádku, tak mohu zažít s nastávajícími rodiči jedny z nejkrásnějších chvil jejich života. Každá žena je jiná, jinak prožívá těhotenství a porod a potřebuje individuální přístup. Právě komunikace a snaha najít společnou cestu tak, aby se pacientky při kontrolách nebo pobytu v porodnici cítily co nejlépe, je to, co mě baví a naplňuje.

Léky dokáží prostřednictvím matky podpořit vyzrávání plic dítěte ještě před jeho narozením, což výrazně zvyšuje šance na přežití. Neonatologové mají dnes možnosti, které ještě před 20 lety nebyly běžné – tehdy bylo výjimečné, když přežilo dítě s porodní váhou 500 gramů. Pokud by někdo objevil skutečně účinný lék na prevenci předčasných porodů, jednalo by se o objev na Nobelovu cenu.

Často se také říká, že by těhotné ženy měly spát pouze na boku. Je to pravda, a pokud ano, proč a od kdy?

V prvním trimestru a na začátku druhého trimestru nemá většina žen problém spát v jakékoli poloze. Ani během druhého trimestru, kdy už se začíná zvětšovat bříško, není plod ohrožen, pokud ženě vyhovuje spát na břiše. Ve třetím trimestru se už spaní na břiše stává technicky obtížným, a proto většina žen preferuje spaní na boku. Mohou si přitom podložit kolena polštářem pro větší pohodlí. Poloha na zádech ve třetím trimestru však může být nepříjemná, protože děloha může utlačovat cévy, které přivádějí krev zpět do srdce, což může způsobit nevolnost, bušení srdce a pocity na omdlení. I proto není na konci těhotenství ideální, ale nepříjemné pocity obvykle rychle se změnou polohy odezní.

Dalším diskutovaným tématem v těhotenství je pití kávy a alkoholu. Jak to s nimi je?

Lékaři pití kávy obvykle nezakazují, ale doporučují příjem kofeinu omezit nebo vyzkoušet bezkofeinové alternativy. Co se alkoholu týče, ideální je vyhýbat se mu zcela. Není známa žádná bezpečná minimální dávka alkoholu pro těhotné. Proto pití alkoholu v graviditě nelze doporučit vůbec.

Platí stále, že těhotné ženy by neměly jíst syrové maso a plísňové sýry?

Ano, u syrového nebo nedostatečně upraveného masa existuje riziko nákazy salmonelózou. Plísňové sýry mohou obsahovat listerie, které mohou ohrozit plod. Těhotné ženy by si měly dávat pozor také na potenciální alergeny, jako jsou ořechy, mořské plody a jahody. To platí i při kojení.

Říká se, že by se těhotné ženy měly vyhýbat kočkám. Jak to ve skutečnosti je?

Toto tvrzení se vztahuje hlavně na toulavé kočky, které nejsou očkované a mohou být infikované toxoplazmózou. Pokud však těhotná žena přichází do kontaktu s domácí kočkou, která je očkovaná a krmená pouze granulemi nebo konzervami, je riziko přenosu minimální. Venkovní kočka se ale může snadno nakazit toxoplazmózou při lovu hlodavců, a pokud by došlo k přenosu této infekce na těhotnou ženu, mohlo by to způsobit vážné komplikace včetně potratu. Jako prevence pomůže důkladná hygiena rukou a těhotné ženy by také neměly uklízet toaletu venkovních koček.

 

foto: Shutterstock , zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...