Na rozhovor s Martou Dřímal Ondráčkovou jsem se moc těšila. Právě ona mě jako první přivedla k myšlence, že s obličejem se dá přirozeně pracovat a oddálit tak účinky let a gravitace. Po pár nesmělých „ksichtících“ cvičeních jsem do toho po pár měsících zaplula naplno. A musím potvrdit, že #udrzksicht není jen o obličejové józe, ale komplexní program. Všechno totiž souvisí se vším – nejen svaly na obličeji, ale taky chvilka, kterou věnujete jen sami sobě, nebo uvolněná krční páteř, která překvapivě výrazně ovlivňuje vrásky i celkové rozpoložení.
Marto, jak program #udrzksicht vlastně vznikl a čím se liší od klasické face jógy, která zažívá v současnosti velký boom?
Vznikl z potřeby předávat umění well aging technik zábavnější formou. Většina lektorek, které se snaží edukovat v rámci sociálních sítí nebo YouTube, jsou hrozní uspávači hadů. Pokud o sebe máte konstantně pečovat, musí vás to v první řadě bavit. Takže jsem se rozhodla spojit svoji prořízlou pusu s tím, co mi dává v sebepéči smysl. K tomu se přidalo mé kontinuální studium a snaha proniknout do toho, jak to na tom obličeji vlastně celé funguje. Vzešel z toho ojedinělý koncept #udrzksicht, který stojí na třech technikách, kterými můžeme pracovat s obličejem – uvolnění a odstranění tenzí, obnovení pomocí restorativních masážních technik a cvičení. Posilování totiž není ani to první, ani to jediné, co je potřeba s obličejem dělat.
Mé kamarádky mi často říkají: „Já na tobě vidím výsledky, ale absolutně nemám čas na další věc, kterou si zařadím do denní rutiny.“ Kolik času podle vás denně stačí na údržbu a kolik je potřeba na nějakou „větší rekonstrukci“?
Zásadnější než doba té denní časové investice do sebe sama je pravidelnost. Pořád opakuju, že je lepších pět minut každý den než půlhodiny jednou týdně. Když si zařadíte základní masáž do denní rutiny, protože každá z nás na sebe něco patlá, stačí to patlat efektivně, uděláte tím zásadní krok k udržitelné péči o svůj obličej. Nehledejte čas navíc, hledejte způsob jak to, co už děláte, využít na maximum.
Pokud pleť hydratujete, nemůžete ji masáží vytahat. Naopak ji efektivně prokrvujete a krev znamená život. Všechny masážní techniky jsou vitalizační.
Liší se doba denní rutiny i podle věku? Případně: Je potřeba s vyšším věkem více „máknout“ na svalech, nebo spíš na jejich uvolnění?
V té počáteční fázi určitě. Čím víc toho má obličej za sebou, tím víc potřebuje nastartovat. Jakmile se usadí první výrazné efekty skulpturálních masáží, tak už to tak velký rozdíl není. Ale zralejší obličej bude vždycky vyžadovat pozornější péči než ten mladý, kde jde hlavně o prevenci.
Napadá mě ještě jedna častá obava: Co když budu cvičit špatně a vrásky si zhorším? A co když si masážemi vytahám kůži, takže budu vypadat jako šarpej? Jaké nejčastější chyby lidé dělají?
Technika je moc důležitá. V tom nejlepším případě neuvidíte žádný efekt. Když budete do zbláznění cvičit na spadlá oční víčka, ale neuvolníte si k tomu spánkový sval, aponeurózu, tenzi v šíji a ztuhlý zdvihač hlavy, neuvidíte zásadní posun. Zatímco, pokud tohle všechno uděláte, můžete se vyhnout operaci víček.
A s tou vytahanou kůží… Pokud pleť hydratujete, nemůžete ji masáží vytahat. Naopak ji efektivně prokrvujete a krev znamená život. Všechny masážní techniky jsou vitalizační. A kdybyste neměli dělat nic jiného, tak po masáži prostě pleť bude vždycky vypadat božsky.
Pravidelná praxe může díky trénovaným obličejovým svalům nahradit botox i výplně. Jaký máte vy osobně vztah k těmto „vylepšovákům“ estetické medicíny? A dají se podle vás s cvičením a uvolňováním obličeje i kombinovat?
Třeba s botoxem samozřejmě některé cviky neuděláte. Nicméně masážím nebrání a dá se nastavit velmi něžný přechod mezi ošetřením a technikami #udrzksicht. Botox je báječný vynález, jen nám často nedochází, že odstranění mimiky, což je jeho hlavní úkol, nezabrání atrofii svalů. Ty je potřeba masáží udržovat v objemu a na správném místě a cvičením posilovat.
Dost často vidím, že obličej pod botoxem „teče“ dolů. Je to taky o šikovnosti odborníka, který ho aplikuje. Třeba s doktorem, který měl a má v péči Jane Fonda, bych asi na kafe šla. Omlazující techniky jsou dnes na úplně jiné vlně. Začínají hraničit se zázrakem. Kult zářivého mládí, který se utvořil kolem Demi Moor nebo Lindsay Lohan, je magický.
Prostě, dá se to dělat i dobře a každý si zvolí, co je pro něj lepší cesta. Já vidím jehlu a omdlévám. Nicméně uznávám a respektuju, že u spousty žen je botox jasná volba. Kéž by to šlo dál cestou k přirozeně zářivému vzhledu. Estetická medicína snad bude víc a víc oslavovat něžně mladistvý vzhled.
A co další neinvazivní cesty, jak stimulovat produkci ubývajícího kolagenu, jako je například jehličková mezoterapie, ultherapie nebo radiofrekvenční lifting?
Těch je tolik, že to ani nestíhám sledovat, a jsem přesvědčená o tom, že je to skvělé spojení špičkové technologie a respektu k přirozenosti.
Můj zubař mi říká, že je mu úplně jedno, jakou pastou si čistím zuby, ale záleží na technice. Dá se tohle přeneseně použít i na péči o obličej? Do jaké míry je podle vás důležité, čím se odličujeme a mažeme?
Je to velmi důležité! Osobně používám už přes šest let čistě přírodní kosmetiku. Díky osvětě, která je dnes k dispozici, vlastně nechápu, že konvenční značky ještě nezkrachovaly. Jde o to, že pleť musí v první řadě dostávat hydrataci. Zevnitř i zvenčí. Pokud budete špatně jíst a kašlat na orgánovou výživu i pitný režim, pleť to hned ukáže.
Pokud o ni nebudete kvalitně pečovat a chránit ji, bude stárnout rychleji. Pak už záleží, jestli budete pouze kvalitně hydratovat anebo sáhnete po produktech, které jsou sofistikovanější. I v přírodní kosmetice dnes najdeme úžasná séra a krémy, obsahující patentované komplexy účinných látek. A ano, opravdu jejich působení na pleti poznáte a je to velký rozdíl před a po… U těch zubů to platí, tam jde především o mechanickou práci. U pleti je to vyvážená kombinace.
Jaké jsou vaše oblíbené značky v péči o pleť? A jaké látky v pleťových produktech považujete za nejúčinnější?
Zamilovala jsem se do rituálu Yage, který vychází z korejských tradic a kombinuje sílu přírody s výjimečnou biotechnologií. Jde o čistě přírodní kosmetiku, která navíc vzniká u nás. Její zakladatelka Petra Drvoštěpová vyvinula a pravidelně tvoří všechny produkty a je úžasné sledovat ji v prostředí laboratoře, když jí přitom pod rukama vznikají přírodní poklady, které jsou ve světě kosmetiky raritou.
Všechny produkty jsou postavené na recepturách bez vody, aktivované krystaly vycházejí ze spojení ajurvédy, aromaterapie a korejského systému péče o pleť. Navíc jsou v ikonických černých lahvičkách s čísly, takže i při největší únavě vím, po které sáhnout. Každý z kroků obsahuje účinné látky, jako jsou multimolekulární kyselina hyaluronová, probiotika, retinyl nebo tremella – sněžná houba. Fascinuje mě pronikat do toho, co tyhle přírodní poklady dokážou.
Jak vypadá vaše denní rutina v péči o pleť? Jaké techniky do ní zahrnujete?
Čištění, hydratace, masáž. To je moje triáda. Já vůbec miluju trojice. Nicméně tohle jsou kroky, které nikdy nevynechám. Čištěním se pleť připravuje na péči, bez hydratace strádá a masáže jsou to nejdůležitější v aktivní péči o kondici obličeje. Cvičení doplňuju podle energie a nálady, stejně jako intenzivní masáž Gua Sha kamenem. Jo, a málokdy jdu spát bez zatejpovaného čela. Tejpy mi výrazně pomohly s mračivkou a pro tuto oblast je ideální tejpování přes noc.
Součástí vaší péče o pleť je i tzv. tejpování a baňkování (video návody lze najít na #udrzksicht na platformě Forendors). Proč a jak často tejpovat a baňkovat, aby to bylo účinné?
Tejpování je úžasná doplňková technika, která podporuje a finalizuje efekt masáží. Je dobré ji dělat zpočátku denně a asi po měsíci 2–3x týdně. Co je ovšem absolutně zásadní, je tejp, který používáte. Na našem trhu jsou pouze jedny tejpy certifikované pro použití na obličej. Kosmetický tejp má jiné lepidlo, nejde nám totiž o to, aby na obličeji vydržel co nejdéle, na rozdíl od klasického kineziotejpu.
Cílenou péčí je možné dosáhnout viditelného zpevnění kontur, zjemnění hlubokých vrásek, eliminace těch jemných, zvýšení elasticity pokožky, otevřeného pohledu, svěží, vyživené pleti.
Jeho sundávání musí být snadné a bezbolestné a používá se pod něj běžná péče. Při dodržení těchto pravidel se můžete rozloučit třeba s mračivkou. Baňkování je zase masážní technika, která pomáhá opravdu hloubkově prokrvit pleť i fascie, což je právě to, co nám pak drží objem obličeje. Baňky mám moc ráda a střídám je s jinými masážemi podle nálady.
Má váš program nějaký věkový limit? Může efektivně pomoci i ženám, které začínají po padesátce, šedesátce nebo sedmdesátce?
Může, je potřeba uvědomit si, co už má ten konkrétní obličej za sebou a kde je reálná možnost změny. 70letá dáma nebude vypadat jako po faceliftu. Cílenou péčí je možné dosáhnout viditelného zpevnění kontur, zjemnění hlubokých vrásek, eliminace těch jemných, zvýšení elasticity pokožky, otevřeného pohledu, svěží, vyživené pleti. Rozhodně je těžké začínat v pozdním věku, když se do té doby s obličejem nepracovalo. Ale změna nastává vždycky.
Kdo je pro vás v oblasti přirozené péče největší inspirací?
Těch je mnoho! Všechny mé zahraniční guru a lektorky, u kterých jsem se učila a se kterými jsem stále v kontaktu. Z těch českých průkopnic bych jmenovala jednu jedinou, a to Pavlínku Němcovou, která k nám do ČR přinesla techniky skulpturálních masáží jako první, ve svém salónu se věnuje komplexnímu a vědomému přístupu k sobě samé, a hlavně to všechno aplikuje na sebe. Podívejte se na ni. Je úchvatná. Dechberoucí personifikace well agingu. A taky chodící důkaz, že to všechno funguje.
Reklama
foto: Jan Šmach, se svolením Marty Dřímal Ondráčkové, zdroj: Autorský článek