fbpx

Voňavé jaro: Pozor na líbivá tvrzení výrobců éterických olejů, říká aromaterapeutka 1 fotografie
Adéla Zrubecká. (foto: se svolením Adély Zrubecké, Shutterstock)

Vůně ovlivňují naši psychiku a mohou podpořit i fyzické zdraví. Ovšem ne vše, co nám voní, je aromaterapie. Povídali jsme si s Adélou Zrubeckou, spolumajitelkou firmy Nobilis Tilia.

Zveřejněno: 22. 3. 2025

Zájem o aromaterapii provází Adélu Zrubeckou odjakživa, přivedl ji až ke studiu na Institutu přírodní medicíny v Londýně. Po návratu z emigrace v 90. letech se Adéla stala první diplomovanou aromaterapeutkou u nás. Působila jako šéfredaktorka čtvrtletníku Listy aromaterapie a fytoterapie, je autorkou odborných knih jako Aromaterapie podle ročních období nebo Voňavé léčivé pohádky.

S jakými nejčastějšími mýty se ve své praxi setkáváte?

Jedním z těch nejrozšířenějších je, že éterické oleje lze běžně užívat vnitřně. Pravda je ale taková, že jejich vnitřní použití vyžaduje odborné znalosti a patří do rukou pouze farmaceutům nebo lékařům. Éterické oleje jsou silné koncentráty, je potřeba dodržovat doporučená dávkování a způsoby použití. Další mýtus je, že jsou všechny éterické oleje stejné. Jejich kvalita se ale může výrazně lišit v závislosti na způsobu pěstování, sklizni a zpracování rostlin. Je důležité vybírat si kvalitní oleje od důvěryhodných dodavatelů.

Také se setkáváme s představou, že vše, co voní, je aromaterapie. To je ale další mýtus, že?

Ano, rozhodně je to mýtus. Ne vše, co voní, má aromaterapeutické účinky. Pravá aromaterapie pracuje výhradně s přírodními éterickými oleji, které mají nejen příjemnou vůni, ale jsou chemicky velmi komplexní, s různorodými účinky na tělo a psychiku.

Jak tedy aromaterapie funguje?

Aromaterapie je jedinečná metoda, která využívá pozitivních účinků vonných éterických olejů pro tělesné zdraví a duševní pohodu. 

 V kosmetice se éterické oleje používají v účinných množstvích, ne pouze pro líbivá marketingová tvrzení.

Éterické oleje se získávají z léčivých rostlin tradiční metodou destilace vodní párou, která zachovává jejich čisté přírodní vůně a terapeutické vlastnosti. Tyto oleje mají silné antivirové, antiseptické a antibakteriální účinky a působí na lidské zdraví celostně, posilují imunitu, zklidňují mysl a harmonizují emoce.

Co se děje v mozku a v těle, když si přivoníme k aromaterapeutickému esenciálnímu oleji?

Éterické oleje pronikají čichovým nervem do limbického systému v mozku, kde vyvolávají neurochemické reakce. Rychle ovlivňují náladu a emoce, zároveň pronikají dýchacím systémem do krevního oběhu a ovlivňují tělesné funkce. Například zklidňují při nervovém vypětí a stresu, snižují únavu, posilují imunitu, zlepšují koncentraci nebo dodávají energii.

Jak se využívá v kosmetice?

Namíchané v pleťových krémech a olejích, stejně jako v tělové a masážní kosmetice, přinášejí éterické oleje okamžité zklidnění při podráždění, projasňují unavenou, regenerují zralou a čistí problematickou pokožku. Navíc umocňují působení dalších aktivních látek v kosmetice. Jemné aroma, které se uvolňuje během použití produktů, povzbudí smysly a vyladí emoce. Podmínkou je, že se v kosmetice používají éterické oleje v účinných množstvích a ne pouze pro líbivá marketingová tvrzení.

Začíná jaro. Jaké tipy byste měla pro toto období?

Jaro je ideální čas pro osvěžení těla i mysli a éterické oleje vám v tom mohou skvěle pomoci. Citrusové éterické oleje, jako je bergamot, grep, pomeranč nebo citron, jsou v tomto období ideální a napomáhají jarní detoxikaci. Pročistí dráhy jater a žlučníku a dodají vám jarní optimismus. 

10 TOP éterických olejů Adély Zrubecké

  • Levandule: Zklidňuje, uvolňuje napětí, podporuje spánek, hojí drobné popáleniny a rány.
  • Máta: Osvěžuje, povzbuzuje, pomáhá při bolestech hlavy, podporuje trávení.
  • Tea tree : Má antiseptické a protiplísňové účinky, vhodný na akné, drobné ranky a infekce.
  • Eukalyptus: Usnadňuje dýchání, uvolňuje ucpaný nos, pomáhá při nachlazení a chřipce.
  • Citron: Povzbuzuje, osvěžuje, dezinfikuje, zlepšuje náladu, čistí vzduch.
  • Rozmarýn: Zlepšuje koncentraci, povzbuzuje mysl, pomáhá při bolestech svalů.
  • Kadidlo: Zklidňuje mysl, podporuje meditaci, pomáhá při hojení ran, podporuje imunitu.
  • Heřmánek: Zklidňuje podrážděnou pokožku, uvolňuje napětí, podporuje klidný spánek.
  • Ylang-ylang: Uvolňuje napětí, působí jako afrodiziakum, zlepšuje náladu, podporuje relaxaci.
  • Pomeranč: Zlepšuje náladu, uvolňuje napětí, podporuje relaxaci, zlepšuje trávení.

Jaké jsou zásady užívání éterických olejů?

Stejně jako při užívání léků je potřeba věnovat pozornost i vhodnosti zapojení éterických olejů, a to zvláště v případech různých onemocnění a u malých dětí. Pro správné používání éterických olejů tedy sledujte symboly kontraindikací uváděné u olejů, a pokud se vás kontraindikace týká, nedoporučujeme používání oleje v žádné formě. Na pokožku se používají oleje vždy naředěné ve vhodném nosiči, například rostlinném oleji, a to ve správné koncentraci dle věku a zdravotního stavu.

Jaké jsou tedy vhodné pro děti nebo pro těhotné ženy?

Nobilis Tilia má pro tyto zákazníky přímo vytvořené směsi éterických olejů Dětská a Těhotenská, které jsou velmi oblíbené. U dětí i těhotných či kojících žen je vždy důležité sledovat kontraindikace jednotlivých éterických olejů a používat pouze ty, které jsou ověřené a bezpečné.

Jak by měl člověk skladovat esenciální oleje, aby si zachovaly svou účinnost?

Éterické oleje je nejlepší skladovat na chladném, tmavém a suchém místě, mimo dosah přímého slunce a bez velkých teplotních výkyvů. Vždy se ujistěte, že jsou lahvičky pevně uzavřené.

Jak se aromaterapie vyvinula v průběhu času? Přicházejí aromaterapeuté s novými technikami? Jsou nějaké nové trendy?

Oproti porevolučnímu období, kdy byla aromaterapie vnímaná zejména jako součást alternativní medicíny, případně jako ezoterická nauka, se dnes mnohem více akcentují vědecké studie a výzkumy, které potvrzují účinnost éterických olejů v mnoha oblastech péče o tělo i duši. Je běžně dostupná jako komplementární metoda v porodnicích, hospicech, domovech pro seniory a stále více proniká do zdravotnických zařízení.

Související…

Kapka mátového oleje odpovídá 28 šálkům máty. Objevte sílu esenciálních olejů
Natalie A. Rollko

 

 

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...