Zájem o aromaterapii provází Adélu Zrubeckou odjakživa, přivedl ji až ke studiu na Institutu přírodní medicíny v Londýně. Po návratu z emigrace v 90. letech se Adéla stala první diplomovanou aromaterapeutkou u nás. Působila jako šéfredaktorka čtvrtletníku Listy aromaterapie a fytoterapie, je autorkou odborných knih jako Aromaterapie podle ročních období nebo Voňavé léčivé pohádky.
S jakými nejčastějšími mýty se ve své praxi setkáváte?
Jedním z těch nejrozšířenějších je, že éterické oleje lze běžně užívat vnitřně. Pravda je ale taková, že jejich vnitřní použití vyžaduje odborné znalosti a patří do rukou pouze farmaceutům nebo lékařům. Éterické oleje jsou silné koncentráty, je potřeba dodržovat doporučená dávkování a způsoby použití. Další mýtus je, že jsou všechny éterické oleje stejné. Jejich kvalita se ale může výrazně lišit v závislosti na způsobu pěstování, sklizni a zpracování rostlin. Je důležité vybírat si kvalitní oleje od důvěryhodných dodavatelů.
Také se setkáváme s představou, že vše, co voní, je aromaterapie. To je ale další mýtus, že?
Ano, rozhodně je to mýtus. Ne vše, co voní, má aromaterapeutické účinky. Pravá aromaterapie pracuje výhradně s přírodními éterickými oleji, které mají nejen příjemnou vůni, ale jsou chemicky velmi komplexní, s různorodými účinky na tělo a psychiku.
Jak tedy aromaterapie funguje?
Aromaterapie je jedinečná metoda, která využívá pozitivních účinků vonných éterických olejů pro tělesné zdraví a duševní pohodu.
V kosmetice se éterické oleje používají v účinných množstvích, ne pouze pro líbivá marketingová tvrzení.
Éterické oleje se získávají z léčivých rostlin tradiční metodou destilace vodní párou, která zachovává jejich čisté přírodní vůně a terapeutické vlastnosti. Tyto oleje mají silné antivirové, antiseptické a antibakteriální účinky a působí na lidské zdraví celostně, posilují imunitu, zklidňují mysl a harmonizují emoce.
Co se děje v mozku a v těle, když si přivoníme k aromaterapeutickému esenciálnímu oleji?
Éterické oleje pronikají čichovým nervem do limbického systému v mozku, kde vyvolávají neurochemické reakce. Rychle ovlivňují náladu a emoce, zároveň pronikají dýchacím systémem do krevního oběhu a ovlivňují tělesné funkce. Například zklidňují při nervovém vypětí a stresu, snižují únavu, posilují imunitu, zlepšují koncentraci nebo dodávají energii.
Jak se využívá v kosmetice?
Namíchané v pleťových krémech a olejích, stejně jako v tělové a masážní kosmetice, přinášejí éterické oleje okamžité zklidnění při podráždění, projasňují unavenou, regenerují zralou a čistí problematickou pokožku. Navíc umocňují působení dalších aktivních látek v kosmetice. Jemné aroma, které se uvolňuje během použití produktů, povzbudí smysly a vyladí emoce. Podmínkou je, že se v kosmetice používají éterické oleje v účinných množstvích a ne pouze pro líbivá marketingová tvrzení.
Začíná jaro. Jaké tipy byste měla pro toto období?
Jaro je ideální čas pro osvěžení těla i mysli a éterické oleje vám v tom mohou skvěle pomoci. Citrusové éterické oleje, jako je bergamot, grep, pomeranč nebo citron, jsou v tomto období ideální a napomáhají jarní detoxikaci. Pročistí dráhy jater a žlučníku a dodají vám jarní optimismus.
10 TOP éterických olejů Adély Zrubecké
- Levandule: Zklidňuje, uvolňuje napětí, podporuje spánek, hojí drobné popáleniny a rány.
- Máta: Osvěžuje, povzbuzuje, pomáhá při bolestech hlavy, podporuje trávení.
- Tea tree : Má antiseptické a protiplísňové účinky, vhodný na akné, drobné ranky a infekce.
- Eukalyptus: Usnadňuje dýchání, uvolňuje ucpaný nos, pomáhá při nachlazení a chřipce.
- Citron: Povzbuzuje, osvěžuje, dezinfikuje, zlepšuje náladu, čistí vzduch.
- Rozmarýn: Zlepšuje koncentraci, povzbuzuje mysl, pomáhá při bolestech svalů.
- Kadidlo: Zklidňuje mysl, podporuje meditaci, pomáhá při hojení ran, podporuje imunitu.
- Heřmánek: Zklidňuje podrážděnou pokožku, uvolňuje napětí, podporuje klidný spánek.
- Ylang-ylang: Uvolňuje napětí, působí jako afrodiziakum, zlepšuje náladu, podporuje relaxaci.
- Pomeranč: Zlepšuje náladu, uvolňuje napětí, podporuje relaxaci, zlepšuje trávení.
Jaké jsou zásady užívání éterických olejů?
Stejně jako při užívání léků je potřeba věnovat pozornost i vhodnosti zapojení éterických olejů, a to zvláště v případech různých onemocnění a u malých dětí. Pro správné používání éterických olejů tedy sledujte symboly kontraindikací uváděné u olejů, a pokud se vás kontraindikace týká, nedoporučujeme používání oleje v žádné formě. Na pokožku se používají oleje vždy naředěné ve vhodném nosiči, například rostlinném oleji, a to ve správné koncentraci dle věku a zdravotního stavu.
Jaké jsou tedy vhodné pro děti nebo pro těhotné ženy?
Nobilis Tilia má pro tyto zákazníky přímo vytvořené směsi éterických olejů Dětská a Těhotenská, které jsou velmi oblíbené. U dětí i těhotných či kojících žen je vždy důležité sledovat kontraindikace jednotlivých éterických olejů a používat pouze ty, které jsou ověřené a bezpečné.
Jak by měl člověk skladovat esenciální oleje, aby si zachovaly svou účinnost?
Éterické oleje je nejlepší skladovat na chladném, tmavém a suchém místě, mimo dosah přímého slunce a bez velkých teplotních výkyvů. Vždy se ujistěte, že jsou lahvičky pevně uzavřené.
Jak se aromaterapie vyvinula v průběhu času? Přicházejí aromaterapeuté s novými technikami? Jsou nějaké nové trendy?
Oproti porevolučnímu období, kdy byla aromaterapie vnímaná zejména jako součást alternativní medicíny, případně jako ezoterická nauka, se dnes mnohem více akcentují vědecké studie a výzkumy, které potvrzují účinnost éterických olejů v mnoha oblastech péče o tělo i duši. Je běžně dostupná jako komplementární metoda v porodnicích, hospicech, domovech pro seniory a stále více proniká do zdravotnických zařízení.
Reklama