Kdo, kdy a kde s nápadem zavést Den bez špinavého nádobí přišel, není známo. Některé zdroje uvádí uvěřitelnou historku o spiknutí producentů papírových produktů, kteří potřebovali zvýšit prodej.
Stejně pravděpodobná je ale i možnost, že zavedení Dne bez špinavého nádobí je zoufalým výkřikem ženy, kterou ubíjí rutina domácích prací, nebo deprimovaného teenagera, pro nějž má fakt, že se v perimetru sta kilometrů čtverečních nějaké špinavé nádobí vyskytuje, váhu pouze tehdy, když jeho odstraněním zoufalá příslušnice předchozí generace podmiňuje teenagerův odchod za kamarády.
Nepřehlížejme zjevná pozitiva
Den bez špinavého nádobí se dá slavit různými způsoby, záleží na preferencích a situaci. Někteří lidé se mohou rozhodnout umýt všechno nádobí, na které narazí, jiní se mohou rozhodnout nepoužívat běžné nádobí vůbec a místo toho používat jednorázové alternativy. A někteří si řeknou, že když něco dělají, tak naplno, a jdou se najíst do restaurace nebo po staromilsku povečeří vlašák z papíru, který si nabírají rohlíkem.
Nostalgie dob minulých: v bufetu jste si mohli „do papíru" nechat naservírovat téměř cokoliv. (zdroj: InStory)
Ať tak či tak, říká se, že bychom se měli snažit nacházet na všem nějaké to pozitivum. Nabízíme vám tedy pár tipů, díky kterým si Den bez špinavého nádobí možná užijete ještě o trošku víc (protože prostě jsou to dobré důvody, proč se na nádobí vykašlat. A na dobrý důvod, proč lačnit po mytí nádobí celý den, jsme nepřišli):
- Čas u dřezu je ztráta času – můžete se místo toho pokusit prospět svému tělu nebo duchu. Třeba hodinka jógy vám dá mnohem víc než neposkvrněná kuchyň
- Šetříte tak vodou a prospíváte životnímu prostředí
- Můžete být kreativní a zkusit uvařit bez nádobí (alespoň skoro)
Ať už se dnes ale rozhodnete umýt všechno nádobí, žádné nádobí nebo jen některé nádobí, myslete na to, že smyslem dnešního svátku je uvědomit si, že bychom život neměli brát až tak moc vážně…
foto: Shutterstock, InStory, zdroj: Autorský článek