fbpx

Zveřejněno: 14. 3. 2017

Během jara jsme plní sexuální touhy, v létě máme chuť poznávat nové věci, na podzim propadáme melancholii a smutku a v zimě býváme permanentně unavení, bez energie a snadno podléháme depresím. Ale co když je to jen pseudopocit?

zena v depesich shutter

Zajímavou studii provedla francouzská elektronická společnost Withings, která využila data z tisíců různých trackerů aktivity a dokázala změřit, v jakém ročním období jsou lidé nejaktivnější. První samozřejmě skončilo léto, během něhož průměrně ujdeme 7 053 kroků/den. Těsně za ním se umístilo jaro s 6 843 kroky/den. Třetí byla překvapivě zima, kdy uděláme 6 656 kroků/den, a na posledním místě zůstal podzim, kdy se můžeme v průměru chlubit pouhými 6 541 kroky/den. Jak vidíte, realita neodpovídá tradičním předpokladům (které jsme převzali od medvědů) o zimní únavě. Čím je vyšší míra zimní aktivity způsobena?


„Možným vysvětlením jsou novoroční předsevzetí. Na Nový rok si hodně lidí zvolí cíle, které souvisí se zdravím a fitness; slíbí si, že budou chodit do fitka alespoň čtyřikrát týdně, nebo si odepřou večerní dezert,“ vysvětlila Angela Chieh, datová analytička z Withings. Všimněte si ale, jak podobné jsou si výsledky ze všech 4 období. Jediné, co tedy tato studie prokazatelně potvrdila, je, že lidé jsou stejně líní po celý rok

Zima – stesk po slunci

Ze slunečního světla přijímáme vitamin D, který je důležitý pro správné fungování imunitního systému. Během zimy trpíme nedostatkem slunečního světla, což ovlivňuje naši obranyschopnost. Nedostatek světla může taky vyvolat nemoc zvanou SAD – Seasonal Affective Disorder (sezónní afektivní porucha). Laicky ji známe spíše jako „zimní depresi“. Tu pravděpodobně způsobují i další věci, ale jaké, to zatím není prokázáno. Jak se SADu bránit? Doktor a životní kouč Vijai P. Sharma radí následující: Prosvětlete si dům, roztáhněte závěsy, udržujte dostatek elektrického světla, každý den jděte alespoň na půl hodiny ven, vydejte se do obchodního domu nebo jinam mezi lidi, kde se můžete volně pohybovat, zdržujte se mezi přáteli, pravidelně cvičte, ideálně venku, nedovolte si spát příliš dlouho, i když k tomu máte v zimě sklony, a vyhýbejte se alkoholu.

happy people ve vode shutter
Léto – opilost sluncem

Slunce skutečně může za hodně. Podle francouzských výzkumů jsou lidé při dostatku slunce více nápomocní, častěji hledají sexuální partnery, navazují vztahy a také utrácejí více peněz. Příliš velká vedra ale v lidech vyvolávají agresi  a množství konfliktů se v tomto období zvedá až o 14 %.


V nemenší míře záleží na tom, jestli dané období máme rádi. Podle průzkumu psychologa Theo Klimstra ti, co mají rádi léto, „jsou šťastnější, pociťují méně strachu a vzteku při slunečných a teplých dnech. Při mnohahodinovém dešti jsou méně šťastní, více úzkostliví a vzteklí.“ U lidí, kteří léto nemají v lásce, je tomu samozřejmě naopak.

Co vlastně víme?

Vědci postupně přichází s mnoha objevy, které ale nedokazují mnoho. Naznačují, že náš vztah k počasí je závislý hlavně na dvou věcech: na naší osobní oblibě konkrétního ročního období a na množství slunce, které zrovna přijímáme. Nakonec nám tedy nezbývá, než se spolehnout na intuici a selský rozum.

Foto: Shutterstock

 

 

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...