Manželství je jednou z nejnáročnějších životních cest. Často do něj vstupujeme s velkými očekáváními, protože máme pocit, že s naší drahou polovičkou zvládneme zkrátka cokoli. Bohužel přitom zapomínáme, že po svatbě často ta pravá „zábava“ teprve začíná.
Psycholog Mark Travers, který denně studuje manželské páry, ve svém článku uvádí, že pracoval s mnoha lidmi, kteří pochopili nejtěžší lekce manželství až poté, co zažili konflikt, zklamání, nebo dokonce rozvod.
Zároveň tvrdí, že pokud dokážete přijmout následujících pět pravd o manželství již nyní, máte větší šanci, že váš vztah bude úspěšný:
1. Samotná láska nestačí
Mnoho párů věří, že dokud se budou milovat, vše ostatní do sebe zapadne. Láska však automaticky nevyřeší rozdíly ve stylu komunikace, osobních hodnotách nebo dlouhodobých cílech.
„To, co manželství skutečně udrží, je oddanost, úsilí a ochota přizpůsobit se. Láska může pomoci udržet jiskru, ale jsou to každodenní volby, které skutečně rozhodují,“ píše Travers.
Prosperující vztah je postaven na dvou celistvých, vzájemně se doplňujících osobnostech – ne na dvou polovinách, které se snaží doplnit jedna druhou.
Jak řešíte konflikty? Jak reagujete jeden na druhého? Jak společně rostete? To jsou otázky, které určují sílu vašeho manželství.
2. Budete se hádat... hodně
Jedním z největších omylů o manželství je, že skutečně kompatibilní lidé se nehádají. Konflikty jsou však nejen nevyhnutelné, ale také nezbytné. Absence konfliktů podle Traverse dokonce znamená, že se důležité věci a problémy zametají pod koberec.
Vztahy neničí hádky, ale to, jak se pár rozhodne svůj konflikt řešit. Zdravě pojatá diskuze může partnery sblížit, protože otevírá dveře k hlubokým a smysluplným rozhovorům o přáních a potřebách, které pak mohou vést k řešení problémů.
„Moje rada zní: naučte se hádat spravedlivě. Žádné hry na obviňování a osobní útoky. Vytvořte si bezpečný prostor, kde můžete být oba upřímní a otevření, aniž byste toho druhého soudili,“ radí psycholog.
3. Váš partner nebude – a ani nemůže – uspokojovat všechny vaše potřeby
Mnoho lidí vstupuje do manželství v domnění, že jejich partner bude jejich „vším“ – nejlepším přítelem, psychologem, fanouškem i řešitelem problémů. I když je přirozené, že se jeden o druhého opíráte, očekávat, že jeden člověk naplní všechny vaše potřeby, je nereálné.
Stejně jako byste neočekávali, že auto bude jezdit věčně bez údržby, nemůžete očekávat, že manželství bude vzkvétat bez soustavné péče.
Jak píše Travers: „Ve zdravém vztahu si manželé uvědomují důležitost individuality. To znamená, že každý má své vlastní zájmy, přátelství i cíle. Pěstování vlastního já mimo manželství pomáhá předcházet nelibosti a chrání partnery před tím, aby se ve vztahu dusili.“
Vždy mějte na paměti, že prosperující vztah je postaven na dvou celistvých, vzájemně se doplňujících osobnostech – ne na dvou polovinách, které se snaží doplnit jedna druhou.
4. Na vztahu musíte neustále pracovat
Mnoho párů podceňuje, kolik práce zdravý vztah vyžaduje. Fáze líbánek se může zdát bezproblémová, ale postupem času se mezi partnery vmísí mnoho životních povinností, jako práce, děti, finance, zdraví, což vztah může posunout na nižší příčky v žebříčku priorit.
„Je třeba plánovat společně strávený čas. Stejně jako byste neočekávali, že auto bude jezdit věčně bez údržby, nemůžete očekávat, že manželství bude vzkvétat bez soustavné péče,“ upozorňuje Travers.
5. Oba se budete měnit
Nemůžete očekávat, že jedinec, kterého si vezmete ve 25 letech, bude za dvacet let úplně stejný. Lidé se vyvíjejí, stejně tak i jejich priority a životní okolnosti. Přijmete-li změnu, místo abyste se jí bránili, uvědomíte si krásu a výsadu, že můžete být svědky vývoje milovaného člověka.
Nejúspěšnější páry jsou podle Traverse ty, které se přizpůsobují a společně rostou. „I když se partneři od sebe vzdalují, každý den nacházejí nové důvody, proč se nadále milovat. To znamená být otevřený novým zkušenostem a dát jeden druhému prostor k vývoji, aniž by se jím cítili ohroženi.“
Reklama
zdroj: CNBC.com