Na českých silnicích zemře denně v průměru 30 osob. Zhruba dvojnásobný počet je těžce zraněných s doživotními následky. Bohužel se oběťmi nezřídka stávají ti, kteří sami nehodu nezavinili…
Statistiky sice mluví o snižujícím se počtu dopravních nehod, v pozadí jsou ale stovky příběhů, které mluví za vše. Stále je u nás v kurzu přehodnocení vlastních sil. Jen v prvních dvou měsících roku 2017 došlo k 15 tisícům dopravních nehod. Na 184 lidí bylo těžce zraněných. Ze statistik Policejního prezidia České republiky jsou nejčastější příčinou nepřizpůsobení se stavu vozovky a nevěnování se řízení. V tomto důsledku jsou pak nejčastějšími čelní střety, které mívají nejtragičtější následky.
Fakta, ze kterých mrazí
Smutným paradoxem je, že doživotní následky mívají ti účastníci, kteří jsou v nehodě nevinně. Podobný případ se týká pana Ivana Drlíka, který zůstal ze 70 % ochrnutý po autonehodě, již nezpůsobil. Postižení sice mají nárok na náhradu škody, ale vzhledem k utrpení, které jim nehoda přinesla, většinou žádná částka nic nespraví. Nehledě na to, že psychicky oslabení poškození se stávají terčem pojišťovacích kliček. Pojišťovny se přirozeně snaží dotyčnému vyplatit co nejmenší odškodné a snaží se krátit částky, které vychází z bodového ohodnocení závažnosti postižení. Podle serveru Pomoc poškozeným se nejčastěji používá vyžadování dokumentů, které poškozený nemá a ani mít nemůže, či neprokázání příčinné souvislosti s nehodou nebo tzv. předchorobí a štědré nejsou ani invalidní důchody. Například panu Drlíkovi nestačí výše podpory ani na katetry, díky kterým se dokáže vymočit. Pojišťovna mu hradí jen 5 cévek denně, zatímco potřebný počet se pohybuje kolem 8 až 10. Cena jedné takové pomůcky je 50 korun.
Minimalizujte rizika
Nejvíce dopravních nehod se stává ve vzdálenosti do 10 kilometrů od domova. Nejkritičtějšími obdobími jsou dle statistik Velikonoce a Vánoce. V těchto obdobích dochází k největšímu počtu vážných a smrtelných dopravních nehod. Častěji je způsobí muži, kteří řídí agresivněji a více riskují.
Ptáte se, jak zvýšit svou bezpečnost v autě? Je prokázáno, že správné použití bezpečnostního pásu sníží riziko zranění o 50 %. Pokud vezete děti, rozhodně byste měli dbát na správné použití autosedaček. Pozor, americká studie tvrdí, že správně je ve svých sedačkách připoutáno jen mizivé procento dětí (u dětí od 1 do 3 let jsou to 3 %, u dětí 8 až 10 let je to jen 10 % - raději si ještě jednou prostudujte pokyny výrobce!). Svou rychlost nepřizpůsobujte jen svému řidičskému umění, ale s ohledem na ostatní řidiče. Předvídejte také chování ostatních a přemýšlejte během jízdy o krizových variantách – 30 % čelních střetů lze předejít stržením řízení a zbrzděním vozidla. Předpokladem pro zvýšení bezpečnosti je samozřejmě plná pozornost věnovaná řízení a respektování dopravního značení.
Čtěte také:
Potrat. Násilná smrt nebo obrana před neštěstím?
Pět nejnebezpečnějších míst na světě
S šikanou v práci má zkušenost téměř čtvrtina lidí.
foto: Ivan Drlík, Shutterstock, zdroj: Besip, Policejní prezidium České republiky, osobní www stránky Ivana Drlíka