Ayahuasca je silný halucinogenní odvar, který amazonské kmeny používají již po staletí. Jakožto droga je ilegální, vědci ale objevují stále další využití v medicíně. Mohl by se z vysoce potentní a momentálně u nás velmi trendy drogy skutečně stát lék?
Odvar z Ayahuascy obsahuje halucinogenní molekulu dimetyltryptamin (DMT), která v lidech vytváří pocit osvícení. To je jeden z důvodů, proč byla tato droga využívána šamany ke kontaktování světa duchů. Její účinky mohou při rituálech trvat i hodiny. Vědci však zjistili, že by se Ayahuasca mohla používat i v novodobé medicíně. Tato forma "objevování sebe sama" zažívá v poslední době v Čechách svůj boom. A není vyloučeno, že v ulicích Prahy narazíte na nejednoho indiána, který se rozhodl opustit Jižní Ameriku a přesunout se na lukrativnější trh.
Lék na poruchy příjmu potravy?
Výzkum, který probíhal v Kanadě, měl 16 respondentů s poruchami příjmu potravy, kteří již odvar k rituálním účelům použili. Deseti zúčastněným byla diagnostikována anorexie, zbylým šesti bulimie. Výsledky studie byly publikovány v magazínu Journal of Psychoactive Drugs.
Mezi účinky Ayahuascy, pokud je konzumována v malém množství, patří halucinace, pozměněné stavy vědomí, vidiny, intenzivní emoce a čištění – což zahrnuje zvracení, průjem, pláč, zívání, pocení a třes. Zkrátka nic moc příjemného. Tato mince má ovšem dvě strany. Během výzkumu participanti uvedli, že u jedenácti z nich měl odvar přímý vliv na zlepšení poruchy příjmu potravy, a čtrnáct z nich uvedlo, že jim zážitek pomohl lépe regulovat emoce. Jeden z účastníků tvrdil, že mu výzkum naprosto změnil pohled na svět. „Žádná porucha už pro mě neexistuje. Klidně to tak řeknu, žádná porucha už neexistuje. Už s jídlem nemusím bojovat. Veškerý boj zmizel.“ Další účastník uvedl, že zážitek přispěl výraznou měrou k jeho uzdravení. „Cítím se celkově mnohem silnější než předtím. Zjišťuji, že moje myšlenky jsou mnohem lehčí. Mám sice i ty špatné, kvůli své nemoci, ale je jich rozhodně méně.“
Výzkumný tým došel k závěru, že pokud se Ayahuasca použije v patřičném množství, v řádně připraveném prostředí a účastníkům rituálu je následně nabídnuta psychologická pomoc, mohl by se odvar v léčbě užívat. Rozhodně podle nich jde o slibnou alternativu pro ty pacienty, kteří na běžnou léčbu nereagují. Účastníci studie obecně uváděli, že jim rituál umožnil nový náhled na jejich nemoc a proces zotavování a že v nich zanechal pozitivní pocit po dobu měsíců či let. „Někteří dokonce tvrdili, že jim Ayahuasca pomohla mnohem více než jakýkoli jiný způsob léčby, který podstoupili,“ uvedl jeden z výzkumníků.
Pozor!
Je ještě příliš brzy na to tvrdit, že je užívání odvaru prospěšné dlouhodobě. Na toto téma ještě nebyl proveden dostatek výzkumů. Ředitel serveru s informacemi o drogách DrugWise Harry Shapiro uvádí: „Ayahuasca je rozhodně nebezpečná! Nepoučení lidé si nemusí uvědomovat, jak silná droga to je. Někteří lidé mohou mít po jejím požití agresivní reakce, někteří děsivý zážitek. Pokud halucinogen požijete v nekontrolovaném prostředí, není tam nikdo, kdo by mohl zasáhnout. Droga také může spustit psychické onemocnění u jedinců, kteří k němu mají vrozené dispozice.“
Ve většině zemí, kde se odvar konzumuje, je stále nelegální. Vědci doufají, že se dočkáme většího množství výzkumů, které ukážou, zda je Ayahuasca skutečně zdraví prospěšná, nebo jen nevyzpytatelná droga.
foto: Shutterstock, zdroj: Message to Eagle