Existuje mezi těmito věcmi skutečně souvislost, a pokud ano, proč? V poslední době se začaly objevovat vědecké výzkumy týkající se vztahu mezi neurodiverzitou a praktikováním „perverzního“ sexu, které nabízejí odpověď.
„Před nějakou dobou uspořádala jedna moje kamarádka brunch, na kterém chtěla navzájem představit všechny své zvrhlé kamarády. Samozřejmě jsem se ho s radostí zúčastnila. S perverzními lidmi je zábava! Během hodiny jsme se však sblížili kvůli něčemu jinému, co jsme měli společné: neurodiverzitě,“ vypráví sexuální koučka Shannon Burtonová na svém blogu.
Co je to neurodiverzita?
Mozek jedinců s neurodiverzitou zpracovává a chápe pojmy způsobem, který se vymyká tomu, co je v sociálním prostředí chápáno jako „typické“. Tyto rozdíly se mohou týkat způsobů učení, vnímání prostředí a zpracovávání sociálních signálů. Zjednodušeně řečeno, neurodivergentní jedinci jsou lidé, jejichž mozkové odlišnosti ovlivňují fungování jejich mozku. Jedinci, u nichž dochází k „typickým“ kognitivním procesům, jsou zase označováni jako neurotypičtí.
Nejčastějšími projevy neurodivergence jsou autismus a ADHD, ale také třeba dyslexie, Downův syndrom či bipolární porucha.
Souvislost neurodiverzity a kinku
Kink je velmi široký pojem, který zahrnuje v podstatě jakoukoli formu sexuálního projevu, která se vymyká hlavnímu proudu. Patří sem erotizace intenzivních pocitů (například míchání rozkoše a bolesti), hra s mocí, získávání rozkoše z předmětů, hraní rolí a další. Oblíbeným projevem kinku je BDSM, které obsahuje širokou škálu sexuálních praktik.
Mezi neurodivergencí a zálibou v kinku neexistuje korelace jedna ku jedné. Ale zdá se, že v perverzních komunitách jsou neurodiverzní jedinci ve srovnání s běžnou populací nadměrně zastoupeni. Existuje hypotéza o tom, jak autismus souvisí s intenzivními smyslovými podněty, které jsou v rámci perverzních praktik žádoucí. Lidé s poruchou autistického spektra mají často zvýšenou citlivost na světlo, zvuk nebo pachy. BDSM aktivity pak autistům mohou například pomoci snížit smyslové přetížení díky používání pásky přes oči a špuntů do uší.
Někdy mě smyslové vjemy zahlcují, může být tedy příjemné, když mě o ně připravíte.
Šestadvacetiletý autista Beau preferuje během BDSM hrátek smyslové zážitky zahrnující bičování, omezení (například pomocí postroje) a smyslovou deprivaci. V článku na Giddy se svěřuje: „Někdy mě smyslové vjemy zahlcují, může být tedy příjemné, když mě o ně připravíte.“
Proto si obzvlášť užívá, když nemůže vidět, například kvůli pásce přes oči, nebo sexu v zatemněné místnosti. Beau potřebuje brýle, ale mnohdy je nenosí. „Velmi často je prostě nenosím, protože ostrý zrak mě často příliš stimuluje,“ řekl.
Výzkum také naznačil, že explicitní a doslovný jazyk, který BDSM a kink praktiky doprovází, je pro některé autisty přitažlivý. V rámci kink komunit je například zakotveno explicitní vymezení mocenské dynamiky (otrok/pán), očekávání sexuálního (nebo nesexuálního) potěšení a jasné a přímé rozkazy i praktiky souhlasu. Tento přístup k sexuálním aktivitám mohou vyhledávat neurodivergentní jedinci, kteří mají potíže s „normálními“ sociálními signály a náznaky.
Souvislost mezi neurodiverzitou a účastí v kink komunitě nemusí být překvapivá vzhledem k dobře zdokumentovaným vztahům mezi neurodiverzitou, queerness a kinkem. Další výzkum této souvislosti pak pravděpodobně přinese další důležité poznatky o lidské sexualitě, například o tom, jak chápeme pocity rozkoše a nejúčinnější formy sexuální komunikace.
Reklama
foto: Shutterstock, zdroj: Sex and Psychology