fbpx

Obětem domácího násilí se otevírají další možnosti. Verze oběti přitom není zpochybňována 1 fotografie
Jitka Poláková. (zdroj: Profimedia)

Drtivou většinu klientů proFem tvoří ženy, domácí násilí se však nevyhýbá ani mužům. Nově je všem k dispozici také krizový byt.

Zveřejněno: 13. 11. 2024

Příběhů, ve kterých hraje násilí hlavní roli, slýcháme dnes a denně více, než bychom si všichni přáli. Nemusí jít výlučně o násilí fyzické, nedostatek schopnosti a/nebo ochoty budovat zdravý partnerský vztah, agresoři zdatně kompenzují také kreativitou v aplikaci „tichých“ forem násilí, které má oběť minimálně zpočátku problém si i připustit, tím méně pak se jim postavit a situaci aktivně řešit. 

Na jaře letošního roku jsme si na téma domácího násilí povídali s Jitkou Polákovou, ředitelkou organizace proFem, která systematicky pracuje na změně postoje veřejných institucí a celé společnosti vůči obětem domácího násilí, a obětem samotným aktivně pomáhá. Činnost proFem čtenářům Flowee přiblížila a představila i plány do budoucna:

„Zcela zásadní službou je krizová pomoc, kdy se zaměřujeme na to, co se s klientkou děje tady a teď. Přijít může kdokoliv zvenčí. Samozřejmě je vždy lepší, když se někdo objedná, ale pracujeme s tím, v jaké situaci se klientka nachází: akutně po útoku nebo i s odstupem času, kdy se ale z nějakého důvodu zhoršil její psychický stav, není třeba schopna dělat běžné denní činnosti, pomýšlí na sebepoškozování a podobně. A pak přes krizovou pomoc přechází do návazných služeb, což je právní nebo sociální poradenství. Máme individuální i skupinové psychoterapie a nové služby: je tu k dispozici výslechová místnost, do tří měsíců odstartuje ordinace pro sběr důkazního materiálu a testování na pohlavně přenosné choroby. V létě chystáme spuštění krizového pokoje.“

„Přejedeš-li svůj cíl v naději, že o kus dál bude slunce více svítit nebo krajina bude malebnější, zastav se, a co nejdříve vystup z vlaku. Čím dále dojedeš, tím déle bude trvat cesta zpátky.“ – Neznámý autor

S radostí jsme tedy po několika měsících, v listopadu, přijali zprávu, že plán se podařilo realizovat a ke spuštění avizovaných služeb skutečně dochází:

„Stávající služby – sociální a právní poradenství, krizovou pomoc a psychoterapie – od listopadu rozšiřujeme o zdravotnickou službu (gynekologickou ordinaci) a krizovou pobytovou službu (krizový byt). Tyto komplexní služby jsou zásadní pro podporu obětí sexuálního násilí, které potřebují bezpečné útočiště, psychologickou pomoc a odborné zdravotní ošetření v respektujícím prostředí. 

Zdravotnická služba poskytuje gynekologickou péči, testování i uchovávání důkazního materiálu a podporu při zvládání psychických následků násilí. Krizový byt nabízí ženám bezplatný sedmidenní pobyt s krizovou intervencí a plánováním dalších kroků. Tyto nové možnosti pomáhají obětem získat potřebnou podporu na cestě k naplňujícímu a důstojnému životu beze strachu.“

Na tiskové konferenci, která se koná již zítra 14. listopadu 2024 od 10h v prostorách centra PORT (Břevnovská 1692/6, Praha 6, 1. patro), se můžete přesvědčit o tom, že jste-li součástí smutné statistiky o počtu obětí domácího násilí v ČR, existuje i pro vás řešení, na které jste si možná až doteď ani netroufli pomyslet.

Související…

Domácí násilí a technologie: Chtěl znát všechna moje hesla, a když jsem je změnila, křičel
Olivie Doleželová

 

foto: Profimedia, zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...