fbpx

Každý rok se po celém světě předčasně narodí více než 13 milionů dětí, v České republice je jich až 7500. „Nedonošeňátka“ přichází na svět nezralá, s obrovskou potřebou nejen láskyplné, ale také velmi specifické individuální odborné péče.

Zveřejněno: 16. 11. 2024

Předčasný porod je noční můrou každé těhotné ženy. Díky dnešní špičkové neonatologické péči však lékaři dokáží zachránit i děti narozené výrazně předčasně, často již kolem 24. týdne těhotenství. Takto nezralá miminka potřebují intenzivní péči a moderní přístroje, které jim pomáhají překonat první kritické dny a týdny života. Díky neustálému pokroku v medicíně mají nyní mnohem větší šanci na přežití a zdravý vývoj.

Nedoklubko

Spolek Nedoklubko poskytuje podporu rodinám s předčasně narozenými dětmi už od roku 2002. Spolupracuje se všemi specializovanými centry v České republice, kde o tyto novorozence pečují. Vydává publikace, zaměřené na prevenci i péči o předčasně narozené děti, a aktivně se zapojuje do výzkumu, týkajícího se předčasných porodů. Je zakládajícím členem Evropské nadace pro péči o novorozence (EFCNI) a členem Asociace veřejně prospěšných organizací. V červnu 2022 Nedoklubko oslavilo 20. výročí svého založení. Od roku 2023 také pořádá odborný Kongres Nedoklubka, který prezentuje nejnovější poznatky z oblasti porodnictví a neonatologie na světové úrovni.

V Nedoklubku působí převážně maminky, které mají osobní zkušenost s předčasným porodem. Spolu s nimi ve spolku pracují i další dobrovolníci, včetně odborníků – lékařů, psychologů, zdravotních sester a dalších profesionálů z oblasti neonatologie a porodnictví, kteří přispívají svými znalostmi a zkušenostmi. Tým tak kombinuje osobní zkušenost s odbornou péčí, aby mohl poskytovat komplexní podporu rodinám po předčasném porodu.

Může se to týkat i vás

Jednou z maminek, která s tímto spolkem spolupracuje už osm let, je Petra Kašparová. Vytoužená dcera Maruška přišla na svět ve 30. týdnu těhotenství po dvoutýdenní hospitalizaci. Kvůli vysokému krevnímu tlaku byla Petra hospitalizována na oddělení rizikového těhotenství na konci 28. týdne. Tehdy ještě věřila, že miminko zůstane v břiše co nejdéle. Jenže děťátko nerostlo, Petřin stav se stále zhoršoval a o dva týdny později lékaři rozhodli těhotenství ukončit. O deset týdnů dříve, než byl stanovený termín. „Moje holčička nebude beran, jak jsme si původně mysleli, bude to rybička,“ běželo v té chvíli Petře hlavou. Maruška se narodila císařským řezem a hned po porodu plakala, což bylo dobré znamení.

20160319 154356 1

Petra s Maruškou těsně po porodu.


Narodila se s porodní váhou 1010 gramů, měřila 36 centimetrů. Byla tak maličká, že se vešla do dlaně. „Maruška byla od začátku neuvěřitelně silná! Hned po narození dýchala sama a na CPAPu byla jen 24 hodin. Díky nemocniční odsávačce jsem jí už od prvního dne mohla dávat své mléko,“ vzpomíná Petra, která svou dcerku viděla poprvé až 27 hodin po porodu.

Bylo to fyzicky náročné kvůli drenům, vysokému tlaku a silným lékům proti bolesti, ale touha ji vidět byla silnější. „Maruška byla tak stabilní, že ji třetí den po porodu přeložili na IMP, blíž k domovu. Dostávala mé mléko a krásně rostla. Trvalo mi, než jsem se odvážila ji přebalit, a sestřičky mě v tom trpělivě podporovaly. U inkubátoru a později u postýlky jsem trávila co nejvíce času, společně s jejím tatínkem jsme hodiny klokánkovali a byli s ní každou volnou chvíli,“ pokračuje Petra.

Marušku si mohla se svým přítelem odnést domů až po 57 dnech. Malá tedy strávila v nemocnici dva měsíce a v té době vážila 2360 gramů.
Dnes je z Marušky krásná osmiletá slečna, která je naprosto zdravá, chodí do druhé třídy a doslova od plenek se věnuje tanci. Začala ve třech letech a dnes je součástí soutěžní skupiny, se kterou sbírají medaile. V loňském roce si vytancovala druhé místo na mistrovství republiky a první místo na mistrovství Čech. Od svých vrstevníků se liší možná jen menším vzrůstem, což ale nemusí být dané tím, že přišla na svět o 2,5 měsíce dříve.

435117240 10228453093005221 7392636310189816382 n

Z Marušky je dnes zdravá osmiletá slečna.


Purpurová naděje

„Stovky organizací a statisíce jednotlivců po celém světě spojují své síly prostřednictvím osvěty a speciálních akcí. Každý rok máme nové hlavní téma, náš cíl ale zůstává stejný: zvyšovat povědomí a přímo podporovat rodiny předčasně narozených dětí a neonatologická oddělení po celé republice,“ popisuje Lucie Žáčková, ředitelka Nedoklubka. Lucie má s předčasným porodem také vlastní zkušenost, když před patnácti lety porodila dceru o 15 týdnů dříve. I tento příběh však skončil dobře a dnes je Elinka dospívající slečna, která dělá rodičům radost.

Stejně jako každý rok, tak i letos se lidé mohou potěšit symbolickým purpurovým nasvícením řady významných staveb a památek po celém Česku, a to 16. listopadu – tedy o den dříve, s ohledem na oslavy výročí sametové revoluce. Do purpurové se zahalí například Petřínská rozhledna, Tančící dům, Žižkovská věž a dalších 20 míst po celé republice.

Související…

Důsledek HELLP syndromu: Veronika porodila miminko do dlaně
Martina Malá

foto: Shutterstock , zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...