Hobby Horsing je fenomén, který se zpočátku mohl jevit jako hra pro malé děti, ale dnes má obrovskou komunitu nadšenců po celém světě včetně soutěží, tréninků, a dokonce i mistrovství. Jde o sportovní disciplínu, při které jezdec „cválá“ a „skáče“ s koníkem na tyči a tím rozvíjí fyzickou kondici, koordinaci a rytmus.

„V Evropě získal Hobby Horsing na popularitě během období covidu. Počátky tohoto sportu byly neorganizované – lidé jej provozovali v domácnostech a na zahradách, ale postupně vznikly hobbyhorsingové kluby a spolky,“ vysvětluje Pavel Neumann ze společnosti LarDen, která stojí za konáním mistrovství ČR v tomto netradičním sportu. Dodává, že jde o zájmovou činnost a sport, k němuž patří imitace hlavy koně na tyči. Přestože to může vypadat úsměvně, je to stejně důležitá pomůcka jako fotbalový míč ve fotbalu nebo hokejka v hokeji. „Hlava koně je zkrátka sportovní náčiní, díky kterému je možné tento sport provozovat,“ upřesňuje.

Jaké jsou hlavní přínosy Hobby Horsingu pro fyzické zdraví?

Velkou výhodou Hobby Horsingu je jeho univerzálnost. Sportovat můžeme, dá se říct, kdekoliv, ať už máme na mysli park, venkovní, vnitřní sportovní hřiště, nebo jen zahradu u domu. Další benefity jsou stejné jako u všech jiných sportů. Především jde o posilování fyzické kondice, socializaci v kolektivu, disciplínu v závodním i tréninkovém prostředí a musím zmínit také psychickou odolnost. Část české společnosti tomuto sportu není nakloněna, což často přináší negativní reakce a hejty. Když uvážím, že se jedná o sport pro děti a mladistvé, není toto prostředí vždy jednoduché

Jak se Hobby Horsing liší od klasických jezdeckých sportů a jaké dovednosti se při něm rozvíjejí?

Hobby Horsing jako takový se nedá s klasickým jezdeckým sportem srovnávat. Jde o zcela jiný druh sportu, i když z jezdectví přebírá některé disciplíny. Podobně jako krasobruslení čerpá z pohybových prvků baletu nebo gymnastiky, Hobby Horsing si bere inspiraci ze světa jezdectví, ale v podstatě jde svou vlastní cestou.

Související…

Devět divných sportů, které na letní olympiádě naštěstí už neuvidíme
Jan Handl

Láska k reálným koním je samozřejmě součástí Hobby Horsingu a troufám si říct, že více než polovina hobbyhorsařů se věnuje také jízdě na živých koních. Je běžné, že menší jezdecké kluby do svých aktivit zahrnují i kroužky nebo závody v Hobby Horsingu. V případě tohoto sportu se rozvíjejí především pohybové dovednosti, fyzická zdatnost a kreativita.

Jaká je historie tohoto koníčku? Kde a kdy vznikl?

Moderní Hobby Horsing vznikl kolem roku 2002 ve Finsku a během let se rozšířil po celém světě. Jeho historie však sahá, pokud to tak můžeme nazývat, až do 17. století, kdy byly koně na tyči oblíbenou hračkou pro děti.

Jaké jsou nejčastější techniky nebo disciplíny v Hobby Horsingu, například skoky přes překážky, drezura apod.?

Disciplíny v Hobby Horsingu jsou převzaté ze světa skutečných jezdeckých sportů. Dominují zde disciplíny jako parkur, drezura, skok mohutnosti, cross-country nebo westernové disciplíny. Protože se jedná o relativně mladý sport, sportovní techniky jsou stále ve vývoji. Některé z nich se už ale staly standardem, například ve skoku jde o techniku otevřenou nebo uzavřenou. V drezuře zase pravidla přesně definují správné provedení jednotlivých prvků v každé fázi drezurní úlohy.

Jak náročná je výroba vlastního Hobby Horse? Jaké materiály jsou nejvhodnější a jak dlouho trvá takového koníka vyrobit?

Výroba vlastního Hobby Horse je poměrně náročný proces. Tvůrce, tzv. „Hobby Horse Maker,“ potřebuje velkou míru zručnosti a kreativity. Výroba začíná na papíře, kde se nejprve namaluje šablona, podle níž se vytvoří střih. Následuje rozstříhání materiálu, jeho sešití a vyplnění koně speciální výplní. Když už máme připravenou hlavu koně, následuje jeho dozdobení – přišití hřívy, očí a nozder. Znalost materiálů je klíčová, aby koník vydržel dlouhodobě ve správném tvaru. Vyrobit takového Hobby Horse trvá i zkušenému tvůrci několik dní až týdnů, obzvlášť pokud se rozhodne koně ručně malovat, aby získal co nejrealističtější výraz.

11. - 12. 5. 2024 se v Kladně konalo Mistrovství ČR v Hobby Horsingu

Díky unikátním šablonám je rukopis každého výrobce rozpoznatelný – podobně jako v módě. Kdo se v Hobby Horsingu vyzná, pozná často už na první pohled, kdo koně vyrobil. Ne všichni mají možnost vyrobit si koníka doma, a proto existují firmy, specializující se na jejich výrobu.

Jak probíhají hobbyhorsingové soutěže? Existují mezinárodní mistrovství nebo soutěže na vyšší úrovni?

Nejvyššími soutěžemi jsou momentálně mistrovství jednotlivých států, která často mívají mezinárodní charakter, takže sportovci mají možnost změřit síly s přáteli ze zahraničí. Vše nasvědčuje tomu, že v blízké době bude uspořádáno mistrovství Evropy a později i mistrovství světa. Mezi země s nejsilnější sportovní komunitou v Evropě patří Česká republika, Německo, Polsko a Finsko.

Co podle vás přispělo k nárůstu popularity tohoto koníčku v posledních letech, zejména mezi dětmi a dospívajícími?

Asi především to, že tento sport děti skutečně baví. Kdo Hobby Horsing vyzkouší, zjistí, že se nejedná o komickou jízdu na tyčce, ale o skutečnou fyzickou výzvu, která má pevná pravidla. Hobby Horsing je plný energie a poskytuje prostor, kde se děti mohou realizovat a rozvíjet své schopnosti prostřednictvím svého koníka.

Jaké vybavení je k Hobby Horsingu potřeba a jaké jsou cenové náklady pro začátečníky?

Je běžné, že správný hobby horser má ve své „stáji“ více koní. Pořizovací cena koně závisí na jeho zaměření. Startovací koník pro malé dítě stojí v hračkářství od 700 Kč. Tento základní model však obvykle časem přestane vyhovovat a je nutné jej vyměnit za specializovaného koně. Pokud se pohybujeme v oblasti sportovního vybavení, může cena dosáhnout až 9000 Kč.

Hobby Horsing je prostě vášeň.


Někteří Hobby Horse jsou doslova malá umělecká díla. Standardní cena za kvalitního „koníka“ se pohybuje od 2500 Kč výše. Dále je možné dokoupit různé doplňky, jako jsou uzdečky, otěže, ohlávky, dečky nebo pláštěnky. Všechny tyto doplňky jsou zmenšeninami jezdeckých potřeb pro reálné koně.

Jak vnímáte komunitu Hobby Horsingu? Jsou v ní především děti, nebo i dospělí?

Komunita kolem Hobby Horsingu se výrazně upevnila v posledních dvou letech. Tvoří ji zejména děti do 16 let, ale dospělí v ní hrají také důležitou roli – většinou jako trenéři, organizátoři závodů nebo instruktoři v kroužcích pro děti. Dnes už najdeme Hobby Horsing prakticky v každém městě či vesnici.

Jaké jsou nejčastější mýty nebo předsudky, se kterými se tento koníček setkává?

Největší mýtus je, že Hobby Horsing nahrazuje jízdu na živém koni. Nikdo z hobby horserů tento sport takto nevnímá, vyjma možná těch nejmenších, tedy dětí ve věku 2–3 let, které mají Hobby Horse spíše jako hračku.

Jak se Hobby Horsing vyvíjí v České republice? Roste zájem i u nás?

Za poslední dva roky zažívá sportovní Hobby Horsing v České republice obrovský nárůst popularity. Pro podporu a stanovení pravidel vznikla Česká Hobby Horsing Asociace, která po celý rok pořádá kvalifikační závody po celé republice zakončené mistrovstvím a dohlíží na jejich transparentnost. Jen v kvalifikačních kolech soutěží přibližně 120 a více účastníků a na mistrovství se počet závodníků vyšplhal nad 400.

Pavel Neumann se závodnicí.


Tyto profesionální závody se pořádají ve sportovních halách. Kromě toho existuje mnoho menších, krásných závodů pořádaných zájmovými spolky nebo nadšenci Hobby Horsingu, které se konají venku, v tělocvičnách nebo kulturních domech. Takové závody rodinného charakteru mají vždy úžasnou atmosféru a děti se jich rády účastní. Velmi často je dokonce pořádají samy za podpory rodičů.

Co považujete za nejdůležitější dovednosti pro úspěšné zvládnutí Hobby Horsingu?

Pro zvládnutí Hobby Horsingu nejsou potřeba žádné specifické dovednosti. Kdo chce skákat, skáče, jiný si zase rád zaběhá a někteří si s koníky jen hrají a rozvíjejí tak svou kreativitu. Ve sportovním Hobby Horsingu je to ale trochu jiné – zde už jednotlivé disciplíny vyžadují sportovního ducha, a hlavně pravidelný trénink. Je to podobné jako v každém jiném sportu. Hobby Horsing má nejblíže k lehké atletice a gymnastice, kde jsou kondice a technika klíčové pro úspěch.

foto: se svolením Pavla Neumanna, zdroj: Autorský článek