fbpx

Až mě andělé zavolají k sobě... Aplikace Moje smrt pomáhá plnit poslední přání 1 fotografie
Zdroj: Shutterstock

Co mi zahrají na pohřbu, chci do rakve, nebo zpopelnit a v jakých šatech mě pohřbí? Takové otázky klade aplikace mojesmrt.cz.

Zveřejněno: 27. 12. 2024

Aplikace Moje smrt umožňuje sestavit si seznam posledních přání a motivuje lidi, aby včas mluvili o konci života. Funguje už deset let a mezi uživateli je velmi oblíbená. V prvních letech po spuštění web navštívilo dokonce několik stovek tisíc lidí ročně.

„Ačkoli je téma konce života nelehké a pro mnohé je těžké o něm mluvit, jeho důležitost ale jako lidé vnímáme. Určitě také není málo těch, kdo o něm mluvit (se svými blízkými) chtějí. Právě náš web pro to může být dobrým podnětem,“ řekla Flowee Lenka Smolíková z organizace Cesta domů, která aplikaci vytvořila spolu s kreativní agenturou Yinachi. 

Proč je taková aplikace důležitá? Podle průzkumu by se lidé rádi zapojili do rozhodování o své poslední cestě, ale zpravidla už bývá pozdě. „Dvě třetiny lékařů a polovina české veřejnosti jsou přesvědčeny, že o léčbě by v případě vážné nemoci měli rozhodovat společně. 69 procent veřejnosti se však domnívá, že do výběru terapie zasahuje minimálně,“ dozvíme se na webu mojesmrt.cz. Z průzkumu dále vyplývá, že 78 procent lidí si přeje umírat doma, nikoli v nemocnici či v LDN, ale přitom většina z nás konec života prožije právě tam, kde nechce.

Překonat tabu

Téma smrti je v naší společnosti stále tabu. Řada lidí se bojí, že by tím akorát zubatou přivolala. A rozhodně nejsme sami, i v cizině neradi mluví o smrti. Například ve Velké Británii si s plány ohledně konce života nedělá hlavu téměř nikdo. Podle výzkumu organizace Dying Matters si 83 procent lidí myslí, že mluvit o smrti je nepříjemné. Více než polovina obyvatel netuší, co si jejich partner přeje jako poslední přání, a jen 36 procent Britů sepsalo závěť.

78 procent lidí si přeje umírat doma, nikoli v nemocnici či v LDN, ale přitom většina z nás konec života prožije právě tam, kde nechce.

Aplikace Moje smrt to chce změnit. „Vytvářet si představu o konci života není žádný pragmatický cynismus nebo rouhání. Z našeho pohledu je to realistický přístup k životu a snaha o zajištění vlastní soběstačnosti a spokojenosti do posledních chvil. Proto chceme, abyste se zamysleli, jak má ta vaše smrt vypadat. Až to budete vědět, mluvte o tom s lidmi kolem sebe,“ píše se na webu mojesmrt.cz.

Šaty i poslední píseň, klidně z YouTube

Zmiňovaná aplikace je zcela bezpečná, ven se nedostanou žádné informace, které nechceme, aby unikly. Klidně do ní mrkněte, je opravdu nastavená přehledně a s citem. První věc, o které se můžete rozhodnout, je hudba na pohřbu. „Poslechni si nejhranější písničky na českých pohřbech. Taky ti je pustí, jestli neřekneš, že to chceš jinak. Stačí, když vybereš oblíbené songy na YouTube, a vložíš je do svého seznamu,“ zní první „úkol“.

Další rozhodnutí se týká výběru šatů, což je věc, o které se nemluví téměř vůbec. Ve třetím bodě rozhodujeme o naší poslední cestě. Můžeme si promyslet, jestli chceme jednou odpočívat v urně či v rakvi, co se bude s námi dít poté, co nás pohřbí. Chceme pohřbít do země, nebo si přejeme, aby náš popel byl uložen někde pod stromy nebo na našem oblíbeném místě?

Vytvářet si představu o konci života není žádný pragmatický cynismus nebo rouhání. Z našeho pohledu je to realistický přístup k životu a snaha o zajištění vlastní soběstačnosti a spokojenosti do posledních chvil.

Čtvrté téma se týká toho, co se stane s našimi věcmi, až vydechneme naposled. Aplikace nabízí velmi šikovné rozdělení našich osobních věcí, kterými chceme podarovat naše blízké. Stačí je pouze pojmenovat a přetáhnout je do jednotlivých sloupečků. Rozhodnout můžeme i o našem parte. Nabízí se motto, báseň či osobní vzkaz. Na výběr jsou dokonce různá písma, papír a rozhodnutí, kdo by měl parte dostat.

Jen do správných rukou

Velmi emočním bodem je bod s názvem Moje strachy, kde se můžeme vypsat z toho, co nás trápí, z čeho máme obavy a o koho se v případě našeho odchodu bojíme. A sedmý bod je naše poslední přání. Pak se všechna přání zrekapitulují a vygenerují. Dokument si můžete uložit či rovnou poslat na adresy svých blízkých. U každého tématu lze zvolit, zdali chceme, kdo má či nemá danou položku možnost vidět.

V redakci Mojesmrt.cz do seznamů posledních přání uživatelů nikdo nevidí. Nemůže se k nim dostat nikdo kromě těch, kteří seznam vyplnili, a jejich blízcí, kteří k tomu dostali povolení. „Tímto způsobem jsou tyto citlivé údaje chráněny. Pokud naopak člověk svůj seznam s nikým nesdílí, nikdo další se k němu nedostane, tím pádem ani pozůstalí po úmrtí daného člověka. Je tedy jen na samotném uživateli, jak se svými přáními naloží. Smyslem webu je nicméně právě povzbuzení ke komunikaci o svých přáních spojených s koncem života. Protože teprve když o nich mluvíme, mohou se splnit,“ dodává Lenka Smolíková.

Související…

Můžeme se dožít až 120 let. Umíráme dříve, protože jdeme proti sobě, říká odborník na Feng Ren Shui
Simona Kožuchová

foto: Shutterstock, zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...