Apríl se v Evropě slaví už od začátku 19. století a o tom, odkud se tento svátek vzal, panuje mnoho dohadů.
Jedna z nejčastějších teorií tvrdí, že apríl pochází z Francie. V 16. století, kdy zde byl zaveden gregoriánský kalendář, se nový rok přesunul z konce března na prvního ledna. Ti, kteří se dál drželi starého kalendáře, byli považováni za „blázny“ a stali se terčem posměšků – a tak se prý zrodil první apríl.
Podle některých historiků pak tento svátek vznikl v Anglii ve 14. století. Britský spisovatel Geoffrey Cahucer se tehdy ve svých Canterburských povídkách zmínil o lišce, která napálila pyšného kohouta. Podle autora se to mělo stát 32. den od začátku března – tedy 1. 4. Lidé se pak jeho povídkou prý začali inspirovat.
Antické a keltské kořeny
Jiná teorie hledá původ aprílu ještě hlouběji – až ve starověkém Římě, kdy se 25. března slavil veselý svátek zvaný Hilaria, původně pravděpodobně oslava rovnodennosti.
Jako další možní předchůdci prvního apríla se pak uvádějí římské Saturnálie, druidské obřady v Británii, karnevalová středověká oslava Svátku bláznů, a dokonce i indický svátek Holi.
V Čechách se poprvé o žertování na apríla zmiňuje v roce 1690 Bartoloměj Chrystellia z Prahy, ale největší obliby se mu dostalo během 19. století s rozvojem novin. Právě novináři jsou totiž doslova nažhavení na vymýšlení všech nejroztodivnějších „kachen“, které pak s vážnou tváří servírují svým čtenářům. Níže najdete některé z těch nejzajímavějších.
Špagetovník
Kameraman BBC Charles De Jaeger odjel v roce 1957 točit reportáž do švýcarského údolí Po. Přesvědčil obyvatele jedné vesničky, aby pokryli okolní stromy špagetami, a potom je začali „sklízet“. Prvního dubna statisíce Britů sledovaly sklizeň ve zpravodajství a moderátor k tomu předčítal: „Mnozí z vás jste jistě slyšeli o špagetových plantážích v údolí Po. Letos tu mají opravdové žně. Může za to mírná zima a také fakt, že se zemědělcům podařilo vyhubit mandelinku špagetovou.“
Stovky, možná tisíce lidí skákaly do vzduchu a mnozí potom nadšeně telefonovali, jak se jim skvěle ve stavu bez tíže plavalo. Jedna žena tvrdila, že se ona i její přátelé vznesli z křesel a kroužili kolem pokoje.
Účinek překonal očekávání. V Británii ještě dozníval přídělový systém a desítky lidí si přály zjistit, jak si opatřit strom špagetovník. Autoři reportáže pro ně měli dobrou radu: Umístěte výhonek špagety do plechovky s rajčatovým protlakem a doufejte v příznivé klima.
Jak udělat z černobílé televize barevnou
Švédská státní televize prozradila v roce 1962 recept, jak z černobílých televizorů udělat barevné. Stačilo přetáhnout nylonovou punčochu přes obrazovku. Za okamžik zdobily švédské televizory stovky punčoch.
Dočasný výpadek gravitace
Britský astronom a popularizátor vědy Patrick Moore popisoval v roce 1976 s nadšeným výrazem „unikátní astronomický jev“, k němuž dojde přesně v 9 hodin a 47 minut. Pluto bude zastíněno Jupiterem, díky čemuž dojde ke „gravitačnímu vyrovnání“.
Na Zemi se to projeví tak, že se na několik okamžiků sníží gravitace. Kdo v 9:47 vyskočí nad zem, zažije „zvláštní plovoucí pocit“. Stovky, možná tisíce lidí skákaly do vzduchu a mnozí potom nadšeně telefonovali, jak se jim skvěle ve stavu bez tíže plavalo. Jedna žena tvrdila, že se ona i její přátelé vznesli z křesel a kroužili kolem pokoje.
Ledovrt horkohlavý
Vědecký magazín Discover v dubnovém čísle roku 1995 uveřejnil „objev“ nového živočicha vybaveného dvěma kly. Žije v Antarktidě a cévní zakončení na hlavě mu umožňují „tavit“ led přímo pod sebou, aby se dostal ke kořisti v moři. Zájem získat živočicha okamžitě projevilo několik zoologických zahrad.
V roce 2008 informovala BBC o nově objevené kolonii létajících tučňáků. Dokonce byl natočen propracovaný videosnímek, v němž se režisér a scénárista Terry Jones procházel s tučňáky na Antarktidě a sledoval jejich let do amazonského deštného pralesa.
Mumifikovaná víla
Sochař a iluzionista Dan Baines v roce 2007 úspěšně prodával v internetové aukci mumifikované tělo víly, které prý nalezl neznámý chodec venčící psa v Derbyshire na severu Anglie. Přes server eBay dostal 40 nabídek, nakonec své dílo prodal sběrateli v USA za 280 liber.
Létající tučňáci
V roce 2008 informovala BBC o nově objevené kolonii létajících tučňáků. Dokonce byl natočen propracovaný videosnímek, v němž se režisér a scénárista Terry Jones procházel s tučňáky na Antarktidě a sledoval jejich let do amazonského deštného pralesa.
Aprílový neapríl
Prvního dubna 2013 oznámil nejmladší člen kanadského Senátu Patrick Brazeau na svém Twitteru, že odstupuje z funkce. Známý playboy, uživatel kokainu a sexuální predátor tím vzbudil vlnu veselí. Trvalo do 2. dubna, než si političtí komentátoři uvědomili, že své odstoupení myslel vážně.
Falešný Bieber
Napálit lze i tisíce lidí najednou. Na pultech řetězců Wal-Mart, Best Buy a Target se v roce 2014 objevilo napjatě očekávané album Justina Biebera v obalu s nápisem Believe.
Vypadalo podobně jako avizovaná deska a bylo to navíc o pár týdnů dříve. Jen uvnitř se neskrýval popový poklad od kanadského metrosexuála, nýbrž kompilace písní od elektronického umělce Paze.
Reklama
Drahý špás mladé dívčiny
Pohledná šestnáctiletá studentka z Austrálie Kudra Falla-Rickettsová se nechala vyfotografovat v roce 2014 s oficiálním oznámením, že nenáviděná těžařská společnost Metgasco se konečně stahuje z Nového Jižního Walesu. V napjaté atmosféře kolem těžby plynu byla její zpráva vzata vážně a vedení Metgasco ji zažalovalo o 765 tisíc dolarů, které žádalo jako náhradu škody po poklesu akcií firmy.
Messi přestupuje do Realu
V roce 2016 přinesl specializovaný server Goal.com informaci o tom, že Lionel Messi, křídelní útočník FC Barcelona, podepsal smlouvu s Real Madridem za 500 milionů eur. Pod zprávou, kterou vzala většina čtenářů vážně, byl podepsán autor Lirpa Loof, pozpátku Fool April.
Podivné kategorie filmů na Netflixu
Od roku 2013 do roku 2018 se do aprílových žertíků zapojil i Netflix, například tím, že vytvořil nadměrně přesné kategorie filmů. V roce 2018 se třeba zaměřil na herce Johna Stamose a vytvořil kategorie jako „Horory, ze kterých má John Stamos husí kůži“ a „Filmy, kde John Stamos projevuje emoce“. Druhý den se Netflix Stamosovi v exkluzivním videu vtipně omluvil.