fbpx

Běžný člověk nemá šanci ověřit původ, certifikáty v čínštině jsou občas přeložené návody k použití plenek nebo vložek, říká majitel pražské restaurace a nově i podnikatel s ochrannými pomůckami Aaron Günsberger

Zveřejněno: 18. 4. 2021

Známý pražský restauratér už skoro rok nemůže dělat svoji práci. A tak si logicky našel jinou. Od začátku pandemie vyrábí ochranné pomůcky i dezinfekci a zajišťuje jejich prodej. A protože se mu nelíbilo, jakou kvalitu mají výrobky nabízené na českém trhu, začal respirátory také testovat. Založil přitom facebookovou skupinu Ochranné pomůcky v ČR – kupujeme kvalitní ochranu nebo šmejd?, kde zveřejňuje, na co při testování přijde. A zjištění jsou to při nejlepší vůli velmi tristní. „Osmdesát procent respirátorů testem neprojde,“ říká ve Flowcastu Aaron Günsberger.

Problém podle Aarona Günsbergera spočívá v nedostatku kontroly a z toho vyplývajícího množství podvodníků, kteří se na pandemii snaží vydělat, co se dá. „Neřešil jsem to až do chvíle, kdy jsem si nechal vyrobit respirátory. S hrůzou jsem zjišťoval, co se na českém trhu děje,“ říká Günsberger, který se i jako majitel košer restaurace o certifikace přirozeně zajímá.

 

„Pokud mě někdo podvede v oblasti košer potravin, tak můžu dostat průjem. Pokud se dopustí podvodů výrobce respirátorů, tak vás může rovnou zabít. Vy si totiž koupíte respirátor, o kterém se domníváte, že vás chrání, a podle toho se chováte.“ Z chaosu na českém trhu také obviňuje samotné obchodníky. „Když překupník řekne ,vyrobte mi respirátory a chci se dostat do tří korun‘, tak mu vyrobí, co chce, potisknou mu to tím, co si řekne. Samozřejmě za tři koruny nemůžete čekat kvalitní výrobek. V Číně třeba sedmdesát procent takových výrobků sami celníci nepustí dál. Ale je toho opravdu strašně moc, takže občas něco pronikne. No a pak už radši ani nebudu spekulovat, jakým způsobem se to dostane přes české hranice.“

Nehodí se do krámu

Zveřejňované výsledky testování nejsou majitelům firem, které nekvalitní produkty prodávají, moc po chuti. „Píšou mi výhrůžky, vyhrožují mi likvidací, že na mě pošlou právníky... Určitě jim není příjemné, když někdo veřejně prokáže, že prodávají šmejdy,“ říká Günsberger. A z toho, že se vůbec něco takového na trhu může objevit, viní i komunikační chaos. „Drtivá většina lidí netuší, jaká pravidla vlastně platí, oni nevědí, co je má chránit. Je to ráj jak pro gaunery, kteří na tom vydělávají, tak samozřejmě i pro ty, kteří se chytili příležitosti namastit si kapsu. Konečný uživatel zaplatí za respirátor KN95 nebo FFP2 srovnatelně stejné peníze. A člověk, který takové nekvalitní produkty na trh dodal, se obohatí o čtyři pět korun. Vynásobte si to statisíci až miliony kusů a dostanete odpověď na to, proč mi vyhrožují a nehodí se jim to, co dělám, do krámu.“

Covid je strašná sračka. Vůbec nechápu lidi, kteří to zpochybňují nebo zlehčují. Můžu říct, že je to opravdu nezapomenutelný zážitek.

Aaron je mimochodem jedním z těch, kteří prodělali covid v jeho velmi tvrdé formě. A servítky si, co se týče nemoci i těch, kteří její existenci popírají, opravdu nebere. „Je to strašná sračka. Strašná. Vůbec nechápu lidi, kteří to zpochybňují nebo zlehčují. Moje mladší dcera se nakazila, měla to dva dny a byla v pohodě, manželka se nenakazila vůbec, já se ale stýkal s hodně lidmi, kteří byli nemocní, takže jsem dostal tu nálož velikou. Můžu říct, že to je nezapomenutelný zážitek. Co se týká fyzický stránky, tak jsem po čtyřech měsících někde na polovičce výkonnosti.“

Rozvolnění dobré není

Vyprávění o průběhu nemoci připomínají někdy povídky Stephena Kinga. A je tomu tak i v případě Aarona. „Tři týdny jsem ležel v obrovských horečkách. Vůbec jsem se nepotil, což nechápu. Měl jsem 39 horečku, strašné křeče a největší hitparáda byla dojít si tři metry na záchod. To byl opravdu nadlidský výkon. Virus mi napadl plíce, spustil astma... Je to hodně zákeřná, nepříjemná nemoc a dovedu si představit, že to někoho, kdo nemá ocelovou kondičku, není sportovec, je třeba starší a má nějaké jiné nemoci, může lehce zabít.“

Nesouhlasím s iniciativou Chcípl PES, nesouhlasím s vlekaři, ale jsem sám restauratér a jejich zoufalství velmi dobře chápu.

I proto se Aaronovi nelíbí rozvolnění, ke kterému u nás s největší pravděpodobností brzy dojde. V pondělí 22. února se mají otevřít všechny obchody a mají se začít vracet děti do škol, což v dobách, kdy je Česko na špičce počtu nakažených na milion obyvatel, nepřipadá Aaronovi vůbec fajn. Česku podle něj chybí jasná a vymáhaná pravidla. „Lidé by ta opatření dodržovali, kdyby měli nějaký vzor. Kdyby neviděli jen bafuňáře, kteří kradou, lžou a každých pět minut vykládají něco jiného. Kdyby byla jasně stanovená pravidla, věřím tomu, že by se podle toho český národ choval.“

Bez pomoci není motivace

Ač sám restauratér, vymezuje se proti kolegům, kteří chtějí otevírat podniky na protest. „Nesouhlasím s iniciativou Chcípl PES, nesouhlasím s vlekaři, ale jsem sám restauratér a jejich zoufalství velmi dobře chápu. Za celý život jsme všichni odvedli hromadu peněz do státního rozpočtu a pak se k nám ten stát zachová tak, že nám nedá ani korunu?“ Nic jiného než vyhlašovat omezení se podle něj dělat nedá, ale podnikatelé zkrátka už nemají jakoukoli motivaci vyhlášená opatření dodržovat. Vlastně je boj o přežití spíš motivuje k tomu, aby dělali opak. „Nic jiného než omezovat se s tím pitomým virem dělat nedá. Ale když udělám A, musím udělat i B. To znamená poskytnout pomoc podnikatelům, kteří se ocitli v nouzi.“

Chcete se dozvědět, co si myslí Aaron Günsberger o české vládě? Jak by posoudil styl nošení roušky ministra Blatného? Kolik stojí testování respirátoru a kdo ho může získat zdarma? Proč jsou v Česku povoleny jako ochrana před covidem respirátory FFP2, když v USA nebo Asii se můžou nosit pouze jako pracovní pomůcky třeba pro automechaniky? 

Rozhovor si poslechněte v novém Flowcastu na SoundCloudu, Spotify, Apple Podcasts nebo Google Podcasts.

Související…

Virolog Libor Grubhoffer: Nejde jen o nás nebo o EU. Očkování je zájem celé planety
Zdeněk Strnad

foto: Zdeněk Strnad, zdroj: Ochranné pomůcky v ČR - kupujeme kvalitní ochranu nebo šmejd?

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...