fbpx

Britští záchranáři testují jetpacky. Za zraněnými doletí bez letadel či vrtulníků 1 fotografie
zdroj: Great North Air Ambulance

Volně létající lékař s tryskovým oblekem, to je možná budoucnost záchranářství. Klade sice jisté nároky na „pilota“, ale šetří čas a umožňuje lékaři dostat se rychle do nepřístupných míst

Zveřejněno: 15. 5. 2022

Letecká záchranka Great North Air Ambulance, která působí na letišti v britském Durhamu, testuje tryskový oblek. Ten funguje podobně jako takzvaný raketový batoh či jetpack. Jde o malé zařízení, které člověku umožňuje létat. Sedmatřicetiletý záchranář Jamie Walsh podstoupil před prvním letem v tryskovém obleku pouhých šest dní výcviku. Prohlásil, že vyzkoušel technologii, ve které letecká záchranná služba vidí možnost, jak se za zraněnými v náročném terénu dopravit během několika minut, namísto hodin. Jetpack poprvé vyzkoušel v oblasti hory Helvellyn a tvrdí, že to byl vzrušující zážitek.

Astronauti na Zemi

První testování jetpacků proběhlo v září 2020. Záchranka na jeho uvedení do provozu spolupracuje s výrobcem Gravity Industries a firmou Ørsted, jež se specializuje na obnovitelné zdroje energie v leteckém průmyslu. Vynálezce Richard Browning založil průkopnickou leteckou společnost Gravity Industries v březnu 2017. Výsledkem jeho snažení je systém o výkonu 1 050 koňských sil, který využívá pět miniproudových motorů: dva vestavěné do jednotek připevněných k rukám a jeden zabudovaný přímo do batohu. Kompletní jetpack váží 27 kilogramů a záchranáři umožní letět rychlostí až 136 km/h. Doba letu může trvat až 10 minut.

Převýšení 750 metrů na vzdálenosti 1 800 metrů překonal záchranář s jetpackem za 3 minuty a 30 sekund. 

Jetpack pracuje na podobném principu jako zařízení, která umožňují pohyb astronautům při výstupu do vesmíru. Princip tohoto způsobu létání byl popsán ve sci-fi literatuře už ve 20. letech minulého století a v 60. letech umožnily technologie první pokusy o jeho využití v praxi. Od té doby se vývojem jetpacků zabývají desítky nadšenců. Jetpack Gravity Industries má oproti původní verzi výkonnější turbínové motory a konstrukci vyrobenou 3D tiskem, což podle mluvčího společnosti vedlo ke zvýšené manévrovatelnosti a možnosti rychlejšího nasazení.

Záchranáři ve vzduchu

Zakladatel Gravity Industries a zároveň hlavní testovací pilot Richard Browning si zkušební lety záchranářů pochvaluje: „Tato jedinečná technologie  je skutečným průlomem ve vývoji letecké záchranné služby. Zkouška v první těžké misi na Helvellynu prokázala, že rychlost reakce záchranné služby bude s použitím jetpacků skutečně průlomová. Převýšení 750 metrů na vzdálenosti 1,8 kilometru překonané v jetpacku za tři minuty a 30 sekund – to se s běžným výkonem záchranáře, který by musel na místo pěšky, nedá srovnat.“  

„Péče o pacienty je v popředí všeho, co v Great North Air Ambulance děláme,“ doplňuje provozní ředitel záchranky Andy Mawson. „Jamieho let je zásadním milníkem na cestě k pomoci všem lidem v ohrožení, ale stále je před námi hodně práce. Nyní se zaměříme na dokončení školení, dále pak na vývoj lékařského vybavení a také na zlepšení komunikace a navigace.“

Další etapa projektu zařazení jetpacků do standardního vybavení letecké záchranky Great North Air Ambulance začne v létě 2022. Jejím cílem je zlepšení a rozšíření letových dovedností záchranářů tak, aby bylo možné vyhodnotit provozní zkušenosti z praxe. A pak už záchranáři skutečně vyrazí k prvním případům do hor. Šance na přežití pacientů by se měla výrazně zvýšit, při těžkých zraněních je totiž každá minuta ušetřeného času cesty lékaře klíčová.

Související…

Tinder pro ženy nabízí "záchranné tlačítko" na rande. Dá se ale zneužít
Jan Handl

foto: Great North Air Ambulance, zdroj: Keswick Reminder

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...