V dnešní době je nespavost už běžným problémem. Pokud se vám těžko usíná, máte lehký spánek, probouzíte se příliš brzy a nemůžete znovu usnout, jste nejspíš jeden z mnoha výherců nespavé loterie. Nebo pokud se cítíte unavení a nevyspalí, i když jste spali. Tyto symptomy se samozřejmě po čase podepíšou na vašem zdraví, produktivitě v práci a celkové kvalitě vašeho života.

Následující seznam tipů vám pomůže přirozený spánkový rytmus obnovit. Jen mějte na paměti, že může trvat týdny i měsíce, než se váš organismus zase naučí přirozeně odpočívat, buďte tedy trpěliví. 

  1. Pravidelnost růže přináší. Choďte spát a vstávejte každý den v podobnou dobu.
  2. Postel využívejte jen na spaní a romantiku, ne pro čtení ani koukání na televizi.
  3. Spěte v naprostém tichu a v úplné tmě. Zvažte používání spacích masek na oči a špuntů do uší.
  4. Minimálně dvě hodiny před spaním se vyhýbejte modrému světlu – tedy telefonům, tabletům, počítačům a televizi. Eliminace modrého světla po západu slunce vám pomůže resetovat mozek a podpořit produkci spánkového hormonu melatoninu. Večer také ideálně používejte brýle s filtrem proti modrému světlu.
  5. Vyhýbejte se kofeinu. Možná vám přes den pomáhá zůstat vzhůru, ale může zasahovat do vašeho spánkového režimu. 
  6. Vyhýbejte se alkoholu. Pomáhá vám sice usnout, ale spánek je málo kvalitní a často přerušovaný.
  7. Minimálně 20 minut denně pobývejte venku. Denní světlo spouští v mozku specifickou chemickou reakci a vypouští hormony důležité pro zdravý spánek i dobrou náladu. 
  8. Tři hodiny před spaním nic nejezte. Nebo alespoň ne tučná nebo nezdravá jídla. Trocha zeleniny na večer vám spánek nijak nenaruší, ale těžké jídlo vám rozhodí spánek na sto procent.
  9. Dejte si vanu, příjemně vás unaví. Horká koupel navíc uvolní svaly a sníží psychické i fyzické napětí. Zkuste do vody přihodit Epsomskou sůl nebo levandulový esenciální olejíček a máte hotové lázně.
  10. Využijte sílu doplňků stravy. Hořčík před spaním uvolní váš nervový systém i svaly. I pravidelné doplňování vápníku a omega-3 mastných kyselin napomáhá zdravějšímu spánku.
  11. Zkuste si před spaním pustit vedenou relaxaci nebo meditaci. Pomůže vám zklidnit mysl i tělo.

Spánek potřebujeme kromě odpočinku také k uzdravování a čištění buněk. Nově objevený čistící systém mozku zvaný glymfatický systém je v podstatě lymfatický systém mozku a zodpovídá za čištění veškerého metabolického odpadu, který se v nás každý den hromadí. Aby byl plně funkční, měl by mít možnost každou noc během spánku dočerpat síly. Stejně tak vaše hormony a tělesný biorytmus je třeba mít v harmonii, pokud chcete být zdraví a dožít se vysokého věku. Spánek je k vytvoření této harmonie zásadní, tak ho nezanedbávejte.

Související…

Stačí čtyři, nebo je osm málo? Kolik hodin spánku mozek opravdu potřebuje
Kateřina Hájková

foto: Shutterstock, zdroj: Autorský článek